Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiany sylwetki samochodu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmiany sylwetki samochodu"— Zapis prezentacji:

1 Zmiany sylwetki samochodu
na przestrzeni lat

2 Od zarania swych dziejów człowiek dążył do tego, aby móc przenosić się z jednego miejsca na drugie, przemieszczać potrzebne mu do życia przedmioty szybciej, sprawniej i w większych ilościach. Wszystko zaczęło się jakieś 4000 lat p.n.e. kiedy to w Mezopotamii ktoś wpadł na wspaniały pomysł i wymyślił… koło, bo przecież chyba nikt nie sądzi, że bez koła powstałby samochód. Najstarsze znane pisemne świadectwa pochodzą z cywilizacji sumeryjskiej (XXXII wiek p.n.e.) Prawie równocześnie dotarło do Europy. Najstarsze znaleziono w Słowenii datowane na 3200 lat p.n.e. Aby ułatwić transport ciężkich przedmiotów (np. bloków kamiennych) podkładano pod nie okrągłe belki. Najstarsze wykopaliska udowadniają, że już starożytni Egipcjanie używali tej metody do budowy piramid. W XX wieku p.n.e. ze względu na konieczność zmniejszenia ciężaru zostały wynalezione koła szprychowe. Najstarszy na świecie wizerunek pojazdu kołowego znaleziono w Polsce podczas wykopalisk w Bronocicach.

3 Po drogach jeździ setki tysięcy aut o różnej klasie, ale nikt już się nie zastanawia, od czego wszystko się zaczęło.

4 W 1770 r. we Francji skonstruowano pierwszy pojazd mechaniczny o napędzie parowym (eksperymentalny ciągnik artyleryjski Nicolasa Cugnot).

5 „Mechaniczny muł” to niezbyt skomplikowana konstrukcja parowego silnika pozwalała rozwijać prędkość 4,5km/h. Niestety, „odpalenie” takiego samochodu było bardzo praco i czasochłonne, aby to zrobić, trzeba było nalać wody do kotła, a pod nim rozpalić ognisko. (dla kpiny obok jechał wóz konny z drewnem). Operacja taka pozwalała na napędzanie wehikułu przez około 12min, po tej krótkiej, chwili kończyła się para. Przeznaczeniem parowozu była pomoc artylerzystom w przewożeniu ciężkich dział, co sprawiało, że konni przewoźnicy nie patrzyli na niego ze strachem i pogardą.

6 Pierwszy samochód z napędem spalinowym
W 1885 r. w Niemczech Karl Benz zbudował pierwszy, praktyczny pojazd samochodowy napędzany spalinowym silnikiem. 29 stycznia 1886 roku uzyskał patent na pojazd napędzany mieszanką paliwową. To był trzykołowy automobil i dopiero w 1891 Benz stworzył pierwszego czterokołowca.

7 W Niemczech Gottlieb Daimler zbudował lekki jednocylindrowy czterosuwowy silnik spalinowy, jako paliwo zastosował benzynę. Wybór benzyny jako paliwa nie był oczywisty, znane były różne frakcje ropy naftowej, a w powszechnym użyciu była oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy. Następnie od 1886 wspólnie z Wilhelmem Maybachem wytwarzali samochody osobowe. Pojazdy były wzorowane na znanych wówczas powozach konnych, a zwłaszcza lekkich bryczkach. W ten sposób stworzyli standard samochodu osobowego, aktualny jeszcze w XXI wieku.

8 W 1891 r. wynaleziono gaźnik dyszowy, do tej pory spotykany, który składał się z pływaka i iglicy. W 1899 r. zastosowano ogumienie pneumatyczne. Wynalazcą tego koła byli dwaj francuscy bracia Andre i Eduard Michelin. To nazwisko w dzisiejszych czasach, co niektórym kojarzy się z firmą opon do samochodów.

