Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Julian Tuwim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Julian Tuwim."— Zapis prezentacji:

1 Julian Tuwim

2 Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. I Wy również na pewno pokochacie stworzonych przez poetę bohaterów, ulegniecie czarowi pełnego magii i humoru świata, który wyczarował w swoich wierszach.

3 Biografia: Tuwim urodził się 13 września 1894 r. w Łodzi. Zadebiutował w roku wierszem Prośba opublikowanym w „Kurierze Warszawskim”.

4 W 1916 r. przeniósł się do Warszawy
W 1916 r. przeniósł się do Warszawy. Studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (1916–1918), ukończył jedynie po jednym semestrze. W trakcie studiów rozpoczął współpracę z czasopismem Pro Arte et Studio. Był jednym z założycieli grupy poetyckiej Skamander w 1919 r. Przekładał na język polski poezję rosyjską niemiecką i francuską. 30 kwietnia 1919 r. poślubił Stefanię Marchew.

5 W 1939 r. wyemigrował przez Rumunię, Włochy do Francji, następnie do Brazylii (Rio de Janeiro) i USA (Nowy York) Do Polski Tuwim wrócił w czerwcu 1946 r. i stał się osobowością chronioną i uprzywilejowaną przez ówczesne władze. Został okrzyknięty poetą państwowym.

6 Zmarł w wieku 59 lat 27 grudnia 1953 r. w Zakopanem na atak serca
Zmarł w wieku 59 lat 27 grudnia 1953 r. w Zakopanem na atak serca. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

7 Ciekawostki: Otrzymał wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień.
Po swoich rodzicach Tuwim odziedziczył zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych, te szły mu świetnie. Nieco gorzej było z przyjmowaniem do wiadomości, wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych. Przyszły poeta do tego stopnia nie miał do nich serca, że z ich powodu spędził dodatkowy rok w klasie szóstej. Na zdj. obok: szkoła, do której poeta uczęszczał w Łodzi. Bardzo popularne są wycieczki rowerowe śladami Tuwima.

8 ŁÓDŹ   Aby odwiedzić miejsca związane z życiem poety, trzeba udać się do Łodzi. Tablica upamiętniająca poetę na murach kamienicy.

9 Ławeczka Tuwima Słynna rzeźba Tuwima na najbardziej znanej łódzkiej ulicy piotrkowskiej. Pomnik przedstawia naturalnej wielkości Juliana Tuwima siedzącego w pozie sprawiającej wrażenie, jakby poeta słuchał kogoś siedzącego obok niego. Miejsce na ławeczce obok Tuwima jest wolne, co umożliwia widzowi zajęcie obok niego miejsca i wczucie się w rolę osoby z nim rozmawiającej. Nos rzeźby jest wytarty z powodu legendy mówiącej, że potarcie nosa Juliana Tuwima przynosi szczęście.

10 Popiersie Tuwima w Łodzi

11 10 nowoczesnych rzeźb Tuwima

12 Tuwim dzieciom Wiersze dla dzieci to ta część twórczości Juliana Tuwima, którą wszyscy znamy i z którą najbardziej kojarzy nam się ów poeta. Wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie są napisane dowcipnym językiem, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie.

13 Odgadnij tytuły wierszy.

14

15

16

17 Inne tytuły: Bambo Pstryk Rzepka Ptasie plotki Abecadło
Spóźniony słowik Kotek O panu Tralalińskim i inne wierszyki Zosia Samosia O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci Skakanka

18 2. obraz, wikimedia commons, public domain
3. zdjęcie, wikimedia commons, public domain 4. zdjęcie, wikimedia commons, CC BY-3.0 5. zdjęcie, wikimedia commons, public domain 6. zdjęcie, wikimedia commons, CC BY- 3.0 7. zdjęcie, Ixtlilto, wikimedia commons, CC BY-3.0 8. zdjęcie, Darekm135, wikimedia commons, CC BY-3.0 9. zdjęcie, Zorro2212, wikimedia commons, CC BY -3.0 10. zdjęcie, Zorro2212, wikimedia commons, CC BY- 3.0 11. zdjęcie 1, Zorro2212, wikimedia commons, CC BY-3.0 11. zdjęcie 2, Zorro2212, wikimedia commons, CC BY-3.0 13. zdjęcie, wolinlbn, wikimedia commons, cc by-3.0 14, zdjęcie, yanek, wikimedia commons, CC BY-3.0 15. zdjęcie, staszewski, wikimedia commons, CC BY – 3.0 16. zdjęcie, Stefan Kuhn, wikimedia commons, CC-BY- 1.0 ŹRÓDŁA Autorzy: Jagoda Czaja Klaudia Maślanka Gabriela Frączek


Pobierz ppt "Julian Tuwim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google