Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uczeń musi mieć świadomość, że szkoła nie została wybudowana po to, żeby spotkać się z kolegami albo wygłupiać czy bawić. Szkoła jest po to, żeby się.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uczeń musi mieć świadomość, że szkoła nie została wybudowana po to, żeby spotkać się z kolegami albo wygłupiać czy bawić. Szkoła jest po to, żeby się."— Zapis prezentacji:

1

2 Uczeń musi mieć świadomość, że szkoła nie została wybudowana po to, żeby spotkać się z kolegami albo wygłupiać czy bawić. Szkoła jest po to, żeby się w niej uczyć!

3 Dziecko musi wiedzieć, że grzeczne zachowanie, to nie jego dobra wola, ale uczniowski obowiązek.

4 Należy stale przypominać dziecku, że musi bardzo uważnie słuchać nauczyciela, każdego jego słowa. Nie może rozmawiać z kolegami na lekcji.

5 Gdy uczeń wróci po szkole do domu, powinien zjeść, odpocząć i JAK NAJSZYBCIEJ ZABRAĆ SIĘ DO LEKCJI. Ważne jest, żeby dziecko coś zjadło i chwilę odpoczęło. Jednak nie może włączać telewizora, nie mówiąc już o grze na komputerze czy tablecie. Nie powinno również urządzać wielkich zabaw. Po takich atrakcjach bardzo ciężko wrócić do nauki szkolnej. Naucz swoje dziecko zasady: „NAJPIERW OBOWIĄZKI, PÓŹNIEJ ROZRYWKA”.

6

7 Wielu uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce twierdzi, że nie może codziennie grać na komputerze. Większość z nich ma taką rozrywkę zapewnioną tylko w weekend lub w weekend i jeden dzień w tygodniu. Nawet wtedy nie przesiadują oni przy komputerze godzinami, ale mają ściśle wyznaczony czas.

8 Naucz go kilku ważnych zasad: 1.Na biurku w chwili pracy ucznia mogą znajdować się tylko rzeczy w tym momencie potrzebne! Gdy dziecko odrabia lekcje, musi mieć dookoła siebie czysto.

9 2. BARDZO WAŻNA ZASADA! GDY DZIECKO MA KILKA ZADAŃ DOMOWYCH- ZAWSZE POWINNO ZACZĄĆ OD TYCH DLA NIEGO NAJŁATWIEJSZYCH (NAJMNIEJ MĘCZĄCYCH) ORAZ NAJMNIEJ CZASOCHŁONNYCH!

10 3. Dziecko musi mieć w pokoju cicho. 4. Nie może przerywać swojej pracy zabawą, rysunkami czy graniem. Jeśli ciężko mu „wysiedzieć” nad nauką dłuższy czas, umów się, że może sobie zrobić krótką przerwę (młodsze dziecko – po półgodzinnej nauce, starsze – po 45 minutach) – Kontroluj ten proces!

11 5. Nie zostawiaj dziecka samego z nauką. Popełniasz duży błąd, jeśli Twoja rola ogranicza się do tekstów typu: „Idź się uczyć!”, „Nauczyłeś się?”, „Spakowałeś się?”, „Odrobiłeś zadanie z matematyki?”, „Przeczytałeś lekturę?”. Każ dziecku pokazać zadanie. Sprawdź, czy jest spakowane i ma wszystko na następny dzień. Niech opowie, co przeczytało w podręczniku. Weź zeszyt i sprawdź, czy umie. RÓB TO CODZIENNIE!

12 6. WAŻNE! Codziennie sprawdzaj dziecku zadania domowe oraz czy ma spakowane lekcje na następny dzień. „Przepytuj” je z wiedzy – czy jest przygotowane z trzech ostatnich lekcji. Jeśli ma sprawdzian, weź do ręki zeszyt lub książkę i zapytaj je. Tłumacz, jeśli nie rozumie!!!