9 Po 1900 r. technika poszła do góry i już w 1907 w Detroit Henry Ford uruchomił wielkoseryjną produkcję Modelu T (prawie 15 milionów sztuk, rekord ten pobił tylko Volkswagen Garbus).

10 Ford T, choć był stosunkowo nowoczesny, nie był najbardziej zaawansowanym technicznie, ani najdoskonalszym samochodem swoich czasów. Przyczyną jego niezwykłego sukcesu stało się nieustanne dążenie jego twórcy do doskonałości. Metoda wytwarzania auta, która zrewolucjonizowała oblicze przemysłu samochodowego, polegała na jego montażu z gotowych podzespołów na ruchomej taśmie produkcyjnej, przez dwu- lub trzyosobowy zespół pracowników. Początkowo wyprodukowanie jednego egzemplarza modelu T zajmowało około 12 godzin. Dzięki stopniowemu doskonaleniu koncepcji montażu taśmowego czas ten uległ znacznemu skróceniu. Pod koniec produkcji, w 1927 roku wyprodukowanie jednego forda zajmowało ok. 90 minut. Dzięki temu niesamowitemu wzrostowi wydajności możliwe było znaczne obniżenie ceny samochodu: z 1000 dolarów w 1908 r. do niecałych 300 dolarów w roku To z kolei stało się w dużej mierze przyczyną jego ogromnej popularności.

11 W 1922 r. powstał pierwszy na świecie samochód z nadwoziem samonośnym a jest to Lancia Lambda.

12 Lancia Lambda przez wielu była określana mianem technicznego arcydzieła. Miano to zapewniły jej inteligentna konstrukcja czterocylindrowego silnika w układzie V o ostrym kącie rozwidlenia i to, że był to pierwszy samochód na świecie ze stalowym nadwoziem samonośnym konstrukcji skorupowej (monocoque). Nadwozie zostało wykonane w postaci otwartej od góry "rury" z otworami na drzwi oraz licznymi otworami zmniejszającymi jego masę. Lancia Lambda była samochodem, który pod względem technicznym wyprzedzał pojazdy konkurencyjne. Dość wysoka cena nie powodowała spadku sprzedaży, wręcz przeciwnie - nastąpił widoczny wzrost produkcji i sprzedaży Lancii, jakiego nigdy wcześniej nie notowano. Był to pierwszy samochód Lancii budowany w oddzielnych seriach - co najmniej dziewięciu - przy czym każda z nich nieznacznie różniła się od poprzedniczki. W latach 30 XX wieku konstrukcja Lambdy okazała się już nieco przestarzała i zakończono montaż po wyprodukowaniu ponad 13 tysięcy sztuk.

13 W 1926 r. w Bolonii (Włochy) Alfieri Maserati zbudował pierwszy samochód wyścigowy marki Maserati Tipo 26.

14 Auta marki Maserati bardzo często są porównywane do Ferrari
Auta marki Maserati bardzo często są porównywane do Ferrari. Nie tylko ze względu na przynależność do jednego koncernu, Fiata, lecz również na genezę powstania. W przypadku obu marek, pierwszym wyprodukowanym pojazdem było auto wyścigowe. Nazwa wzięła się od daty produkcji roku. Wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas pracy z samochodami różnych marek sprawiło, że przedsiębiorczy bracia Maserati stworzyli jedną z najszybszych maszyn ówczesnych czasów. W swoim debiutanckim starcie, zajął on 9. miejsce w słynnym wyścigu Targa Florio, a za jego kierownicą zasiadł najstarszy z całej czwórki braci Maserati - Alfieri. Początkowo, auto było wyposażone w rzędowy, ośmiocylindrowy silnik o pojemności 1.5-litra, który dzięki kompresorowi rozwijał moc blisko 130 KM. Była ona przenoszona na tylną oś za pośrednictwem 3 biegowej, manualnej przekładni. W późniejszych latach stosowano skrzynie o czterech przełożeniach. Pojazd rozwijał maksymalnie 182 km/h. O skuteczne wytracanie prędkości dbały tarczowe hamulce na wszystkich czterech kołach. W ciągu 6 lat produkcji, bracia Maserati zdołali zbudować zaledwie 12 egzemplarzy Tipo 26, z czego do dzisiaj zachowało się mniej niż 5. Mimo to, ta skromna seria dała początek jednej z najsłynniejszych sportowych aut na świecie.

