Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy starości należy się uczyć?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy starości należy się uczyć?"— Zapis prezentacji:

1 Czy starości należy się uczyć?

2 Szkoła Promocji Zdrowia przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu ul. Aleksandrowicza 5

3 I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu ul. Żeromskiego 10
Autor: Przemysław Piskorz Nauczyciel opiekun: mgr Ewa Kutyła

4

5 Jest niezwykle wiele teorii dotyczących starzenia się
Jest niezwykle wiele teorii dotyczących starzenia się. Starość przysparza wiele problemów związanych z fizycznością człowieka i problemem odnalezienia swego miejsca w społeczeństwie. Każdy starszy chce być szanowany, chce być traktowany ze szczególną uwagą.

6 Niestety w dzisiejszych czasach starość nie jest doceniana, powinno być przecież odwrotnie. Tym bardziej ,że liczba osób po 60 - tce jest coraz większa…

7 Starzenie się organizmu to ciągłe zmniejszanie się rezerw czynnościowych ustroju, utrudniające adaptację do zmian środowiskowych i prowadzące do pogorszenia się sprawności organizmu.

8 Czy wyobrażasz sobie jak będziesz wyglądać w wieku 50 lub 70 lat?

9 Płaszczyzny starzenia się.
Biologiczne Psychologiczne Społeczno-ekonomiczne Starzenie się to długotrwały i nieodwracalny proces fizjologiczny zachodzący w osobniczym rozwoju żywych organizmów; zawsze kończy się śmiercią.

10 Starości należy się uczyć!
Jeżeli do końca życia chcemy być osobami aktywnymi, już dziś powinniśmy się przygotowywać do starości.

11 Czego unikać? Niewłaściwego odżywiania Wszelkiego rodzaju nałogów
Stresu i „szybkiego życia” Samotności, monotonii życiowej

12

13 Myśli ludzi w podeszłym wieku ciągle sprowadzają się do śmierci, dlatego tak ważny jest dobry kontakt z bliskimi, zapewnienie oparcia i poczucia „bycia potrzebnym”

14 Jak starzeć się mądrze? Być aktywnym fizycznie, zdrowo się odżywiać.
Eliminować używki. Akceptować siebie samego. Eliminować zagrożenia, które prowadziłyby do upadków, urazów itp. Regularne dbać o zdrowie. Ćwiczyć umysł i pamięć.

15

16

17 Starsi ludzie mają niezwykłą możliwość korzystania ze wszelkiego rodzaju kół zrzeszających czy Uniwersytetów III Wieku. Każda czynność zmuszająca do kreatywnego myślenia rozwija i poszerza horyzonty seniorów.

18

19

20 W dzisiejszych czasach charakteryzujących się kultem młodości ludzie starsi potrzebują wsparcia i akceptacji społeczeństwa. W tym nasza rola. My młodzi ludzie powinniśmy wyciągnąć dłoń do starszych, powinniśmy im pomagać i korzystać z ich niezwykłej mądrości życiowej, młodzi i starsi powinni razem współpracować by stworzyć coś niezwykłego. Młodzi ludzie potrzebni są starszym, a starsi potrzebni są, żeby uczyć nas życia i opowiadać o swoich doświadczeniach.

21 Osobiście dostrzegam ogromny potencjał w dziedzinie jaką zajmuje się gerontologia. Bo przecież każdy chce poznać sekret na długowieczność.. Moja babcia również dzięki niej i ja uczę się starości. 

22 Bibliografia http://demotywatory.pl/4102071/Bo-starosc-


Pobierz ppt "Czy starości należy się uczyć?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google