Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c."— Zapis prezentacji:

1 Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c

2 Cykl życia opakowań szklanych.
Wykorzystanie szkła pochodzącego z recyklingu pozwala ograniczyć ilość energii potrzebnej do wydobycia i przetworzenia surowców. Każde 10 procent zastosowanego w produkcji szkła pochodzącego z recyklingu pozwala obniżyć wielkość emisji związków węgla o około 5 procent i ogranicza zużycie energii o ok. 3 procent. Szkło poddaje się recyklingowi w hucie szkła opakowaniowego poprzez stopienie uprzednio zebranych i uzdatnionych opakowań szklanych wraz z innymi składnikami zestawu szklarskiego. Jednak aby się to stało, zużyte opakowanie szklane musi przejść kilka etapów.

3 1.Nowy produkt Każdego dnia kupujemy wiele nowych produktów – kosmetyki, sprzęty RTV i AGD, książki, zabawki, art. spożywcze i inne. Większość z nich szybko staje się odpadem. Naszym produktem recyklingowym będzie szkło. W dalszej prezentacji pokażemy, że śmieć może być nowym produktem, który trafi na półki do sklepu.

4 2.Wyrzucenie odpadu Domowa segregacja odpadów nazywana jest „segregacją u źródła”. Od tego, ile odpadów posegregujemy zależy, jak wiele odpadów zostanie ponownie wykorzystanych i ile odzyskamy surowców. Szkło wyrzucamy do odpowiednich pojemników o kolorze zielonym.

5 3. Transport odpadów Proces odzysku szkła rozpoczyna się z chwilą odebrania odpadu od dostawców zewnętrznych. Zużyte szkło transportowane jest do siedziby firmy, gdzie po zważeniu trafiają na wyznaczone pola magazynowe, z których przekazywane są do instalacji krusząco – sortującej.

6 4.Recykling szkła Co to takiego recykling? To, najprościej mówiąc, ponowne przetwarzanie odpadów surowcowych, które trafiają do recyklerów, czyli firm zajmujących się ponownym przetwarzaniem surowców. Instalacja do kruszenia i segregacji szkła niezależnie od grubości oraz typu, kruszy równie dobrze oczyszczone szkło kineskopowe jak i opakowaniowe.

7 5. Trzy frakcje W procesie kruszenia i sortowania powstaje surowiec we frakcjach od 2 do 16 mm, którego część poddawana jest dalszemu rozdrobnieniu do frakcji 0,1-2 mm. Powstająca mączka szklana, jako wypełniacz i czynnik zmniejszający przepuszczalność wykorzystywana jest do produkcji galanterii betonowej. 3 frakcje - materiał do ponownej segregacji - surowiec od 2 do 16 mm - surowiec od 0,1 do 2mm

8 6. Nowe życie „Drugie życie” odpadu, czyli z surowców odzyskanych z odpadów powstają nowe produkty.

9 Pamiętaj! „Życie odpadu” nie kończy się w momencie wyrzucenia go do pojemnika – odpad znika z naszych oczu, ale jego droga do właściwego zagospodarowania jest jeszcze długa. Nawet jeśli widzisz codziennie tę samą śmieciarkę to nie znaczy, ze zbiera razem wszystkie odpady. Każdego dnia zbierana jest tylko jedna grupa odpadów, np. w poniedziałki tylko makulaturę, a we wtorki wyłącznie szkło. Wrzucenie butelki, gazety czy puszki do właściwego pojemnika nie kosztuje wiele, a znaczy bardzo dużo! Nawet najnowocześniejsze instalacje nie zastąpią „segregacji u źródła”, czyli w każdym z domów. Dzięki recyklingowi ograniczamy marnowanie cennych surowców i zmniejszamy ilość odpadów. Dzięki ponownemu przetworzeniu odpadów odzyskujemy cenne surowce i mamy czystsze środowisko. To naturalnie proste!

10 Dziękuję za uwagę Jakub Śmietana 4c


Pobierz ppt "Przygoda Śmiecia Jakub Śmietana kl. 4c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google