Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Serce jako organ życia i uczuć

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Serce jako organ życia i uczuć"— Zapis prezentacji:

1 Serce jako organ życia i uczuć

2 Serce-życiodajna pompa
centralny narząd układu krwionośnego. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego. Narząd ten otoczony jest ochronnym workiem, osierdziem.

3 Budowa i funkcjonowanie serca

4 Nagłe zatrzymanie pracy serca
Jest to nagłe ustanie efektywnej czynności serca. Serce, jako pompa, staje się zupełnie niewydolne, nie zapewnia odpowiedniej dystrybucji krwi w organizmie. Organizm broni się centralizując krążenie, czyli próbując jak najdłużej utrzymać przepływ krwi przez korę mózgową kosztem pozostałych narządów i tkanek (dlatego skóra staje się zimna i blada). Jednak nie wystarcza to na długo. Ustaje oddychanie, a co za tym idzie dochodzi do niedotlenienia mózgu i nieodwracalnego jego uszkodzenia.

5 Skutki zatrzymania pracy serca
Przyjmuje się, że przywrócenie oznak życia poprzez reanimację jest możliwe jedynie przez pierwsze 4 minuty od wystąpienia śmierci klinicznej. Dłuższa przerwa w dostawie tlenu do komórek układu nerwowego kończy się częściowym lub całkowitym zanikiem funkcji kory mózgowej. Przywrócenie po tym czasie akcji układów krążeniowego i oddechowego może prowadzić do trwałego stanu wegetatywnego.

6 Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu oddechu i krążenia
Etapy udzielania pomocy: 1. Bezpieczeństwo ratownika- maseczka do sztucznego oddychania, rękawiczki. 2. Ułożenie poszkodowanego na plecach na twardym, płaskim podłożu. 3. 30 uciśnięć na środek klatki piersiowej o częstotliwości 100 uciśnięć/minutę na głębokość 4-5cm. 4. 2 oddechy ratownicze a) udrożnienie dróg oddechowych b) zatkanie nosa poszkodowanego c) przykładanie szczelnie ust naszych do ust poszkodowanego. (Dmuchamy do podniesienia klatki piersiowej) 5. Podstawowe Podtrzymywanie Życia przerywamy gdy: a) Powraca oddech. b) Ratownik wyczerpie siły. c) Przyjadą służby ratownicze.

7

8 Przeszczepy narządów Przeszczepienie narządów jest to przeniesienie narządów, tkanek lub komórek z jednego ciała do drugiego. Przeszczepieniem narządów zajmuje się transplantologia. Bardzo ważne przy tego typu zabiegach jest dobranie idealnego dawcy organu. Każdy błąd może być tragiczny w skutkach.

9 Techniki operacyjne przeszczepu serca
Przeszczep ortotopowy – opracowany w 1960 roku przez Lowera i Schumwaya jest dla wielu chirurgów „złotym standardem w transplantologii serca. Polega na usunięciu chorego serca i wstawieniu w jego miejsce nowego. Przeszczep heterotopowy- Początkowo był metodą wspomagania lewej komory. Polega na wszczepieniu serca dawcy bez usuwania serca biorcy. Nowe serce umieszcza się w prawej jamie opłucnowej

10 Pacjent po przeszczepie serca
Po przeszczepie pacjent do końca życia musi przyjmować środki immunosupresyjne, które zapobiegają zniszczeniu nowego organu przez układ odpornościowy. Musi przestrzegać zalecanych szczepień i zrezygnować z używek, tłustej diety oraz jeśli jest otyły zrzucić na wadze.

11 Serce jako symbol W wielu kulturach i folklorach serce pojawia się jako stylizowany kształt, najczęściej koloru czerwonego co symbolizuje krew, a także namiętność i silne uczucie. Serce można kojarzyć jako symbol poezji romantycznej oraz logo na wielu bombonierkach i czekoladkach.

12 Jak dbać o serce? Utrzymanie serca w zdrowiu może być bardzo proste. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, zrezygnować z używek, regularnie się ruszać, a także stosować suplementy, które wspomogą pracę serca.

13 Wykonała Agata Paruch uczennica klasy II gimnazjum nr 2 w Legionowie w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego dla Uczniów Szczególnie Uzdolnionych


Pobierz ppt "Serce jako organ życia i uczuć"

Podobne prezentacje


Reklamy Google