15 W 1930 r.– Cadillac przedstawił pierwszy samochód z silnikiem o szesnastu cylindrach, model V16.

16 Cadillac – marka luksusowych samochodów amerykańskich z Detroit, od 1909 r. część koncernu General Motors. W 1890 r. Henry Leland założył w Detroit mały warsztat, w którym od 1896 r. wytwarzał silniki parowe i benzynowe początkowo dla łodzi, a wkrótce również koła zębate dla fabryki samochodów Oldsmobile. 1902 r. - Leland, pracując jako konstruktor u Forda, zakładającego nowe przedsiębiorstwo, przejął jego fabrykę samochodów, którą nazwał Cadillac i rozpoczął montaż samochodów z podzespołów kupowanych u innych wytwórców kierując się zasadą "staranności i dokładności" przy produkcji każdego detalu i tak powstał pierwszy model Cadillaca A z 1-cylindrowym silnikiem o mocy 10 KM (pierwsze modele Cadillaca oznaczano literami, następne cyframi, a z czasem różnymi nazwami)

17 Ten wspaniały pod każdym względem samochód jest bardziej znany jako sixteen lub V16, niż pod swoim prawidłowym oznaczeniem 452, wywodzącym się od pojemności skokowej wyrażonej w kubikach sześciennych. Pojawił się w styczniu 1930 roku jako pierwszy seryjny samochód napędzany szesnastocylindrowym widlastym silnikiem. By zapewnić skuteczne hamowanie olbrzymi i ciężki V16 otrzymał hamulce ze wspomaganiem. Cadillac jako pierwsza w świecie firma zastosował to rozwiązanie w samochodzie seryjnym. W latach 1930 – 1933 Cadillac 452 powstawał w czterech seriach, ogółem w liczbie 4504 sztuk. Pierwsze dwa lata były stosunkowo pomyślne, załamanie spowodowane wielkim kryzysem gospodarczym przyszło w 1932 roku, kiedy to zdołano znaleźć nabywców na zaledwie 300 pojazdów. Ale już w rok później pojawiły się symptomy poprawy i produkcja wzrosła trzykrotnie. Ceny początkowo oscylowały w granicach 5800 – 8750 $ w zależności od wersji nadwozia. W katastrofalnym 1932 roku spadły do poziomu 4495 – 5945 $, by w roku następnym ponownie wzrosnąć do praktycznie pierwotnego poziomu.

18 W 1925 rok to rok dumy europejskiej techniki
W 1925 rok to rok dumy europejskiej techniki. Jak dotąd Stany Zjednoczone wyprzedzały Stary Kontynent w niemal każdej dziedzinie związanej z motoryzacją. I nagle pan Andre Citroen po wielu trudnościach skonstruował pierwszy europejski egzemplarz samochodu o jednoczłonowej, całkowicie metalowej karoserii. Mimo że zakład po śmierci konstruktora został wchłonięty przez wielki przemysł, Citroen zdecydowanie zaliczany jest do samochodowej hagiografii. Największy boom na produkcję europejskich samochodów przypadał na lata powojenne.

19 W 1932 r. powstaje prototyp Volkswagena Garbusa, produkowanego od 1945 r. (ponad 21 mln sztuk).

20 Kompaktowy samochód osobowy produkowany przez niemiecką markę Volkswagen (VW) w latach Z ponad 21 mln wyprodukowanymi egzemplarzami w konfiguracji: chłodzony powietrzem silnik umieszczony za osią tylną z napędem tylnym, Garbus był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Łącznie wyprodukowano 21 529 464 egzemplarzy modelu (z czego 15 444 858 w Niemczech – w tym 330 251 kabrioletów, około 3 350 000 w Brazylii).

