Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szymon Chudziak, kl. 3C Michał Łuba,kl. 2B. Z wykresu wynika, że nasi gimnazjaliści w 78 % uważają debaty za dobrą formę uczestnictwa młodzieży w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szymon Chudziak, kl. 3C Michał Łuba,kl. 2B. Z wykresu wynika, że nasi gimnazjaliści w 78 % uważają debaty za dobrą formę uczestnictwa młodzieży w."— Zapis prezentacji:

1 Szymon Chudziak, kl. 3C Michał Łuba,kl. 2B

2

3

4 Z wykresu wynika, że nasi gimnazjaliści w 78 % uważają debaty za dobrą formę uczestnictwa młodzieży w demokracji. Tylko 16 % uczniów myśli przeciwnie, a 4 % nie ma zdania.

5

6 Według owego wykresu ponad połowa uczniów uważa,że marsze lub protesty mogą wpływać na rzeczywistość. Niecałe 30% uważa przeciwnie, a 10% nie ma zdania.

7 15% 3%

8 Z powyższego wykresu można stwierdzić,że według naszych uczniów najlepszym sposobem na wpłynięcie na rzeczywistość jest uczestnictwo w marszach i protestach(42%).

9 36% 20%

10 Według 36% uczniów młodzież,która uczestniczy w Szkolnym Klubie Debat poszerza swoją wiedzę i zdobywa odwagę oraz charyzmę. Aż 33 % gimnazjalistów nie miało zdania na ten temat. Oznacza to,że bardzo dużo uczniów nie interesuje się zajęciami dodatkowymi w naszej szkole.

11

12 Według naszych uczniów najlepszym sposobem na zmotywowanie młodzieży do aktywnego uczestnczenia w demokracji jest wprowadzenie spotkań z politykami, na których młodzież mogłaby zadawać pytania dotyczące swoich problemów. Myśli tak aż 55% ankietowanych. Po 22% uważa,że wizyty młodzieży w miejscach pracy polityków oraz wprowadzenie warsztatów traktujących o mechanizmach demokracji byłoby wskazanymi metodami.

13

14 Według wykresu aż 51% nie wie jakie możliwości stwarza nam demokracja. Jest to bardzo dużo dlatego teraz mamy zamiar się nad tym zastanowić jak to zmienić. 28% ankietowanych odpowiedziało,że wyrażanie własnego zdania, poniżej 10% jest wolność głosowania,kultury.

15

16 Korzyści udziału w wyborach SU:  Umiejętność głosowania  Rozpoznawanie interesów społeczności uczniowskiej  Uczenie się wybierania odpowiednich kandydatów Co roku w szkole odbywają się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie głosują na swoich kandydatów. Dzięki tym wyborom, gimnazjaliści osiągają pewne korzyści.

17 * Brania spraw we własne ręce * Podejmowania słusznych decyzji dla dobra uczniów i szkoły * Współdecydowania o pewnych wspólnych kwestiach Uczestniczenie w Samorządzie Uczniowskim kształtuje nasze umiejętności:

18 Dzięki temu, że uczestniczymy w debatach, zdobywamy cenne doświadczenie, które może się przydać w przyszłości. Zwiększamy swoją pewność siebie, a także umiejętność wypowiadania się.

19 W naszej szkole działa klub debat Vendetta. Jego główne założenie to udział w dyskusjach i debatach, w których rywalizujemy z różnymi szkołami z całej Wielkopolski. Członkowie naszego klubu debat poszerzają swoją wiedzę i umiejętność dojrzałego przemawiania.

20 Ciekawą formą, z którą spotyka się uczeń gimnazjum, jest dyskusja. To dobra chociaż niełatwa forma wymiany poglądów wśród uczniów.

21 Udział w dyskusji przynosi wiele korzyści dla samych jej uczestników, a są to: * Rozwijanie sztuki retoryki i erystyki * Pozyskiwanie informacji na wiele różnych tematów * Doskonalenie sztuki argumentacji * Rozwijanie umiejętności słuchania i wyciągania wniosków

22 Uważamy,że Sejm Dzieci i Młodzieży jest wspaniałą możliwością wpływania na rzeczywistość, ponieważ w ten sposób możemy przedstawić swoje lokalne problemy na forum publicznym.

23 Uczestnictwo w programie Sejm Dzieci i Młodzieży przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest sprawdzenie umiejętności prowadzenia debaty. Innym, ale także ważnym aspektem, jest możliwość spotkania wielu interesujących ludzi. Niebagatelną sprawą jest również uczestnictwo w tym programie, ponieważ może pomóc uczynić pierwszy krok w stronę politycznej kariery.

