Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Barbara Fojcik Anita Książkiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Barbara Fojcik Anita Książkiewicz"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Barbara Fojcik Anita Książkiewicz
Układ współrzędnych Autorzy: Barbara Fojcik Anita Książkiewicz

2 Układ kartezjański na płaszczyźnie
Na płaszczyźnie układ kartezjański stanowią dwie prostopadle ustawione osie X i Y. Punkt przecięcia tych osi wyznacza zero układu współrzędnych. Aby układ był w pełni zdefiniowany należy na obu osiach zaznaczyć wartości jednostkowe. 

3 Układ XY dzieli całą płaszczyznę na cztery ćwiartki numerowane
przeciwnie do ruchu wskazówek zegara: I ćwiartka - dodatnie X i dodatnie Y II ćwiartka - ujemne X i dodatnie Y III ćwiartka - ujemne X i ujemne Y IV ćwiartka - dodatnie X i ujemne Y

4 Gdy opisywana sytuacja mieści się w pierwszej ćwiartce tego układu, stosowany jest uproszczony rysunek obejmujący tylko interesujące nas obiekty i osi zaczynające się od zera.

5 Położenie punktu na płaszczyźnie w układzie kartezjańskim podaje się za pomocą dwóch liczb  współrzędnych: x-owej  y-owej  Aby znaleźć wartości tych współrzędnych należy zrzutować punkty na odpowiednie osie.

6  Np. zapis. P(3,2) oznacza, że  współrzędna x-owa punktu ma wartość 3,  a y-owa ma wartość 2. 

7 Ciekawostka Dzisiejszy postęp techniki umożliwił naukowcom na skonstruowanie bardzo niecodziennego kalkulatora- kalkulatora graficznego, na którym między innymi można podziwiać pięknie wykreślone układy współrzędnych oraz odczytywać współrzędne punktów w nich zaznaczonych

8 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Autorzy: Barbara Fojcik Anita Książkiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google