Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SEN – jak nastolatki korzystają z jego dobrodziejstwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SEN – jak nastolatki korzystają z jego dobrodziejstwa."— Zapis prezentacji:

1 SEN – jak nastolatki korzystają z jego dobrodziejstwa

2 Projekt edukacyjny Zespół: Maciej Krzysiek Sebastian Krzysiek
Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów Rok szkolny 2013/2014 Klasa II d Zespół: Maciej Krzysiek Sebastian Krzysiek Szymon Mieszała Dominik Zimoch Opiekun: Agnieszka Zachodni

3 Cel projektu Chcieliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób nasi rówieśnicy korzystają ze snu: Ile czasu poświęcają na wypoczynek w nocy? Czy mają zwyczaje, które ułatwiają zasypianie? Czy robią coś, co może zakłócać ich sen? Co pochłania ich czas, który powinni przeznaczać na sen? Dziewczyny zajmowały się badaniem WIEDZY na temat snu, my chłopaki zajęliśmy się badaniem ZACHOWANIA naszych kolegów i koleżanek.

4 Ciekawostki związane ze snem
Spanie zajmuje około 1/3 życia każdego człowieka i mniej więcej 2/3 życia niemowlęcia. Młode osobniki wszystkich gatunków śpią więcej niż dorosłe. Podczas snu wydziela się np. hormon wzrostu, sen ma też znaczenie dla naszego układu odpornościowego. Morskie ssaki (delfiny, wieloryby, morświny i manaty) zapadają w sen jednopółkulowy, w którym jedna połowa mózgu pogrąża się w głębokim śnie, a druga czuwa – w ten sposób mogą spać pod wodą bez groźby utonięcia.

5 Skutki braku snu Senność
Zaburzenia nastroju – drażliwość, niecierpliwość i spadek energii Niewłaściwe zachowania – wybuchy dziecięcej wesołości Zaburzenia uwagi, myślenia, pamięci Nawet po jednej nieprzespanej nocy popełniamy więcej błędów i trudniej nam się skupić Mamy kłopoty z podejmowaniem trafnych i rozsądnych decyzji Młodsze osoby gorzej znoszą brak snu niż dorośli – mają większe zakłócenia nastroju i myślenia

6 Badanie Ułożyliśmy ankietę złożoną z 5 pytań
Zbadaliśmy 30 uczniów naszej szkoły, po 10 osób z klas I, II, III W każdej grupie wiekowej była jednakowa liczba dziewcząt i chłopców Najpierw poprosiliśmy, aby przez tydzień badane osoby zapisywały, o której godzinie poszły spać i o której wstały następnego dnia Potem badani odpowiadali na 4 dodatkowe pytania

7 Oto czego się dowiedzieliśmy,
czyli prezentacja wyników naszych badań

8 Ile śpią nastolatki? Zaobserwowaliśmy dwa trendy wśród naszych badanych: Jedna grupa to osoby, które od poniedziałku do piątku śpią 8-9 godzin, a w weekendy nadrabiają zaległości i sypiają po godzin Druga grupa to osoby, które w tygodniu śpią ok. 6-7 godzin, a w weekendy… po 3-4 godziny

9 Ile śpią nastolatki? Przyjrzeliśmy się także rytmowi snu i czuwania naszych kolegów. 1/3 badanych (10 na 30 osób) zasypia o różnych godzinach w ciągu tygodnia, czyli nie ma ustalonego rytmu dobowego. Wśród tej rozregulowanej grupy rekordzista położył się spać o 5:25. Domyślamy się, że nie cierpiał na bezsenność, ale coś pochłonęło nocą jego czas i zdrowy rozsądek….

10 Czym się zajmujesz, gdy nie śpisz w nocy? NASZE POŻERACZE SNU :-)

11 Czy wietrzysz pokój przed snem?
Wietrzenie pokoju przed snem pomaga zasnąć – chłodne wieczorne powietrze sprzyja zasypianiu. Niestety większość badanej grupy (53%) nie ma takiego nawyku.

12 Czy kąpiesz się przed snem?
Kąpiel lub prysznic przed snem sprawia, że temperatura naszego ciała obniża się o kilka stopni. Dbanie o higienę pomaga zasypiać. 73% badanych kąpie się przed snem, chociaż nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że prysznic może mieć pozytywny wpływ na sen.

13 Napoje, które mogą zakłócać nasz sen, czyli NASTOLATKI I KOFEIN(K)A
Nastolatki piją dużo napojów zawierających kofeinę. Najwięcej pijemy coli i herbaty, ale zdarza nam się także picie napojów energetycznych i kawy. Kofeina zawarta w tych napojach sprawia, że czujemy się bardziej ożywieni – w ten sposób kofeina maskuje niedobory naszego snu. Picie napojów zawierających kofeinę to niezbyt bezpieczne przyzwyczajenie, bo nie zaspokajamy potrzeby snu, gdy jesteśmy zmęczeni.

14 Sen cię pokrzepi. Wiliam Szekspir


Pobierz ppt "SEN – jak nastolatki korzystają z jego dobrodziejstwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google