Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Recykling – czy warto dbać o środowisko?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Recykling – czy warto dbać o środowisko?"— Zapis prezentacji:

1 Recykling – czy warto dbać o środowisko?
Hubert Jackowiak IG ZSE PIŁA

2 Czym w ogóle jest recykling?
Na recykling składają się wszelkiego rodzaju działania mające na celu ochronę środowiska. Począwszy od oszczędzania wody, poprzez zmniejszanie zużycia energii aż po segregację śmieci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jak łatwy sposób możemy wspomóc naszą planetę. Tymczasem przeciętna osoba wmawia sobie, że skoro inni nie segregują to ja też nie muszę!

3 No dobrze, więc jak to działa?
Większość śmieci, które dla nas są bezużyteczne, można wykorzystać, co nie tylko zmniejsza produkcję odpadów, ale także obniża zapotrzebowanie na nowe surowce, co również korzystnie wpływa na środowisko. Śmieci, które wrzucamy do specjalnych pojemników są najpierw sortowane, a później przetwarzane na nowe materiały. W przypadku niektórych surowców śmieci mogą być wykorzystane w 100% do produkcji nowego produktu. W innych przypadkach do surowców z recyklingu dodaje się czyste surowce, by uzupełnić braki w materiałach przetworzonych.

4 Jakie materiały poddaje się recyklingowi?
Informacje na temat śmieci, które można segregować i „recyklingować” są zazwyczaj umieszczane na pojemnikach na śmieci. Jednak oprócz samego faktu możliwości recyklingu ciekawe są też metody wykorzystania takich materiałów.

5 Szkło Szkło może być przetwarzane w całości i surowce z recyklingu same wystarczają do wytworzenia nowego produktu. Oprócz oczywistych zalet z przetwarzania śmieci, wytwarzanie produktów ze szkła* z recyklingu jest dodatkowo mniej energochłonne niż wytwarzanie ich od surowców wstępnych. A więc, przy produkcji wydziela się mniej gazów cieplarnianych. *Decydując się na segregację szkła dobrze jest opłukać wnętrze, ponieważ pozostałości po jedzeniu czy napojach przyciągają owady i bakterie. Nie ma, natomiast, potrzeby zdzierania naklejek, gdyż szkło jest i tak czyszczone w fabryce.

6 Odpady organiczne Recyklingować możemy też odpady z ogródka czy kuchni. Służą do tego kompostowniki, które oprócz pozbycia się śmieci dają też pożyteczny w ogrodzie kompost. Kompostownik może zrobić każdy, kto mieszka w domu i ma wystarczająco miejsca. Wystarczy zbić kilka desek i odpowiednio o niego dbać, by po miesiącach śmieci "przemieniły" się w nawóz. W ten sposób można przetwarzać liście, trawę, odchody zwierzęce, resztki z kuchni (oprócz mięsa i owoców cytrusowych), zgniłe owoce, popiół z kominka a nawet czysty papier.

7 Papier i tektura Z papierem są niestety największe problemy w recyklingu. Przede wszystkim przy przetwarzaniu papieru skracają się wytworzone z roślin włókna i stopniowo dochodzi do tego, że są one zbyt krótkie, aby powstał nowy produkt. Dlatego do produkcji nowego papieru można dodawać tylko kilkadziesiąt procent papieru z recyklingu. Ponadto są różne jakości papieru. Z ręczników kuchennych nie można wyprodukować papieru do drukarki. Dlatego konieczna jest dodatkowa segregacja. No i na końcu, papier często pokryty jest tuszem, więc przed przetworzeniem konieczne jest jego usunięcie. Wymaga to użycia wybielaczy, a podczas wybielania wytwarzane są odpady toksyczne. Dlatego recykling papieru nie jest tak czysty, jak byśmy chcieli.

8 Metale i aluminium Metale i aluminium można recyklingować wielokrotnie i tak samo jak w przypadku szkła mogą w całości zostać przetworzone w nowy produkt. Ponadto, wydobywanie i przetwarzanie metali jest bardzo energochłonnym procesem, więc korzystanie z już przetworzonych materiałów jest bardzo opłacalne. Segregując odpady metalowe i aluminiowe z kuchni powinniśmy ze względów sanitarnych opłukać je z resztek jedzenia.

