Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gady żyjące w Polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gady żyjące w Polsce."— Zapis prezentacji:

1 Gady żyjące w Polsce

2 Gady dzielą się na 4 grupy

3 Węże Zaskrońce Zaskroniec zwyczajny – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Zaskrońce występują w całej Europie. Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 cm do 1,2 m, a samiec od 70 cm do 1 m. Żywią się żabami, rybami albo małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują tylko poruszające się zwierzęta. Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.-

4 Wąż Eskulapa Wąż eskulapa to największy wąż występujący w Polsce. Jego łuski są barwy brązowej lub oliwkowej, przy czym są błyszczące i gładkie. Wąż eskulapa zamieszkuje południową i środkową Europę oraz zachodnią część Azji. W Polsce spotyka się go w Bieszczadach, na Pogórzu Bieszczadzkim. W maju i czerwcu zaczynają się gody. Na przełomie czerwca i lipca samica składa jaja, a w sierpniu wykluwają się małe węże o długości ok cm. Wąż eskulapa jest gatunkiem leśnym. Na przełomie sierpnia i września zapada w sen zimowy, a budzi się dopiero w kwietniu lub w maju. Ciekawostki To zwierzę jest zapisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (PCKZ) W Polsce występuje jedynie osobników. W starożytności był symbolem uzdrowienia. Według legendy oplatał laskę Eskulapa, rzymskiego boga, który leczył chorych i wskrzeszał umarłych. Dzisiaj jego wizerunek jest symbolem aptek.

5 Gniewosz Plamisty Są to węże o drobnej budowie, których długość ciała dorosłych osobników waha się od 60 do 75 cm, samica osiąga nawet 87 cm. Występuje w miejscach suchych i silnie nasłonecznionych, na terenach kamienistych, w zaroślach i trawach. Jest rzadkim gatunkiem, unika lasów, spotykany na terenie prawie całej Europy. Odżywia się prawie wyłącznie jaszczurkami w tym także padalcami, niekiedy osobnikami tego samego gatunku. Rzadziej płazami, pisklętami i myszami. Swą zdobycz gniewosz plamisty najpierw oplata i obezwładnia swym ciałem, następnie połyka ją żywą lub martwą. Jajożyworodny. Gody odbywa w kwietniu i maju. Młode o długości około cm rodzą się pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Samica rodzi od 4 do 19 młodych.

6 Żmija Zygzakowata Grzbiet o zabarwieniu brązowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, pomarańczowym. Na grzbiecie ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak. Zygzak nie zawsze jest widoczny. Pionowa źrenica. Płaska głowa o trójkątnym zarysie. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V Żmija jest wężem jadowitym!!! Głównym pokarmem żmij są małe ssaki owadożerne oraz gryzonie. Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków oraz owady. Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz młodymi płazami i jaszczurkami.

7 Jaszczurki Padalec Gatunek beznogiej jaszczurki z rodziny padalcowatych. Padalec z wyglądu przypomina węża z powodu uwstecznienia kończyn. Przyjmuje różnorodne ubarwienie, na grzbiecie spotyka się zwykle odcienie brązu. Głowa i ogon są bardzo słabo wyodrębnione od tułowia. Tak jak inne jaszczurki zrzuca też część swojego ogona. Gad poluje głównie na ślimaki nagie i dżdżownice. Rozmnaża się wedle różnych autorów żyworodnie lub jajożyworodnie. Ciąża trwa tygodni, następnie na świat przychodzi od 6 do 26 młodych.

8 Jaszczurka Zwinka Jaszczurka zwinka jest jednym z czterech gatunków jaszczurek zamieszkujących na terenie Polski. Na grzbiecie są one mniejsze i szorstkie, brzuch zaś pokrywają większe i gładkie. Jest pod ochroną!!! Maksymalna długość ciała samca z nieuszkodzonym ogonem, w Polsce dochodzi do 23,5 cm, ale w Europie wschodniej dochodzi nawet do 28cm. Najczęstszym łupem tego gada padają bezkręgowce. W skład codziennej diety wchodzą pająki, owady oraz ślimaki. Zdarza się również, że jaszczurka pożywia się gąsienicami.

9 Typowo ubarwione samce są trawiastozielone, bezplamne lub bogato nakrapiane czarnymi plamkami. Typowe samice są szarozielone pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami z jasnymi liniami wzdłuż grzbietu. Brzuch jednolicie żółty lub żółtozielony. Jaszczurka Zielona Żywi się stawonogami, głównie owady. Duże osobniki pożerają mniejsze jaszczurki i węże. Okres godowy pod koniec kwietnia i w maju. Samica składa pod koniec maja lub w czerwcu do wygrzebanych przez siebie jam w ziemi od 5 do 13 rzadziej do 21 jaj

10 Jaszczurka Żyworodna Gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Występuje na terenie Polski i podlega ścisłej ochronie. Jaszczurka żyworodna nie należy do dużych gadów– osiąga długość do 14 lub 16 cm. Około 9,5 cm przypada na ogon. Odżywia się owadami (głównie pluskwiakami) oraz pająkami , wijami , ślimakami i dżdżownicami .

11 Dlaczego Jaszczurki gubią
Ogon? Jaszczurki mogą zgubić swój ogon, kiedy są atakowane przez drapieżnika. Zrzucają ogon porusza się, zaskakując napastnika i dając jaszczurce czas na ucieczkę. Nowy ogon wyrasta w ciągu kilku tygodni. Jednak może tylko 3 razy zrzucić swój ogon, za trzecim razem już nie odrasta i jest narażona na atak drapieżnika.

12 Żółwie Jest tylko jeden żółw który żyje w Polsce. Jest to żółw Błotny.
Jedyny gatunek żółwia występujący w Polsce. Może żyć nawet ponad 120 lat. Wielkość jego pancerza dochodzi do 20cm. Samice dojrzałość osiągają dopiero w wieku około 10 lat, wówczas składają około 15 jaj do wykopanych w pobliżu wody jam. Jest tylko jeden żółw który żyje w Polsce. Jest to żółw Błotny. Żółw błotny jest drapieżnikiem. Żywi się głównie drobnymi zwierzętami wodnymi: owadami, kijankami, rzadko rybami. Gatunek bardzo rzadki, zagrożony wyginięciem, chroniony.

13 Krokodyle Właściwe Kajmany Aligatory Gawiale Krokodyle nie żyją w Polsce. Jednak są w ogrodach zoologicznych.

14 Gady nie są zwierzętami do przytulania ale pamiętajmy o tym że również należy je szanować! Jest dużo gatunków którym grozi wyginięcie…

15 Pamiętajmy również że: Wszystkie gady żyjące w
Polsce są pod ochroną

16 Dziękuję za uwagę Wiktoria Boruń VIA


Pobierz ppt "Gady żyjące w Polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google