24 Z demokracją spotykamy się codziennie m.in. w szkole. W gimnazjum najczęściej mamy z nią do czynienia na lekcjach wychowawczych poprzez podejmowanie decyzji większością głosów np. przy wybieraniu trójek klasowych.

25 Demokrację poznajemy także dzięki telewizji. Jest bardzo dużo programów, które emitują obrady sejmowe lub dyskusje posłów. Dzięki temu mamy podstawową wiedzę o tym, jak wyglądają obrady Sejmu i jak poprawnie dyskutować nad konkretnymi problemami.Nasza lokalna telewizja emituje m.in. Sesje Rady Miasta Piły i Powiatu Pilskiego.

26 Uczniowie Gimnazjum nr 4 uczą się demokracji w następujący sposób:  Wybory do Samorządu Uczniowskiego  Udział w dyskusjach i debatach oksfordzkich  Poprzez Sejm Dzieci i Młodzieży  Na co dzień w szkole lub w domu:  Oglądając wiadomości dotyczące polityki  Na lekcjach wychowawczych Są to wszystkie przejawy działalności, którą prowadzimy w naszym gimnazjum. Teraz przyszedł czas na pokazanie pomysłów, które chcemy wprowadzić w życie.

27 Chcemy, aby zmotywowały one młodzież do aktywniejszego uczestnictwa w demokracji oraz podejmowania prób realnego wpływu na rzeczywistość.

28 Często w mediach słyszymy właśnie to pytanie. Pomimo tego, że odpowiedź jest bardzo prosta, wielu uczonych ma problemy ze znalezieniem rozwiązania. Przedstawimy kilka propozycji, jak na nie odpowiedzieć.

29 Pierwszym pomysłem jest wprowadzenie spotkań, na których młodzież będzie mogła się swobodnie wypowiadać o zagadnieniach dotyczących demokracji w naszym państwie. Na takich spotkaniach można by było porozmawiać przede wszystkim o problemach dotyczących naszego gimnazjum. Spotkania te nosiłyby nazwę,,Młodzież o polityce”.

30 Drugim projektem jest wprowadzenie zajęć, na których będzie można spotkać się i porozmawiać z osobami, które pełnią ważne funkcje w naszym lokalnym samorządzie oraz ekspertów w dziedzinie prawa, kultury, polityki i ekonomii. Na takich zajęciach uczniowie będą mogli zadawać pytania dotyczące ich pracy(obowiązki, prawa itp.), a także sami goście będą przedstawiać realne propozycję współpracy w celu rozwiązania naszych problemów. Nazwa dla takich zajęć brzmiałaby,,Czwartki polityczne”.

31 Możemy również rozwinąć poprzedni projekt o wizyty w miejscach pracy zaproszonych gości. Takie wycieczki pozwolą gimnazjalistom zobaczyć, jak wygląda codzienna praca osób przybyłych do naszej szkoły. Goście udowodnią, że ich praca jest nie tylko wymagająca, ale i bardzo interesująca. Dlatego warto wdrożyć ten pomysł.

32 Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie warsztatów, na których będzie można wzbogacić swoją wiedzę o naszym państwie oraz demokracji. Warsztaty te pomogłyby w lepszym poznaniu i zrozumieniu naszego ustroju politycznego. Dzięki temu uczniowie mogliby aktywniej uczestniczyć w demokracji. Dlatego naprawdę warto wprowadzić te warsztaty.

33 Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Niestety, wielu młodych ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Szukają trudnych rozwiązań, a nie sięgają po najprostsze. Zaprezentujemy kilka z nich.

34 Jednym z pomysłów jest uczestniczenie w protestach i marszach. Dzięki takim formom demonstracji, uczniowie poczują, że mogą coś osiągnąć, jeśli się tylko postarają. Również dzięki takim wydarzeniom zobaczą, jak pewna ilość osób łączy się, aby osiągnąć razem konkretny cel. Dodatkowo poprawią umiejętność pracy w grupie.

35 Inną możliwością jest składanie petycji dotyczących zmian, które powinny zachodzić w naszym mieście. Wniosek ten może złożyć każdy, jedynym warunkiem jest to, że musi zgromadzić odpowiednią ilość podpisów. Jest to idealny pomysł dla młodzieży, która jeszcze nie ma doświadczenia w poruszaniu się w świecie polityki. Dzięki temu zaczną wierzyć, że da się zmienić rzeczywistość na lepszą. Wyżej wymienione pomysły mamy zamiar wprowadzić w życie już teraz, aby gimnazjaliści szybciej zaczęli zmieniać istniejącą rzeczywistość.

36


Pobierz ppt "Szymon Chudziak, kl. 3C Michał Łuba,kl. 2B. Z wykresu wynika, że nasi gimnazjaliści w 78 % uważają debaty za dobrą formę uczestnictwa młodzieży w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google