Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ "NIE"?. Jak trudno jest się komunikować, mówić "nie", wyrażać swoje racje i sądy wie każdy, kto znalazł się w sytuacji konfliktowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ "NIE"?. Jak trudno jest się komunikować, mówić "nie", wyrażać swoje racje i sądy wie każdy, kto znalazł się w sytuacji konfliktowej."— Zapis prezentacji:

1 JAK NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ "NIE"?

2

3 Jak trudno jest się komunikować, mówić "nie", wyrażać swoje racje i sądy wie każdy, kto znalazł się w sytuacji konfliktowej.

4

5 Asertywność jest umiejętnością wyrażania swoich uczuć w jasny sposób, bronienie swoich praw nie czując przy tym dyskomfortu jednocześnie respektując prawa i potrzeby innych ludzi. Nauka asertywności w dużej mierze polega na ustaleniu wyraźnych, osobistych granic i granic, których nie wolno przekroczyć ludziom z którymi się komunikujemy na codzień.

6

7 Boimy się, że nie dostaniemy tego, co chcemy. Nie wierzymy w samych siebie. Wcześniej okazywało się to skuteczne. Chcemy zwrócić na siebie uwagę. Chcemy zademonstrować swoją władzę. Chcemy wyładować złość. Chcemy manipulować innymi. Dlaczego zachowujemy się agresywnie?

8 Co ryzykujemy? Konflikty w zagrożeniach z innymi ludźmi (czują się zagrożeni). Utratę szacunku dla samego siebie. Utratę szacunku dla innych. Będziemy nie lubiani. Poważny stres. Dojdzie do przemocy. Rezultaty przeciwne do zamierzonych.

9 Złość może być obecna także w zachowaniach asertywnych. W tych pierwszych kumuluje się i może później wybuchnąć w postaci agresji. W tych drugich jest wyrażana jako otwarty komunikat, np. "Jestem na ciebie zły.", i dzięki temu uświadamiana rozmówcy.

10 DLACZEGO ZACHOWUJEMY SIĘ ULEGLE ? Boimy się kolegów. Chcemy uniknąć konfliktów i nieporozumień. Boimy się innych ludzi.

11 Co ryzykujemy? Utratę dobrego zdania o sobie. Brak własnej inicjatywy. Przyznajemy innym rację w kierowaniu innymi.

12 Dlaczego zachowujemy się asertywnie ( stanowczo ) ? Jesteśmy zadowoleni z siebie i z innych. Mamy szacunek dla siebie i innych. Pomaga nam to w osiągnięciu celów i realizacji własnych potrzeb. Dzięki temu mniej ranimy innych. Dzięki temu rośnie wiara w siebie. Daje to poczucie kontroli nad własnym życiem. Jesteśmy uczciwi w stosunku do samych siebie i innych.

13 A co ryzykujemy? Będziemy nie lubiani za to, że wyrażamy swoje odczucia. Etykietę człowieka idącego przez życie przebojem. Zmiany w naszych relacjach z innymi. Możemy stracić niektórych kolegów. Będziemy uważani za osoby aroganckie.

14 Odmawianie w sytuacjach nacisku grupowego. Sytuacja 1 „ Na podwórku spotykasz dwóch kolegów, palących papierosy. Wiesz, że gdy podejdą do ciebie to cię poczęstują. Jeżeli nie zapalisz, to będą cię uważać za małolata i tchórza. Ale ty nie masz ochoty na zapalenie papierosa.” Jak się zachowasz, co zrobisz i co powiesz?

15 Zachowanie asertywne w tej sytuacji powinno być takie: „ Nie, chłopaki dziękuję wam, ale ja nie palę, chcę mieć zdrowe płuca”

16 SYTUACJA TRUDNA TO TAKA SYTUACJA, GDY NIE POTRAFIMY SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ NATYCHMIAST, GDY NIE MAMY DOTOWEJ ODPOWIEDZI CZY SPOSOBU PORADZENIA SOBIE.

17 PRZYKŁADY SYTUACJI TRUDNYCH: 1. Odpowiadanie przed całą klasą. 2. Wizyta u dentysty. 3. Kłótnia z dobrym kolegą. 4. Klasówka z trudnego dla ciebie przedmiotu.

18 KATEGORIE TRUDNOŚCI WYSTĄPIENIE PUBLICZNE PROBLEMY SZKOLNE SPRAWY DOMOWE SPRAWY KOLEŻEŃSKIE PROBLEMY OSOBISTE

19 DLACZEGO WARTO BYĆ ASERTYWNYM ?

20 Zachowanie asertywne pozwala na bycie sobą. Bycie asertywnym daje nam poczucie mocy sprawczej. Bycie asertywnym pomaga w budowaniu ciepłych i szczerych relacji z innymi.

21 DZIĘKUJEMY ZA OGLĄDNIĘCIE PREZENTACJI


Pobierz ppt "JAK NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ "NIE"?. Jak trudno jest się komunikować, mówić "nie", wyrażać swoje racje i sądy wie każdy, kto znalazł się w sytuacji konfliktowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google