Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia – co to takiego i skąd czerpiemy wiedzę o niej? Prezentacja wspomagająca prowadzenie lekcji wprowadzającej do nauki historii w klasie IV. Opracowała:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia – co to takiego i skąd czerpiemy wiedzę o niej? Prezentacja wspomagająca prowadzenie lekcji wprowadzającej do nauki historii w klasie IV. Opracowała:"— Zapis prezentacji:

1 Historia – co to takiego i skąd czerpiemy wiedzę o niej? Prezentacja wspomagająca prowadzenie lekcji wprowadzającej do nauki historii w klasie IV. Opracowała: Iwona Zarębska

2 CO TO JEST HISTORIA? – gwiazda skojarzeń do uzupełnienia przez uczniów HISTORIA TO:

3 DIAGRAM PREZENTUJĄCY PODZIAŁ ŹRÓDEŁ HISTORYCZNYCH ŹRÓDŁA WIEDZY HISTORYCZNEJ MATERIALNE ŹRÓDŁA WIEDZY Dawne naczynia, dawne rodzaje broni, monety, obrazy, ozdoby, ubiory, Fotografie. PISANE ŹRÓDŁA WIEDZY Dokumenty, kroniki, roczniki, dzienniki, książki. MAPY Mapy wykonane dawniej, przedstawiające dany obszar geograficzny w taki sposób, jak on wówczas wyglądał. Mapy wykonane współcześnie, przedstawiające dawny wygląd danego obszaru geograficznego i wydarzenie, które na nim miało miejsce.

4 MATERIAŁ PISARSKI DAWNIEJ I DZIŚ – TABELA PORÓWNAWCZA MATERIAŁ PISARSKI DAWNIEJ MATERIAŁ PISARSKI DZIŚ TABLICZKI GLINIANEPAPIER – RÓŻNE RODZAJE PAPIRUSDRUK PERGAMIN KAMIEŃTUSZ WYPRAWIONE SKÓRY ZWIERZĄT FOLIA RÓŻNE CIECZE BARWIONE BARWNIKAMI Z ROŚLIN ATRAMENT

5 PRZYKŁADY MATERIALNYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY 1.Pozostałości świątyni przy stadionie w Olimpii. 2. Ateny – widok Akropolu nocą.

6 PRZYKŁADY MATERIALNYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY Grecja – Muzeum w Peli – Macedonia, mozaika ścienna z otoczaków – przykład sztuki starożytnej.

7 PRZYKŁADY MATERIALNYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY Delfy – pozostałości basenu w starożytnym Gimnazjonie z widocznym odpływem wody bieżącej.

8 PRZYKŁADY MATERIALNYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY Podzamcze koło Ogrodzieńca na Jurze Krakowsko- Częstochowskie j – ruiny średniowieczne go zamku obronnego.

9 PRZYKŁADY MATERIALNYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY Góry Sowie – wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy, zbudowana w okresie międzywojennym, odrestaurowana w 2006 roku.


Pobierz ppt "Historia – co to takiego i skąd czerpiemy wiedzę o niej? Prezentacja wspomagająca prowadzenie lekcji wprowadzającej do nauki historii w klasie IV. Opracowała:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google