Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Protesty w Stoczni Gdańskiej 1980

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Protesty w Stoczni Gdańskiej 1980"— Zapis prezentacji:

1

2 Protesty w Stoczni Gdańskiej 1980
14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk okupacyjny w obronie zwalnianej ze stoczni przywódczyni ruchu robotniczego-Anny Walentynowicz. Strajk po 3 dniach przekształcił się w ogólnopolski strajk przeciw władzy komunistycznej. Na drewnianej tablicy, zapisano 21 postulatów strajkowych, których spełnienie przez władze komunistyczne było warunkiem zakończenia strajku. Protest pracowniczy wsparty przez całe społeczeństwo przekształcił się w ogólnopolski ruch społeczny Solidarność.

3 „Okrągły Stół” 25 lat temu rozpoczęły się obrady „Okrągłego Stołu”, które zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne. 6 lutego 1989 roku przedstawiciele władzy komunistycznej zasiedli do rozmów z działaczami Solidarności, które miały doprowadzić do porozumienia i wspólnego rozwiązania konfliktów. W obradach uczestniczyli m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Kwaśniewski, Jarosław Kaczyński.

4 Pierwsze wolne wybory parlamentarne 1989
13 kwietnia 1989 Rada Państwa podjęła uchwałę o zarządzeniu wyborów do obu izb parlamentu na dzień 4 czerwca 1989, określając dzień 18 czerwca jako datę głosowania ponownego. Komitet Obywatelski „Solidarność” otrzymał 161 mandatów poselskich i 99 senatorskich.

5 Zmiany w Polsce po 1989

6 Sklepy W PRL-u ilość produktów nie była dostosowana do potrzeb społeczeństwa. Benzyna, jedzenie, odzież, alkohol były sprzedawane na kartki. Obecnie w sklepach wybór jest ogromny.

7

8 Bezrobocie W czasach PRL-u bezrobocie praktycznie nie istniało. Każdy obywatel był zatrudniony w zakładach państwowych. Zmiany wprowadzone przez Balcerowicza spowodowały prywatyzacje przedsiębiorstw. Prywatni inwestorzy ograniczyli ilość miejsc pracy. W obecnych czasach bezrobocie wynosi ok.13% „Trzeba skończyć z fałszywą grą , w której ludzie udają ze pracują, a państwo udaje, ze płaci” L. Balcerowicz

9 Sport Ostatnie 25 lat to wiele sukcesów polskich sportowców na arenach międzynarodowych. Osiągnięcia te były jednak przede wszystkim w dyscyplinach indywidualnych. Robert Korzeniowski, Adam Małysz, Tomasz Majewski, Dariusz Michalczewski to tylko kilku z naszych mistrzów. Nasze reprezentacje w sportach drużynowych nie osiągają już takich sukcesów jak kiedyś.

10 Imprezy sportowe W ciągu ostatnich 25 lat zorganizowaliśmy wiele imprez międzynarodowych o charakterze mistrzowskim ME siatkówka kobiet ME piłka nożna ME siatkówka mężczyzn MŚ siatkówka mężczyzn ME piłka ręczna mężczyzn

11 Podróże Dzięki uzyskaniu niepodległości, przystąpieniu do NATO (1999) i do UE (2004) oraz układu Schengen ( ) Polacy uzyskali możliwość swobodnego podróżowania po świecie. Obecnie kilka milionów Polaków wyjeżdża co roku turystycznie za granice.

12 Motoryzacja Przed 1989 niełatwo było dostać samochód, miały go nieliczne osoby. Dzisiaj salony samochodowe, które kiedyś praktycznie nie istniały, ścigają się w walce o klienta przedstawiając ciekawe oferty i coraz to nowsze modele.

13 Media W czasach PRL-u wszystkie media były kontrolowane przez władzę. Nieocenzurowane wiadomości docierały do Polaków za pośrednictwem ulotek i prasy podziemnej oraz za pośrednictwem radia „Wolna Europa”. Obecnie media w Polsce są wolne. Każdy ma dostęp do informacji. Przyczynił się do tego również postęp techniczny. Rozwój Internetu i telefonii komórkowej sprawił, że żyjemy w zupełnie innym świecie. Jan Nowak - Jeziorański

14 Bezpieczeństwo kraju Polska wystąpiła z Układu Warszawskiego. Stacjonujące w Polsce wojsko radzieckie opuściło nasz kraj. W 1999 roku Polska wstąpiła do NATO. Przestała obowiązywać powszechna służba wojskowa. Nasza Armia jest w tej chwili w pełni zawodowa.

15 Prezydenci Polski po 1989 roku Wojciech Jaruzelski ( ) Lech Wałęsa ( ) Aleksander Kwaśniewski ( ) Lech Kaczyński ( ) Bronisław Komorowski (2010-nadal)

16 Edukacja Zmienił się profil szkolnictwa. Przeszliśmy reformę szkolnictwa. Ośmioletnia szkoła podstawowa została zamieniona przez sześcioletnią po której obecnie mamy 3 letnie gimnazjum. Więcej osób studiuje. Mamy dostęp do zagranicznych uczelni, możemy korzystać z międzynarodowych programów wymiany dla studentów i uczniów.

17 Ludzie Ludzie czują się wolni. Mają prawo do wyrażania swoich poglądów. Walczą o swoje prawa nie bojąc się represji ze strony władzy. Mamy wolne wybory.

18 „Historia fotografią pisana”
Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na prawa jakie zdobyli niepełnosprawni. Zyskali między innymi prawo do głosowania, którego byli pozbawieni. W krakowskiej galerii „SPACEGALERY” na ulicy Św. Marka w dniach od 2 do 14 czerwca prezentowana jest wystawa autorstwa Hanny Tucznio i Agaty Krzyżek „Historia fotografią pisana”. Miałem przyjemność ją oglądać w trakcie przygotowywania 1 czerwca i rozmawiania z jej autorami. Włożyli sporo pracy, aby pokazać w jakiej sytuacji byli niepełnosprawni przed 25 laty. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia wystawy. Wstęp bezpłatny.

19 Opracował: Tomasz Tlaga


Pobierz ppt "Protesty w Stoczni Gdańskiej 1980"

Podobne prezentacje


Reklamy Google