Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,, Przygoda papieru” Spis treści: Papier. Powstanie papieru.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",, Przygoda papieru” Spis treści: Papier. Powstanie papieru."— Zapis prezentacji:

1 ,, Przygoda papieru” Spis treści: Papier. Powstanie papieru.
Cain Lun-wynalazca. Ujawnienie tajemnicy produkcji papieru. Ile rozkłada się papier? Używanie papieru. Segregacja papieru. I co dalej z tym papierem? Zalety recyklingu papieru. Odkrycia. Ciekawostki.

2 Papier. arkuszy lub wstęg, otrzymywanym w wyniku
Papier jest produktem przemysłowym w postaci arkuszy lub wstęg, otrzymywanym w wyniku spilśnienia i dalszej obróbki rozdrobnionych i zawieszonych w wodzie włókien, głównie pochodzenia roślinnego (drewno drzew iglastych i liściastych, trzcina, len, konopie, słoma zbożowa itp.), rzadziej pochodzenia zwierzęcego (np. ścinki skór, wełna), z ewentualnym dodatkiem wypełniaczy (np. siarczanu barowego, kredy, talku), substancji klejących (np. parafiny, kalafonii, klejów zwierzęcych), barwników oraz innych środków nadających specjalne własności.

3 Powstanie papieru. Jak wiele rzeczy używanych w życiu codziennym, także papier wynaleziono przypadkiem. Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty, czynność tę wykonywano na matach. Polegała ona na zwilżaniu i ubijaniu jej kijami. Po zdjęciu waty na tychże matach osadzał się cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania. Ponieważ jedwab był bardzo drogi Chińczycy zastąpili go włóknami roślinnymi (np. łykiem morwy) i szmatami lnianymi.

4 Cain Lun-wynalazca. Wynalezienie tych składników do produkcji materiału pisarskiego przypisuje się Cainowi Lunowi około roku 107 n.e. Masa papierowa składała się z włókien tkanin miażdżonych i tłoczonych w cienkie arkusze. Była to produkcja polegająca na powtórnym zużyciu tkanin, później dodano do składników włókna roślinne, oraz inne surowce (np. stare sieci rybackie). Nowy materiał rozpowszechnił się bardzo szybko dzięki zapoznaniu z nim cesarza. Tajemnica produkcji papieru była zazdrośnie strzeżona przez prawie 700 lat .

5 Ujawnianie tajemnicy produkcji papieru.
Mimo to ok. 750 r. Arabowie nauczyli się jego wytwarzania od jeńców chińskich, ujawniając tajemnicę produkcji innym krajom ze świata arabskiego. Prawdopodobnie już w III wieku składniki do wytwarzania papieru znali Koreańczycy. W VI wieku umiejętność tę posiedli Japończycy, którym tajemnicę wytwarzania papieru zdradził koreański mnich Doncho. Japoński papier, niedługo po tym, stał się lepszy jakościowo od koreańskiego. W IX w. istniało w Japonii ponad 40 warsztatów produkujących papier wysokiej jakości m.in. z kory drzew kozo, mitsumata i krzewu gampi.

6 Ile rozkłada się papier?
6 miesięcy - tyle czasu grzyby i bakterie potrzebują na rozłożenie kartki papieru na ziemię.

7 Używanie papieru. Papier jest wykorzystywany na potrzeby produkcji rożnego rodzaju toreb papierowych, na przykład: do pakowania prezentów, do pakowania produktów niespożywczych, do pakowania produktów spożywczych, jako torby papierowe reklamowe. Papier w dzisiejszych czasach wykorzystujemy do robienia : zeszytów, książek, gazet, różnych magazynów, czasopism, bloków, bibuł, kartonów, tektur, papiery kolorowe sztywne, kolorowe samoprzylepne itp. torebek papierowych (różnego kształtu) koperty, bloki listowe, papier listowy, papeterie, bilety wizytowe, wata celulozowa, chusteczki higieniczne, pieluchy, ręczniki papierowe, papier śniadaniowy. różnego rodzaju dyplomy, pamiętniki, albumy, laurki. I tym podobne ...

8 Segregacja papieru. Tu wrzucam: gazety i czasopisma
katalogi i prospekty papier szkolny i biurowy książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami torebki papierowe papier pakowy pudełka kartonowe i tekturowe tekturę Tu nie wrzucam: zabrudzonego i tłustego papieru z folią papieru termicznego kartonów po mleku, napojach papieru przebitkowego (rachunki, faktury) Pieluch artykułów  papierów higienicznych worków po cemencie tapet .

9 I co dalej z tym papierem?
Trafi do sortowni. Odpady poddawane są dalszej specjalistycznej segregacji. Do czego innego można wykorzystać tekturę, a do czego innego gazety. Takie sprasowane surowce wtórne z sortowni transportowane są do recyklerów.

10 Zalety recyklingu papieru.
Odzysk papieru ratuje lasy, bo celuloza z makulatury może z powodzeniem zastąpić czystą celulozę, uzyskiwaną ze ścinanych drzew. Na wysypisku i wokół nas jest mniej śmieci. Ratujemy drzewa, bo 1 tona papieru to 17 drzew, a z jednej tony papieru otrzymamy 910 kg dobrej jakości papieru. Oszczędzamy zasoby wodne i energetyczne.

11 Odkrycia. Najstarszymi zabytkami piśmiennictwa pochodzącymi z II i III w. n.e., zachowanymi do czasów obecnych są kawałki papieru z Lob-nor - tybetańskiej pustyni, odnalezione przez Svena Hedina. Znaleziono też zamurowane rękopisy papierowe w świątyni Tun Huang w Turkiestanie, które obecnie przechowywane są w British Museum w Londynie, w Bibliotece Narodowej w Paryżu, oraz w Chinach i w Japonii. Starożytna książka napisana na papierze miała również formę zwoju.

12 Ciekawostki. Współcześnie papier zawiera około 3 % celulozy, reszta to kreda, kleje i inne wypełniacze. W przeszłości papier był robiony z papirusu , później z gnijących szmat lnianych i bawełnianych. Obecnie w Europie produkuje się go z drewna, a w innych krajach także z odchodów zwierzęcych. Z papieru można wykonywać lalki różnego rodzaju, suknie balowe a także ubrania robocze na jeden sezon. W XIX wieku nasączone pachnącymi olejkami kawałki papieru, wkładano do specjalnych kieszonek w bieliźnie i pełniły one role ówczesnych dezodorantów. KONIEC


Pobierz ppt ",, Przygoda papieru” Spis treści: Papier. Powstanie papieru."

Podobne prezentacje


Reklamy Google