Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c. Cykl życia opakowań szklanych. Wykorzystanie szkła pochodzącego z recyklingu pozwala ograniczyć ilość energii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c. Cykl życia opakowań szklanych. Wykorzystanie szkła pochodzącego z recyklingu pozwala ograniczyć ilość energii."— Zapis prezentacji:

1 Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c

2 Cykl życia opakowań szklanych. Wykorzystanie szkła pochodzącego z recyklingu pozwala ograniczyć ilość energii potrzebnej do wydobycia i przetworzenia surowców. Każde 10 procent zastosowanego w produkcji szkła pochodzącego z recyklingu pozwala obniżyć wielkość emisji związków węgla o około 5 procent i ogranicza zużycie energii o ok. 3 procent. Szkło poddaje się recyklingowi w hucie szkła opakowaniowego poprzez stopienie uprzednio zebranych i uzdatnionych opakowań szklanych wraz z innymi składnikami zestawu szklarskiego. Jednak aby się to stało, zużyte opakowanie szklane musi przejść kilka etapów.

3 1.Nowy produkt Każdego dnia kupujemy wiele nowych produktów – kosmetyki, sprzęty RTV i AGD, książki, zabawki, art. spożywcze i inne. Większość z nich szybko staje się odpadem. Naszym produktem recyklingowym będzie szkło. W dalszej prezentacji pokażemy, że śmieć może być nowym produktem, który trafi na półki do sklepu.

4 2.Wyrzucenie odpadu  Domowa segregacja odpadów nazywana jest „segregacją u źródła”. Od tego, ile odpadów posegregujemy zależy, jak wiele odpadów zostanie ponownie wykorzystanych i ile odzyskamy surowców. Szkło wyrzucamy do odpowiednich pojemników o kolorze zielonym.

5 3. Transport odpadów  Proces odzysku szkła rozpoczyna się z chwilą odebrania odpadu od dostawców zewnętrznych. Zużyte szkło transportowane jest do siedziby firmy, gdzie po zważeniu trafiają na wyznaczone pola magazynowe, z których przekazywane są do instalacji krusząco – sortującej.

6 4.Recykling szkła  Co to takiego recykling? To, najprościej mówiąc, ponowne przetwarzanie odpadów surowcowych, które trafiają do recyklerów, czyli firm zajmujących się ponownym przetwarzaniem surowców. Instalacja do kruszenia i segregacji szkła niezależnie od grubości oraz typu, kruszy równie dobrze oczyszczone szkło kineskopowe jak i opakowaniowe.

7 5. Trzy frakcje  W procesie kruszenia i sortowania powstaje surowiec we frakcjach od 2 do 16 mm, którego część poddawana jest dalszemu rozdrobnieniu do frakcji 0,1-2 mm. Powstająca mączka szklana, jako wypełniacz i czynnik zmniejszający przepuszczalność wykorzystywana jest do produkcji galanterii betonowej.  3 frakcje - materiał do ponownej segregacji - surowiec od 2 do 16 mm - surowiec od 0,1 do 2mm

8 6. Nowe życie  „Drugie życie” odpadu, czyli z surowców odzyskanych z odpadów powstają nowe produkty.

9 Pamiętaj!  „Życie odpadu” nie kończy się w momencie wyrzucenia go do pojemnika – odpad znika z naszych oczu, ale jego droga do właściwego zagospodarowania jest jeszcze długa.  Nawet jeśli widzisz codziennie tę samą śmieciarkę to nie znaczy, ze zbiera razem wszystkie odpady. Każdego dnia zbierana jest tylko jedna grupa odpadów, np. w poniedziałki tylko makulaturę, a we wtorki wyłącznie szkło.  Wrzucenie butelki, gazety czy puszki do właściwego pojemnika nie kosztuje wiele, a znaczy bardzo dużo!  Nawet najnowocześniejsze instalacje nie zastąpią „segregacji u źródła”, czyli w każdym z domów.  Dzięki recyklingowi ograniczamy marnowanie cennych surowców i zmniejszamy ilość odpadów.  Dzięki ponownemu przetworzeniu odpadów odzyskujemy cenne surowce i mamy czystsze środowisko. To naturalnie proste!

10 Dziękuję za uwagę Jakub Śmietana 4c


Pobierz ppt "Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c. Cykl życia opakowań szklanych. Wykorzystanie szkła pochodzącego z recyklingu pozwala ograniczyć ilość energii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google