Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Laureaci Polskiej Nagrody Nobla

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Laureaci Polskiej Nagrody Nobla"— Zapis prezentacji:

1 Laureaci Polskiej Nagrody Nobla
1905 Henryk Sienkiewicz (literatura) 1903/1911 Maria Skłodowska-Curie (chemia) 1924 Władysław Reymont (literatura) 1980 Czesław Miłosz (literatura) 1983 Lech Wałęsa (nagroda pokojowa) 1996 Wisława Szymborska (literatura)

2 Nagroda Nobla Nagroda Nobla- prestiżowe międzynarodowe wyróżnienia, ustanowione w 1895 przez , wręczane corocznie 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora, od 1901 (z przerwą w latach ), za najwybitniejsze osiągnięcia w każdej z pięciu dziedzin: z fizyki oraz z chemii przyznaje Szwedzka Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie, w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznaje Instytut Karoliński w Sztokholmie, z zakresu literatury decyduje Szwedzka Akademia Literatury, a także osobom lub instytucjom najlepiej działającym na rzecz pokoju i braterstwa narodów przyznaje komitet składający się z 5 osób, wybierany przez norweski. Od 1969 r. przyznawana jest nagroda im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, ufundowana przez Szwedzki Bank Centralny. Nagrody Nobla są realizowane na bazie . Statut Nagród Nobla i przepisy regulujące działalność instytucji powołanych do ich przyznawania tzw. Komitetów Nobla oficjalnie zatwierdził król szwedzki w 1900.

3 Życiorys A.Nobla Alfred Nobel urodził się w 1833 roku w Sztokholmie. Matka, by utrzymać rodzinę, prowadziła sklep spożywczy. Liczne podróże i staranna edukacja we Francji, Szwecji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych sprawiły, że w wieku 17 lat Alfred biegle mówił po rosyjsku, angielsku, francusku i niemiecku.Od wczesnej młodości był nie tylko miłośnikiem literatury, ale sam również pisał wiersze po szwedzku, francusku i angielsku. Najważniejszym osiągnięciem Nobla było wynalezienie dynamitu, materiału wybuchowego, który odegrał kluczową rolę w procesie industrializacji i rozwoju w drugiej połowie XlX wieku. Podczas prac laboratoryjnych doszło do kilku silnych eksplozji, w jednej z nich zginął jego młodszy brat, Emil. Nobel nie zrezygnował jednak z poszukiwań i w 1867roku opatentował dynamit mieszankę nitrogliceryny (75%) i ziemi okrzemkowej(25%). Produkcja dynamitu zapoczątkowała wielką fortunę Nobla, pomnażaną później dzięki umiejętnemu zastosowaniu własnych wynalazków (opatentował ich w sumie ponad trzysta pięćdziesiąt, głównie materiały wybuchowe oraz sztuczny jedwab, syntetyczny kauczuk i sztuczną skórę)

4 ALFRED NOBEL

5 Henryk Sienkiewicz Urodził się w 1846 r. na Podlasiu (Wola Okrzejska) w rodzinie drobno-ziemiańskiej, która po stracie majątku przeniosła się do Warszawy. W szkole interesował się historią i literaturą. Wielkie wrażenie wywarły na nim lektury Homera, Mickiewicza, Słowackiego, Waltera Scotta i Aleksandra Dumasa. W 1905 r. Henryk Sienkiewicz uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z jurorów – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. W swoim odczycie noblowskim laureat powiedział, że choć Polska uważana jest za martwą i pogrzebaną, to jednak dzięki jego nagrodzie dała ona świadectwo swej sile przetrwania i woli zwycięstwa.

6 HENRYK SIENKIEWICZ

7 Maria Sklodowska Curie
Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – fizyczka i chemiczka polskiego pochodzenia. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych

8 MARIA CURIE- SKŁODOWSKA

9 Wisława Szymborska Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w wielkopolskim Bninie, koło Poznania. Wybitna Polska poetka, która do perfekcji potrafi operować konceptem poetyckim i ironią. Warto dodać, że pokolenie Szymborskiej było nasileniem historycznych opresji (wojna, powstanie warszawskie, niemieckie i sowieckie łagry, stalinizm i jego konsekwencje)Przez całe swoje życie pisała wiersze i jej praca została doceniona. Została uhonorowana Nagrodą Goethego (1991) i Nagrodą Herdera (1995), ale... Rok 1996 okazał się wielkim świętem literatury i kultury polskiej. "Wielka i skromna" poetka polska została również laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jej poezja znalazła drogę do wielkiego świata, okazała się uniwersalna, nasycona tradycją a zarazem bardzo współczesna. Królewska Akademia uhonorowała Wisławę Szymborską tą prestiżową nagrodą za całokształt twórczości poetyckiej. Całokształt wierszy Wisławy Szymborskiej nie jest specjalnie obszerny, poetka napisała zaledwie dwie i pół setki. Być może dzięki temu ograniczeniu są one prawie bez wyjątku arcydziełami. W każdym razie od połowy lat pięćdziesiątych należy do ścisłej czołówki polskich i europejskich poetów.

10 WISŁAWA SZYMBORSKA

11 Władysław Reymont Polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat nagrody Nobla za czterotomową "epopeję chłopską" pt. „Chłopi” . Władysław Reymont, autor "Chłopów", nie pojechał w 1924 roku do Sztokholmu po odbiór nagrody Nobla, gdyż nie mógł wytrzeźwieć. 

12 WŁADYSŁAW REYMONT

13 Czesław Milosz Czesław Miłosz ( )- polski dyplomata, poeta, tłumacz i eseista; syn Aleksandra Miłosza i Weroniki Miłoszowej; Wychował sie w wielkim Księstwie Litewskim wraz z wielokulturową atmosfere wyrwało decydujący wpływ na twórczosc poety. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

14 CZESŁAW MIŁOSZ

15 Lech Wałęsa Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 w Popowie. W sierpniu 1980 brał udział w organizowaniu zaplanowanego przez Bogdana Borusewicza strajku w Stoczni Gdańskiej. 5 października 1983 Komitet Noblowski ogłosił decyzję o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę w jego imieniu odebrała żona Danuta Wałęsa wraz z trzynastoletnim wówczas synem Bogdanem, zaś przemówienie Lecha Wałęsy odczytał Bohdan Cywiński. Przywódcy nielegalnej "Solidarności" władze komunistyczne uniemożliwiły wyjazd do Oslo, odmawiając wydania paszportu.

16 LECH WAŁĘSA Objaśnij następne wymagane kroki

17 Dziękujemy Projekt tworzyli: Kamil Felusiak (IId) Patryk Łudczak (IIe)
Kuba Perdaszek (IIe) Marcin Ferdynus (IIfe) Błażej Kiełtyka (IIe) Małgorzata Stachulska(IIa) Michalina Hanuszek (IIe) Opiekunowie: Pani Aleksandra Teodorczyk Pani Agnieszka Dawid Podziekowania dla Pani Aleksandry Teodorczyk;) dziekujemy :)


Pobierz ppt "Laureaci Polskiej Nagrody Nobla"

Podobne prezentacje


Reklamy Google