Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kuba Miziński I Kuba Przyborowski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kuba Miziński I Kuba Przyborowski"— Zapis prezentacji:

1 Kuba Miziński I Kuba Przyborowski
Lech Wałęsa Kuba Miziński I Kuba Przyborowski

2 Kiedy nasi rodzice byli dziećmi w Polsce działo się bardzo wiele ważnych rzeczy, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. Głównym uczestnikiem tych wydarzeń był Lech Wałęsa. Chcielibyśmy Wam o nim opowiedzieć kilka ciekawych rzeczy

3 O Wałęsie Lech Wałęsa, ur. 29 września 1943 w Popowie. W dniu 8 listopada 1969 poślubił Danutę. Razem mają ośmioro dzieci. Polski polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – PRL, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przez tygodnik „Time” uznany za Człowieka Roku 1981 oraz za jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia.

4 Młodość i wykształcenie:
Życiorys Młodość i wykształcenie: Rodzicami Lecha Wałęsy byli Bolesław Wałęsa, z zawodu cieśla i Feliksa z domu Kamieńska. W 1961 ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie. W latach 1961–1967 pracował jako elektryk (samochodowy i ciągnikowy) oraz konserwator urządzeń elektrycznych w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. W międzyczasie odbywał służbę wojskową w jednostce w Koszalinie. Ukończył Szkołę Podoficerów i Młodszych Specjalistów Wojsk Łączności nr 10 w Świeciu ze stopniem kaprala. W 1967 został zatrudniony jako elektryk okrętowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

5 Lata 70. XX wieku W grudniu 1970 był jednym z przywódców strajku w swoim zakładzie pracy, wchodząc w skład Komitetu Strajkowego. Brał udział w rozmowach pracowników Stoczni Gdańskiej z ówczesnymi komunistycznymi władzami. W 1976 został zwolniony z pracy za publiczną krytykę rządu. Pracował najpierw jako elektromechanik w Gdańskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB i następnie w Zakładzie Robót Elektrycznych Elektromontaż w Gdańsku. Zaangażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był członkiem redakcji „Robotnika Wybrzeża”, współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej. W latach 70. był przesłuchiwany i zatrzymywany przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Wyraził zgodę na współpracę i przyjął pseudonim Bolek.

6 Lata 80. XX wieku

7   W 1980 roku Lech Wałęsa włączył się w strajk Stoczni Gdańskiej i tworzenie zwiazku robotników o nazwie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „SOLIDARNOŚĆ“

8 W grudniu 1981 roku w momencie ogłoszenia Stanu Wojennego, Lech Wałęsa wraz z pięcioma tysiącami innych działaczy został internowany czyli wywieziony z dala od domu i zamknięty w ośrodku rządowym. Został zwolniony w listopadzie 1982 roku.

9 W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, którą w jego imieniu odebrała żona Danuta wraz z ich synem.

10 W 1989 roku Lech Wałęsa bierze udział w rozmowach z ówczesnym Rządem Polski – rozmowy te otrzymują nazwę „Obrady Okrągłego Stołu“. Obrady zakończyły się porozumieniem. Konstytucja PRL została zmieniona. Podczas rozmów został uzgodniony podział miejsc w parlamencie i przywrócenie, zgodnie z tradycją II Rzeczypospolitej, senatu. W czerwcu 1989 roku odbyły się wybory parlamentarne. Komuniści doznali druzgocącej klęski.  

11 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Lech Wałęsa prezydentem naszego kraju był przez pięć lat. Nie wiemy czy wiecie że mimo iż nie pełni już tej funkcji to tytułu „Prezydent“ może używać do końca życia.

12 W przeprowadzonych w dwóch turach w listopadzie i grudniu 1990 wyborach powszechnych wybrany został na urząd Prezydenta RP. 22 grudnia 1990 złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką: „Obejmując urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przysięgam uroczyście Narodowi Polskiemu, że postanowieniom Konstytucji wierności dochowam, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, suwerenności i bezpieczeństwa państwa. Przysięgam, że dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg.” Sprawował urząd do 22 grudnia 1995.

13 Lech Wałęsa przegrał obie tury wyborów prezydenckich, przeprowadzonych 5 i 19 listopada 1995, z Aleksandrem Kwaśniewskim.

