Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Flaga Rzeczypospolitej Polskiej"— Zapis prezentacji:

1 Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

2 Flaga Polski

3 Od 2 maja 2004 roku jest w Polsce oficjalnie obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

4 Koloru białego używa się w heraldyce jako
reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

5 Historia polskiej flagi .
* Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle.

6 Chorągiew Królestwa Polskiego – Orzeł biały na czerwonym polu

7 *Barwy biała i czerwona zostały uznane za
narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej

8 Flaga Polski z godłem *Flagę tę po raz pierwszy ustanowiono 1 sierpnia i początkowo przeznaczono dla polskich poselstw (przedstawicielstw dyplomatycznych) i konsulatów oraz statków handlowych. W latach 1928–1938 była tylko banderą handlową. Wynikało to z faktu, że flaga biało-czerwona była i jest do dziś jedną z flag Międzynarodowego Kodu Sygnałowego używanego do sygnalizacji na morzu (flaga biało-czerwona to flaga „H”, oznaczająca (jako sygnał jednoliterowy): „Mam pilota na statku”), zatem aby odróżnić od niej polską banderę, dodano godło.

9

10 Aktualnie flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą:
Aktualnie flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą: *przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, a także kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji *cywilne lotniska i lądowiska, *cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, * kapitanaty (bosmanaty) portów – na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe, * polskie statki morskie jako banderę.

11 Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. W tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy.

12 Polska flaga z przestrzelinami po kulach w ostatnich dniach
Powstania warszawskiego 1944.

13 Ciekawostki : Flaga i godło Polski w sali obrad Sejmu

14 Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

15 W ostatnich latach powszechnym
stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i jest kontynuowany przez jego następcę, Bronisława Komorowskiego.

16

17 Prezentację wykonały Ewa Krzysica i Katarzyna Schmidt
Dziękujemy za uwagę Prezentację wykonały Ewa Krzysica i Katarzyna Schmidt


Pobierz ppt "Flaga Rzeczypospolitej Polskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google