Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy na obejrzenie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy na obejrzenie"— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy na obejrzenie
Prezentacji pt. Jak wpływają różne czynniki na kiełkowanie i wzrost roślin na przykładzie rzeżuchy?

2 Opis projektu Przeprowadzonych zostało 7 hodowli.
Badane w nich były: wpływ światła, zagęszczenia, odczynu podłoża (kwasowy oraz zasadowy), temperatury oraz tlenu, na proces kiełkowania a następnie wzrostu rzeżuchy. Hodowle przeprowadzono zgodnie z zasadami eksperymentu, prowadząc równolegle hodowle kontrolne.

3 Posiane nasiona rzeżuchy wykiełkowały po paru dniach.
Wpływ światła Próba badawcza i kontrolna zostały ustawione na parapecie okiennym, przy czym próba badawcza została przykryta, aby odizolować ją od działania światła. Posiane nasiona rzeżuchy wykiełkowały po paru dniach. Młode rośliny z próby kontrolnej miały barwę zieloną, natomiast z próby badawczej - żółtą i były delikatniejsze.

4 Wpływ światła

5 Wpływ zagęszczenia Próba badawcza – nasiona zostały wysiane gęsto, próba kontrolna – nasiona wysiano w odstępach od siebie. Rośliny z próby badawczej nie wykiełkowały wszystkie, i były wyższe w stosunku do próby kontrolnej.

6 Wpływ odczynu podłoża Wpływ odczynu podłoża na kiełkowanie i wzrost rzeżuchy zbadano w dwóch przypadkach: odczynu kwaśnego i odczynu zasadowego.

7 Podłoże zakwaszone Zakwaszone podłoże (próba badawcza) uzyskano przez zastosowanie słabego roztworu kwasu octowego. Podłoże próby kontrolnej zwilżono wodą. W próbie badawczej nasiona nie wykiełkowały, pojawiła się pleśń. W próbie kontrolnej zaobserwowano wzrost roślin.

8 Podłoże zasadowe Zasadowe podloże (próba badawcza) przygotowano z wykorzystaniem roztworu sody oczyszczonej. Podłoże próby kontrolnej zwilżono wodą. W przypadku próby badawczej również nie zaobserwowano rozwoju rzeżuchy, a nasionka nabrały czarnej barwy W próbie kontrolnej zaobserwowano wzrost.

9 Wpływ temperatury Wpływ temperatury zbadano również w dwóch przypadkach: temperatury wyższej niż pokojowa oraz temperatury obniżonej.

10 Temperatura podwyższona
Próba badawcza (o podwyższonej temperaturze) została ustawiona na kaloryferze, natomiast próba kontrolna na parapecie okiennym) Rzeżucha w próbie badawczej urosła szybciej w porównaniu do próby kontrolnej.

11 Temperatura obniżona Próba badawcza (poddana działaniu niższej temperatury) została ustawiona na zewnątrz okna w warunkach zimowych, natomiast próba kontrolna na parapecie okiennym w sali. Nasiona próby badawczej nie wykiełkowały, w przeciwieństwie do próby kontrolnej.

12 Wpływ tlenu Próba badawcza została odcięta od dostępu tlenu przez zalanie nasion wodą a następnie cienką warstwą oleju kuchennego. Próba kontrolna została zalana jedynie wodą. W próbie badawczej nasiona nie wykiełkowały, natomiast w próbie kontrolnej zaobserwowano wzrost.

13 Wnioski: * Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują światła, gdyż dzięki niemu możliwy jest przebieg procesu fotosyntezy. * Organizmy te potrzebują też odpowiedniej przestrzeni do wzrostu. W zbyt dużym zagęszczeniu zmuszone są do konkurencji. * Istotny jest odczyn podłoża na którym rośliny kiełkują i wzrastają. Podłoże zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe hamuje kiełkowanie i wzrost. * Bardzo istotnym czynnikiem jest także temperatura. Nieco wyższa od pokojowej korzystnie wpływa na kiełkowanie i wzrost, natomiast obniżona – hamuje je. * Warunkiem niezbędnym do kiełkowania nasion jest także obecność tlenu. Jego brak hamuje proces.

14 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji
Przygotowali: Mariola Hupacz Karolina Żukowska Natalia Pietrzak Anna Pietrzak Rafał Winiczuk Bartosz Chilczuk


Pobierz ppt "Zapraszamy na obejrzenie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google