Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O internecie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O internecie."— Zapis prezentacji:

1 O internecie

2 Spis treści Koniec Co to jest internet? Powstanie internetu
Jak zapobiegać zagrożeniom w internecie Zagrożenia w internecie

3 Co to jest internet? Czym dokładnie jest internet? Dla niektórych z nas internet jest czymś, co umożliwia nam kontaktowanie się ze znajomymi, przeglądanie wiadomości, robienie zakupów i granie w gry. Dla innych internet służyć może jako pomoc w pracy.

4 Powstanie internetu Historia Internetu zaczyna się w końcu lat sześćdziesiątych. Departament Obrony rządu amerykańskiego rozpoczyna wtedy projekt badawczy realizowany przez Advanced Research Projects Agency (ARPA), mający na celu stworzenie sieci komunikacyjnej dla celów wojskowych.

5 W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pojawia się masowy dostęp do Internetu.
Liczba użytkowników gwałtownie rośnie, zwiększa się też liczba i różnorodność informacji.

6 Zagrożenia w internecie
Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Z tego powodu chcemy Wam pokazać dziesięć wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci!

7 To ważne, by mieć na uwadze poniższe punkty, gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych.

8 Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich.
Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

9 2. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

10 3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.

11 4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście.
Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

12 5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

13 6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej i, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

14 7. Zachowajcie bezpieczeństwo
7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

15 8. Zachowajcie prywatność
8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

16 9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!

17 10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

18 I pamiętajcie, że wszystko zależy od was
I pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić!

19 Jak zapobiegać zagrożeniom w internecie
Niektórym użytkownikom komputera i internetu wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem, przeglądanie stron internetowych, prowadzenie rozmów czy uczestnictwo w grach daje poczucie bezpieczeństwa i wyobrażenie, że człowiek jest w stanie zapanować nad otaczającą rzeczywistością i w wygodnej dla siebie chwili wycofać się, by za jakiś czas znów powrócić do wirtualnego świata.

20 Takie myślenie powoduje u niektórych użytkowników silną potrzebę ciągłego uczestnictwa w tym, co się lubi, na przykład w grze, podczas której można podjąć określone ryzyko czy wykazać się aktywnością. Oprócz wielu wartościowych gier istnieją też takie, które pobudzają do agresji i uczą złych zachowań.

21 Warto więc zasięgać opinii dorosłych , czy treści danej gry komputerowej są właściwe . Warto również zwrócić uwagę na ilość czasu spędzanego przed komputerem, aby nie dopuścić uzależnienia , którego oznakami mogą być między innymi :

22 -spędzanie coraz większej ilości czasu przed komputerem,
-odczuwanie chęci ciągłego prowadzenia rozmów przez internet lub uczestnictwa w grze, - izolowanie od rówieśników, -zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych, -kłamstwa związane z ilością czasu poświęconego grom komputerowym.

23 Koniec Strona z której korzystałyśmy: Dziękujemy!  Wykonały: Tamara i Nikola


Pobierz ppt "O internecie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google