Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI In varietate Concordia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI In varietate Concordia."— Zapis prezentacji:

1 ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI In varietate Concordia

2 UNIA EUROPEJSKA UE to jedyne w swoim rodzaju partnerstwo polityczne i gospodarcze między 28 krajami europejskimi. SYMBOLE UNII EUROPEJSKEJ Flaga europejska 9 maja – Dzień Europy Motto – Zjednoczeni w różnorodności Hymn – IX Symfonia Beethovena Liczba gwiazd nie jest związana z liczbą Państw Członkowskich. Gwiazd jest dwanaście, ponieważ liczba dwanaście jest tradycyjnie symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też, flaga pozostaje jednakowa, bez względu na rozszerzenia UE. CIEKAWOSTKA

3 EURO – WSPÓLNA WALUTA Kraje strefy euro Kraje, które nie wprowadziły euro Obowiązuje w całej strefie euro (17 państw)  Monety: wspólny awers (mapa europy), rewers zaprojektowany przez poszczególne kraje (motywy narodowe)  Banknoty: nie ma symboli krajowych  Euro jest oficjalną walutą również w krajach znajdujących się poza UE.  Do krajów nie będących w Unii Europejskiej, a używających euro jako oficjalnego środka płatniczego należą: Kosowo, Czarnogóra, Andora, Monako, Watykan i San Marino.

4 UNIA EUROPEJSKA – 24 języki urzędowe W każdym z tych języków można przesyłać dokumenty do instytucji UE i w każdym z nich uzyskać odpowiedź. Rozporządzenia i inne unijne dokumenty prawne są publikowane w językach urzędowych, podobnie jak Dziennik Urzędowy. STATUS JĘZYKA URZĘDOWEGO OZNACZA TO, ŻE: DLACZEGO JĘZYKÓW URZĘDOWYCH JEST MNIEJ NIŻ PAŃSTW CZŁONKOWSKICH? Niektóre z nich posługują się tym samym językiem np.: - Belgia ma 3 języki urzędowe: niderlandzki, francuski i niemiecki - ludność Cypru posługuje się językiem greckim.

5 TRZY GŁÓWNE INSTYTUCJE UNII EUROPEJSKIEJ Parlament Europejski - reprezentuje obywateli UE i jest przez nich bezpośrednio wybierany Martin Schulz, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Rada Unii Europejskiej - reprezentuje poszczególne państwa członkowskie Herman Van Rompuy, Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Komisja Europejska - reprezentuje interesy Unii jako całości José Manuel Barroso Przewodniczący Komisji Europejskiej

6 CO TO ZNACZY BYĆ OBYWATELEM UNII EUROPEJSKIEJ? Obywatele państw Unii Europejskiej mogą podróżować, mieszkać i pracować na terenie całej UE. Unia Europejska wspiera i finansuje programy, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i kultury, aby łączyć obywateli UE. Istnieją rozpoznawalne symbole wspólnej europejskiej tożsamości, takie jak wspólna waluta oraz europejska flaga i hymn. Zaczyna wyłaniać się „europejska strefa publiczna” obejmująca ogólnoeuropejskie partie polityczne. Co pięć lat obywatele UE wybierają nowy skład Parlamentu Europejskiego, który następnie wybiera nowy skład Komisji Europejskiej. Europa nie powstanie od razu, ani według z góry ustalonego planu: będzie powstawała poprzez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność” - zdanie pochodzące ze słynnej deklaracji Roberta Schumana, którą wygłosił w dniu 9 maja 1950 r. Dziś, sześćdziesiąt lat później, słowa te nie straciły na znaczeniu!

7 PARLAMENT EUROPEJSKI  Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale także Bruksela, w której odbywa się większość obrad oraz mieszczą się biura poselskie, komisje parlamentarne i władze klubów.  Sekretariat, biblioteka i część zaplecza technicznego ma swoją siedzibę w Luksemburgu BRUKSELA STRASBURG LUKSEMBURG CIEKAWOSTKA: na środku dziedzińca w Strasburgu, który nosi imię profesora Bronisława Geremka, stoi rzeźba podarowana przez miasto Wrocław w 2005 r. w ramach obchodów pierwszej rocznicy przystąpienia Polski do UE, a maszty, na których powiewają flagi państw członkowskich UE, podarowane zostały przez Stocznię Gdańską.

