Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ współrzędnych Autorzy:  Barbara Fojcik  Anita Książkiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ współrzędnych Autorzy:  Barbara Fojcik  Anita Książkiewicz."— Zapis prezentacji:

1 Układ współrzędnych Autorzy:  Barbara Fojcik  Anita Książkiewicz

2 Układ kartezjański na płaszczyźnie Na płaszczyźnie układ kartezjański stanowią dwie prostopadle ustawione osie X i Y. Punkt przecięcia tych osi wyznacza zero układu współrzędnych. Aby układ był w pełni zdefiniowany należy na obu osiach zaznaczyć wartości jednostkowe.

3 Układ XY dzieli całą płaszczyznę na cztery ćwiartki numerowane przeciwnie do ruchu wskazówek zegara: I ćwiartka - dodatnie X i dodatnie Y II ćwiartka - ujemne X i dodatnie Y III ćwiartka - ujemne X i ujemne Y IV ćwiartka - dodatnie X i ujemne Y

4 Gdy opisywana sytuacja mieści się w pierwszej ćwiartce tego układu, stosowany jest uproszczony rysunek obejmujący tylko interesujące nas obiekty i osi zaczynające się od zera.

5 Położenie punktu na płaszczyźnie w układzie kartezjańskim podaje się za pomocą dwóch liczb współrzędnych: x-owej y-owej Aby znaleźć wartości tych współrzędnych należy zrzutować punkty na odpowiednie osie.

6 Np. zapis. P(3,2) oznacza, że współrzędna x-owa punktu ma wartość 3, a y-owa ma wartość 2.

7 Ciekawostka Dzisiejszy postęp techniki umożliwił naukowcom na skonstruowanie bardzo niecodziennego kalkulatora- kalkulatora graficznego, na którym między innymi można podziwiać pięknie wykreślone układy współrzędnych oraz odczytywać współrzędne punktów w nich zaznaczonych

8 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Układ współrzędnych Autorzy:  Barbara Fojcik  Anita Książkiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google