21 Zmienił się także wygląd zewnętrzny samochodów
Zmienił się także wygląd zewnętrzny samochodów. W przeszłość odchodziły pojazdy podobne do bryczek. W 1905 roku pojawił się pierwszy samochód, którego nadwozie można było za pomocą specjalnej nakładki zmienić z otwartego na zamknięte. Coraz popularniejsze stawały się luksusowe auta z oszklonym pomieszczeniem dla pasażerów. Kierowca znajdował się co prawda jeszcze poza nim, ale osłaniał go przedłużony dach i pionowa szyba zamontowana na przodzie pojazdu. Z tego typu konstrukcji narodziły się współczesne karoserie samochodowe.

22 Mercedes – Benz przedstawia model 260D, pierwszy samochód osobowy z silnikiem wysokoprężnym .

23 To marka samochodów produkowanych obecnie przez koncern Daimler AG (poprzednia nazwa Daimler Chrysler), zaś wcześniej przez koncern Daimler – Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe , dostawcze, ciężarowe i autobusy . W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.

24 1947– we Włoszech Enzo Ferrari założył firmę produkującą samochody wyścigowe i prestiżowe sportowe.

25 Włoska marka samochodów sportowych
Włoska marka samochodów sportowych. Założone w 1947 roku obecnie należy do koncernu Fiata. W ramach grupy Fiat znajduje się w podgrupie Ferrari Maserati, która jest niezależna konstrukcyjnie od pozostałych marek koncernu. Zdaniem miłośników marki, prawdziwe Ferrari powinno być pomalowane na czerwono. Wzięło się to ze zwyczaju założyciela, który malował swoje samochody wyścigowe na tzw. rosso corsa.

26 W 1955 r. w Paryżu Citroen zaprojektował swój nowy model DS, który okrzyknięto samochodem przyszłości. Była to rewolucja pod względem technicznym jak i stylistycznym. Oryginalne, opływowe nadwozie, obszerne wnętrze, hydropneumatyczne zawieszenie i hydrauliczne wspomaganie wzbudziły taki zachwyt, ze do końca targów złożono zamówienia na sztuk.

27 WSPÓŁCZESNY CITROEN

28 1951 r. – Fabryka Samochodów Osobowych FSO w Warszawie podjęła produkcję licencyjną samochodu Warszawa, a w 1957 r. ukazała się własna konstrukcja samochodu Syrena.

29 Rodzina polskich samochodów osobowych i dostawczych produkowanych w latach przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, a od 1972 do 1983 r. przez Fabrykę samochodów małolitrażowych w Bielsku – Białej. Wyprodukowano 521 311 egzemplarzy modelu.

30 1970 r. – w Wielkiej Brytanii powstaje Range Rover, pierwszy europejski SUV.

31 Konstrukcję samochodu oparto na bardzo mocnej ramie, do której montowano trzydrzwiowe nadwozie. Początkowo oferowano skromne wyposażenie a podkreślano walory użytkowe i przydatność w terenie. Model pięciodrzwiowy pojawił się w W trzy lata później Range Rover przechodzi pierwszy poważny lifting, zarówno nadwozia, jak i wnętrza. Od tej pory wersja trzydrzwiowa staje się modelem podstawowym a pięciodrzwiowa luksusowym. W roku 1986 pojawia się pierwszy silnik diesla firmy VM, w 1989 zastąpiony własną konstrukcją. W tym samym roku pojemność jednostki benzynowej rośnie z 3,5 l do 3,9 l a w 1993 do 4,2 l. Wraz z pojawieniem się drugiej generacji zakończono produkcję modelu trzydrzwiowego a model pięciodrzwiowy pod nazwą Range Rover Classic schodził z taśm montażowych do lutego 1994 roku.