9 Plastik Ze wszystkich rzeczy, które wyrzucamy na śmieci, to właśnie plastik powoduje najwięcej problemów. Po pierwsze, plastik w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stał się najbardziej popularnym materiałem do pakowania produktów żywnościowych i napojów, więc tego typu śmieci nagromadziło się bardzo dużo. Poza tym, przetwarzanie plastiku jest problematyczne, ponieważ istnieje tak wiele rodzajów tego materiału, że nie można zastosować jednej metody do przetwarzania wszystkich. Ponadto, pojemniki plastikowe są duże i szczególnie w przypadku butelek, jeżeli wyrzucimy je zakręcone, wtedy takie śmieci ciężko skompresować i zajmują więcej miejsca zarówno w przechowywaniu, jak i transporcie. Tym bardziej ważne jest, żeby recyklingować plastik. Sortownie odpadów poradzą sobie z rozdzieleniem surowców na poszczególne rodzaje, wystarczy tylko dać im szansę. Pamiętajmy o tym, żeby zawsze zdejmować nakrętki z butelek oraz w miarę możliwości zgniatać pojemniki, by zajmowały mniej miejsca. Najbardziej popularnym plastikiem w naszych domach jest PET.

10

11 A jak to wygląda w naszym kraju?
Niezbyt dobrze. Każdy mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu roku 300 kg śmieci, co w skali kraju daje rocznie ok. 12 mln ton odpadów. Problemem jest niski poziom selektywnej zbiórki odpadów (w statystycznej gminie wynosi on od 2 do 5%). Przykładowo w Szwecji czy Niemczech jest to ponad 90%. Unia Europejska już w 1975 roku ustaliła kierunki działań w zakresie gospodarki odpadami w krajach członkowskich.  W Polsce obowiązującą jest Ustawa o odpadach ze stycznia 2001 roku (Dz.U nr 39 poz. 251), która - w przeciwieństwie do wcześniejszych przepisów - jest zgodna z prawem unijnym. Zobowiązania wobec norm unijnych wymagają od nas naprawy systemu gospodarki odpadami. Do 2015 roku odzysk odpadów w Polsce musi wynieść 60%, zaś poziom recyklingu minimum 55%.

12 Ale przecież to takie czasochłonne, mam tyle spraw na głowie, a segregacja z mojej strony niewiele da, przecież tyle ludzi nadal tego nie robi… Postaraj się więc ich nakłonić do zmiany decyzji! Jeżeli twój znajomy zapyta dlaczego warto dbać o środowisko zadaj mu pytanie: Czy lubisz kiedy twój trawnik jest wypielęgnowany i zadbany? Czy czułbyś się dobrze gdyby ktoś rzucał na niego śmieci? Odpowiedź może być tylko jedna.

13 Więc jakie dokładnie mam z tego korzyści?
Dzięki segregacji możemy między innymi: Przyczynić się do powstawania nowych miejsc pracy, tym samym niwelujemy bezrobocie w naszym kraju! Odzyskać surowce których zasoby zmniejszają się z każdym dniem Stworzyć nowe ciekawe rzeczy z surowców przetworzonych, wystarczy spojrzeć:

14 Podgrzewacz do herbaty:

15 Wypoczynek z wanny

16 Więc od czego zacząć, jak mogę pomóc?
To bardzo proste! Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak bardzo, wystarczy tylko zastosować się do któregoś z poniższych sposobów, a najlepiej do wszystkich: Nie wynoś ze sklepów plastikowych reklamówek! Ekologiczne, powstające z materiału nie kosztują kosmicznych pieniędzy, a w zamian przyczyniasz się do zniknięcia plastikowych torebek z trawników! Nie zakupuj więcej niż potrzebujesz! Więcej nie oznacza lepiej. Koniec końców może okazać się iż będziesz zmuszony/a pozbyć się nadmiaru produktu który nie został wykorzystany, to niepotrzebna dodatkowa robota! Jeżeli w sklepie znajdują się 2 produkty, a jeden z nich posiada opakowanie zdatne do ponownego przetworzenia, wybierz je! Mniej śmieci na wysypiskach to czystsze środowisko!

17 Sam zdecyduj 

18 Dziękuję za uwagę Hubert Jackowiak IG ZSE PIŁA


Pobierz ppt "Recykling – czy warto dbać o środowisko?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google