8 UPRAWNIENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

9 GRUPY POLITYCZNE Razem : 754 Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica 34 Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów 190 Zieloni / Wolne Przymierze Europejskie 59 Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy 85 Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) 270 Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy 53 Europa Wolności i Demokracji 34 Posłowie niezrzeszeni 29 Podział miejsc w Parlamencie Europejskim między partie polityczne Kandydaci do Parlamentu startują w wyborach zwykle w barwach którejś z partii istniejącej w swoim kraju, jednak po wejściu do PE przyłączają się do jednej z frakcji politycznych funkcjonujących oficjalnie w PE.

10 BUDŻET UNII EUROPEJSKIEJ - NIETYPOWE INICJATYWY CIEKAWOSTKA: Bez wsparcia europejskiego funduszu MEDIA, niektóre z najsłynniejszych europejskich filmów nadal byłyby tylko pomysłami. Wsparcie dla kinematografii pomaga budować europejską tożsamość kulturową już od 20 lat. Poniżej, tylko przykłady filmów finansowanych z programu MEDIA, które otrzymały prestiżowe nagrody: - Gomorra – Włochy, nagroda na Festiwalu Filmowym w Cannes; - Klasa – Francja – Złota Palma w Cannes; - Slumdog. Milioner z ulicy – Wielka Brytania – 8 Oskarów (m. in. za najlepszy film, najlepszą muzykę i dla najlepszego reżysera).

11 PRAWA CZŁOWIEKA I DEMOKRACJA Prawa człowieka należą do priorytetów Parlamentu Europejskiego Parlament odgrywa pierwszoplanową rolę w walce o demokrację, wolność słowa, uczciwe wybory i prawa uciskanych. Przykładami na zaangażowanie Platformy Europejskiej są: - misje obserwacji wyborów -Posłowie do PE regularnie biorą udział w misjach obserwacji wyborów, wykorzystując swą wiedzę i niezależność, aby zagwarantować pełne poszanowanie prawa ludności do wolnego wyboru; - Nagroda Sacharowa.

12 NAGRODA SACHAROWA  Ustanowiona w 1988 r., przyznawana przez Parlament Europejski co roku na uroczystym posiedzeniu w Strasburgu  Honoruje osoby lub organizacje zaangażowane w ochronę praw człowieka, działających na rzecz demokracji i wolności słowa.  Dotychczasowi laureaci: - Nelson Mandela (RPA) - Matki z Plaza de Mayo (Argentyna) - Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej sekretarz Kofi Annan Andriej Sacharow

13 ZASKAKUJĄCYGOŚCIE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM Hugh Grant pojawił się w Parlamencie Europejskim w ramach prowadzonej przez siebie kampanii wymierzonej w tabloidy i wielkie koncerny medialne. Wokalista zespołu U2, Bono, pojawił się w PE w Brukseli by omówić unijną politykę rozwoju w świetle negocjacji dotyczących budżetu długoterminowego 2014-2020.

14 UNIA EUROPEJSKA MŁODYCH Staże w Parlamencie Europejskim Staże płatne - przeznaczone są wyłącznie dla absolwentów uniwersytetów lub szkól wyższych Staże bezpłatne - młodym ludziom będącym posiadaczami matury i absolwentom studiów wyższych; Staże w Biurach Poselskich – miesięczny staż płatny w Biurze jednego z Posłów do Parlamentu Europejskiego

15 Dziękujemy za uwagę.

16 Jakie możliwości daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?

17 Czy Polska dołączyła do UE w 2005 r. ? NIE Dołączyła w 2004 r.

18 Czy w skład UE wchodzi 28 państw? TAK

19 Czy Dzień Europy obchodzony jest 9 maja? TAK

20 Czy w UE są 23 języki urzędowe? NIE Jest ich 24.

21 Czy oficjalna siedziba Unii Europejskiej znajduje się w Luksemburgu? NIE Znajduje się w Strasburgu.

22 Czy Nagroda Sacharowa ustanowiona została w 1988 r.? TAK

23 Czy na fladze UE jest 14 gwiazd? NIE Jest ich 12.

24 Czy w strefie euro jest 18 państw? NIE Jest ich 17.

25 Czy staże płatne przeznaczone są wyłącznie dla absolwentów uniwersytetów lub szkół wyższych? TAK

26 Czy są państwa, których oficjalną walutą jest euro, mimo że nie należą do Unii Europejskiej? TAK

27 Czy skład Parlamentu Europejskiego wybierany jest co 4 lata? NIE Wybierany jest co 5 lat

28

29 Kandydatki na posłanki sejmu: Julia Szegda i Katarzyna Moliszewska Dziękujemy serdecznie za uwagę.


Pobierz ppt "ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI In varietate Concordia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google