32 Obywatele USA począwszy od roku 1960 znaleźli się w okresie ewidentnego dobrobytu, w którym takie przyziemne problemy jak paliwo rzadko dawały o sobie znać. Z tego czasu pochodzi nie tylko kilka najpopularniejszych na świecie wersji aut takich marek jak Cadillac. Przede wszystkim w tym czasie jesteśmy świadkami szalonego rozwoju kultury jazdy i kultury samochodu w ogóle. Przedstawiciele klasy średniej zawsze swoje auta kochali. Kiedy jednak coraz młodsi kierowcy zaczęli wyjeżdżać na drogi, posiadanie dobrego, ładnego egzemplarza pojazdu stało się celem bardzo pożądanym. W tych też latach mniej więcej w dziedzinie samochodów typowo komercyjnych wyodrębniły się trwale powszechne dziś typy takie jak kombi, który po dziś dzień zyskał status auta rodzinnego, van, czy coupe.

33 Koniec wieku XX będzie zawsze pamiętany jako złoty okres motoryzacji
Koniec wieku XX będzie zawsze pamiętany jako złoty okres motoryzacji. W ciągu życia jednego pokolenia osiągi aut nie tylko się poprawiły. One się wręcz zwielokrotniły. Nie jest przypadkiem, że auto możliwe do zakupu na wolnym rynku jest w stanie przekraczać nawet trzykrotnie największe ograniczenia prędkości. Po raz pierwszy w drugiej połowie wieku zaczęto stuprocentowo poważnie traktować problem bezpieczeństwa pasażera i kierowcy. Na rynku zaś zaczęły funkcjonować pewne ośrodki handlu, które konkurują w ściśle wyznaczonych dziedzinach. Zwróćmy bowiem uwagę, że auta produkowane na różnych kontynentach są bardzo do siebie zbliżone wyglądem, kształtem karoserii i konstrukcją silnika. A jednak każdy z ośrodków wypracował sobie konkretną renomę. Auta amerykańskie uważane są na straszliwie paliwożerne, ale wygodne. Europejczycy jako konstruktorzy odbierani są jako ludzie solidni, robiący maszyny niezbyt urodziwe, za to niezawodne. Relatywnie młody rynek azjatycki daje auta ładne, o dobrych osiągach, ale z kolei delikatne. Należy odnotować, że rynek japońskich producentów jest dziś jednym z bardziej liczących się, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu po prostu nie istniał.

34 2010 r. – powstaje Honda CR – Z, pierwsze sportowe coupe napędzane silnikiem elektrycznym

35 Zupełnie też odrębną, acz rozwojową dziedziną motoryzacji są auta napędzane energią odnawialną. Eksperci Epicentrum Kałuży bardzo chwalą ideę ekologicznego przemieszczania się, ale wiele jeszcze trzeba w tym przedmiocie zrobić, przede wszystkim w dziedzinie dostępności takich pojazdów oraz części do nich. By wzbogacić naszą kronikę motoryzacji warto jednak odnotować że jedną z bardziej znanych i udanych prób [mimo ze wizualnie samochód ów kojarzy się z serialami science - fiction był pojazd Paula McCready z 1987 r. Do dziś jednak buduje się ich coraz więcej i rośnie też zainteresowanie takimi sposobami poruszania.

36 Nie jest prosto to przewidzieć.
Dokąd zmierzamy w rozwoju samochodu? Nie jest prosto to przewidzieć. Możliwych dróg rozwoju jest przynajmniej kilka. Nie wykluczone, że w najbliższych latach zaobserwujemy kolejny przełom i wyodrębnienie się zupełnie nowej gałęzi motoryzacji.

37 Znane marki samochodów

38 KONIEC

39 Oto link naszego projektu na youtube. Zachęcamy do oglądnięcia filmu

40 Opiekun projektu Beata twaróg
Projekt przygotowali: Michał Rawski Artur Zelik Adam Garnuszek Jakub Łukawski Wiktor Urbański Opiekun projektu Beata twaróg


Pobierz ppt "Zmiany sylwetki samochodu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google