14 Na arenie międzynarodowej
W trakcie swojej prezydentury i po jej zakończeniu Lech Wałęsa pozostawał rzecznikiem Polski na arenie międzynarodowej. W okresie tworzenia Solidarności odwiedził między innymi Watykan, Włochy, Japonię i Francję, Stany Zjednoczone, Niemcy, Izrael i wiele innych. Podczas uroczystego otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 reprezentował Europę, niosąc flagę olimpijską u boku sławnych przedstawicieli pozostałych kontynentów. Reprezentował władze polskie na pogrzebie byłego prezydenta USA Ronalda Regana oraz na pogrzebie papieża Jana Pawła II. Działał na rzecz przyjęcia naszego kraju do wielu międzynarodowych organizacji między innymi do Unii Europejskiej.

15 23 VI 1983 r. były elektryk spotyka się z Janem Pawłem II
Lech Wałęsa i George H. W. Bush w lipcu 1989

16 Ordery i odznaczenia 1989: wenezuelski Krzyż Wielki Orderu Francisco de Miranda, 1989: amerykański Prezydencki Medal Wolności 1989: filadelfijski Medal Wolności 1991: Order Błogosławionego Piusa IX 1991: belgijski Krzyż Wielki Orderu Leopolda 1991: brytyjski Wielki Krzyż Orderu Łaźni 1991: francuski Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej 1991: Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Włoskiej 1993: szwedzki Królewski Order Serafinów 1993: duński Order Słonia 1993: fiński Wielki Krzyż Orderu Białej Róży 1993: portugalskia Wielka Kollana Orderu Wolności 1994: Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej

17 1995: portugalska Wielka Kollana Orderu Infanta Henryka 1995: norweski Wielki Krzyż Orderu Św. Olafa 1999: amerykański Medal Wolności National Endowment for Democracy 1999: Międzynarodowa Nagroda Wolności 1999: czeski Order Białego Lwa I Klasy 2001: dominikański Gran Gruz Placa de Oro de la Orden Heraldica do Cristobal Colon 2005: ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego II stopnia 2006: estoński Wielki Krzyż Orderu Ziemi Maryjnej 2008: odznaka honorowa Gwiazda Millenium Litwy holenderski Order Lwa Niderlandzkiego Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec brazylijski Narodowy Order Krzyża Południa Krzyż Wielki Orderu Zasługi Chile turecki Medal Niepodległości Republiki Turcji portugalski Wojskowy Order Świętego Jakuba od Miecza Medal UNESCO Medal Republiki Urugwaju Gwiazda Tysiąclecia Litwy

18 Ciekawostki Od czasu strajku w Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 Lech Wałęsa w miejscach publicznych pokazuje się z charakterystycznym znaczkiem wpiętym w klapę marynarki. Przedstawia on wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. W 1984 wydał wielokrotnie wznawianą i tłumaczoną autobiografię Droga nadziei. W 2007 ukazała się jego książka Lech Wałęsa. Moja III RP. Straciłem cierpliwość, a w 2008 nowa obszerna autobiografia Wałęsa. Droga do prawdy. Autobiografia.

19 „Wałęsa. Człowiek z nadziei" to film przedstawiający Lecha Wałęsę jako bohatera i zwykłego człowieka. Reżyserem jest inny znany w świecie Polak - Andrzej Wajda. Prezydent Lech Wałęsa ustanowił w 2008 r. Nagrodę Lecha Wałęsy, aby doceniać i wspierać wysiłek osób, instytucji oraz ruchów społecznych działających na rzecz poszanowania praw człowieka, wolności oraz porozumienia między narodami. W tym roku ta nagroda zostanie przyznana już po raz siódmy . Podczas uroczystości we wrześniu w Gdańsku laureat, czyli zwycięzca otrzyma dyplom, statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. dolarów amerykańskich. Lech Wałęsa aktywnie działa w społeczności internetowej. Posiada specjalny numer Gadu-Gadu: Prowadził m.in. blog w serwisie mojageneracja.pl i mikroblog.

20 Dziękujemy za uwagę

21 Bibliografia: http://biografia24. pl/lech-walesa/ http://www


Pobierz ppt "Kuba Miziński I Kuba Przyborowski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google