13

14 W PROCESIE UCZENIA NAJWAŻNIEJSZA JEST SYSTEMATYCZNOŚĆ! Wpajaj dziecku, że musi usiąść do nauki nawet wtedy, gdy nie ma zadanej pracy domowej, ponieważ powinno umieć to, co było przerabiane na lekcji.

15 Im bardziej dziecko jest skupione, tym szybciej się uczy. IM BARDZIEJ JEST SKUPIONE NA LEKCJI, TYM MNIEJ CZASU POŚWIĘCI W DOMU. Uczniowie osiągający wysokie wyniki w nauce często twierdzą, że poza zadaniami domowymi i szykowaniem lekcji na następny dzień, niewiele się uczą, ponieważ WSZYSTKO PAMIĘTAJĄ Z LEKCJI.

16

17 Skupienie uwagi przez dłuższy czas to wcale nie jest łatwa sztuka dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma taki problem, staraj się, by w domu było wyciszone, by poświęcało czas na proste zadania typu: kolorowanie, przerysowywanie, szukanie różnic między dwoma pozornie identycznymi obrazkami.

18 Język polski i matematyka to przedmioty inne od pozostałych, ponieważ uczenie się ich przypomina ogniwa łańcuszka. Nie może zabraknąć żadnego, a jedno wynika z drugiego.

19 Nauczyciele często mówią o poważnym problemie naszych czasów- braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Jak temu zaradzić? Daj dziecku tekst do przeczytania i powiedz, żeby opowiedziało ci o nim. Zadawaj pytania. Możesz mu zadać proste i bardzo skuteczne zadanie- każ mu układać jakiekolwiek pytania do tekstu (pisemnie) i na nie odpowiadać.

20 Mimo że Rodzice sami kiedyś chodzili do szkoły, często nie zdają sobie sprawy, jak trudno jest nadrobić zaległości. Bardzo dobrzy uczniowie z trudem odnajdują się w szkole po tygodniowej absencji. Pomyśl, jak ciężko jest dziecku, gdy ma braki z wielu miesięcy czy nawet lat. Mimo dobrych chęci, uczeń nie jest w stanie sobie poradzić bez pomocy dorosłych. Nie zostawiaj dziecka wtedy samego. Pilnuj, żeby systematycznie uczęszczało na zajęcia wyrównawcze. PRZEPYTUJ, SPRAWDZAJ, KONTROLUJ.

21 Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Często korzystniejsze jest dla ucznia pozostawienie go w tej samej klasie, ponieważ może wtedy nadrobić zaległości.

22 Chwal dziecko za wszystko, co możesz. Wierz w jego możliwości. Czy wiesz, że dla niektórych uczniów ocena dostateczna jest sukcesem? Nie porównuj dziecka z innymi. Jeśli nawet Twoja pociecha nie osiąga najlepszych wyników w nauce, wcale nie oznacza to, że nie odniesie sukcesu w życiu zawodowym. Bardzo dobre oceny nie gwarantują doskonałej pracy ani wysokich zarobków. Z własnego doświadczenia na pewno wiesz, że dużo ważniejsza jest siła psychiki, odporność na stres, pozytywne nastawienie do świata- optymizm. Tego naucz swoje dziecko!

23 Przypilnuj, by nie wychodziło z domu bez śniadania. Zawsze dawaj mu do szkoły kanapkę, owoc i coś do picia. Ogranicz słodycze. Przypilnuj, żeby Twoje dziecko było wyspane.

24 Nie zapominaj o wartościach, których to Ty powinieneś nauczyć własne dziecko. Rodzice często nie mówią swoim pociechom o tym, co dobre, co właściwe, co piękne.

25

26

27 Ta prezentacja multimedialna zostanie umieszczona na stronie szkoły w strefie rodzica. Każdy, kto będzie miał ochotę, może tam zajrzeć.


Pobierz ppt "Uczeń musi mieć świadomość, że szkoła nie została wybudowana po to, żeby spotkać się z kolegami albo wygłupiać czy bawić. Szkoła jest po to, żeby się."

Podobne prezentacje


Reklamy Google