Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Demokracja, czyli szanse na decydowanie o kształcie państwa”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Demokracja, czyli szanse na decydowanie o kształcie państwa”"— Zapis prezentacji:

1 „Demokracja, czyli szanse na decydowanie o kształcie państwa”

2 Początki demokracji: Ostracyzm miał zapobiec nawrotowi tyranii. Początki demokracji sięgają aż starożytnych Aten. To właśnie w tym greckim polis narodziła się tak zwana "demokracja idealna". Urzędnicy byli wybierani na rok. A tak sam Perykles mówił o stworzonym przez siebie ustroju państwowym: „Nasz ustrój polityczny nie jest naśladownictwem obcych praw, a my sami raczej jesteśmy wzorem dla innych niż inni dla nas. Nazywa się ten ustrój demokracją, ponieważ opiera się na większości obywateli, a nie na mniejszości.” Istotną gwarancją rzeczywistej demokracji - rządów całego ludu (pełnoprawnych obywateli) były: zasada wolności przemówień, zasada równości w zajmowaniu urzędów, dostępności do urzędów, zasada równości wszystkich wobec prawa.

3

4 Feminizm a demokracja Początków feminizmu należy doszukiwać się w XVII wieku. Polski feminizm zapoczątkowany został w XIX wieku dzieli się na 7 tzw. fal (trwających po ok lat). Aktualnie w Polsce działa feministyczna Partia Kobiet. „Kobiet przy Okrągłym Stole było mało, ale to one odegrały kluczową rolę w działalności opozycyjnej” – motyw przewodni podczas debaty zorganizowanej przez Inicjatywę RAZEM’89 pod patronatem Anny Komorowskiej. „Rola kobiet w działalności opozycji była kluczowa, jednak przy Okrągłym Stole zasiadały tylko dwie kobiety - Grażyna Staniszewska po stronie Solidarności i Anna Przecławska po stronie partyjnej”

5 Demokracja za czasów Lecha Wałęsy
„Demokrację trzeba – tak jak wolność – umiejscawiać w czasie i przestrzeni” Lech Wałęsa

6 Statystki: W głosowaniu do rady miasta Radlin, w 2010roku, frekwencja wyniosła zaledwie 44%. W roku %, natomiast w %.

7 Z kolei w 2010 roku, w wyborze burmistrza miasta Radlin, udział wzięło zaledwie 6266 osób z uprawnionych, co daje wynik 44%. W 2006 do wyboru burmistrza przystąpiło 36% pełnoletnich obywateli. Natomiast w 2002 roku frekwencja wyniosła 41%.

8 Frekwencja wyborcza do Euro Parlamentu poszczególnych państw członkowskich w 2004 roku:
POLSKA

9 Procentowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009, w Radlinie wyniosły zaledwie 22%. Frekwencja w województwie Śląskim to 25%. Z kolei ogólnopolski wynik to 25%.

10 Wyniki ankiet przeprowadzonych w dniu 19 marca br
Wyniki ankiet przeprowadzonych w dniu 19 marca br.; wśród 122 uczniów klas Sportowego Gimnazjum nr 2 w Radlinie. Pytanie 1.: CZY UWAŻASZ, ŻE MŁODZI LUDZIE POWINNI BRAĆ UDZIAŁ W WYBORACH I ŻYCIU SPOŁECZNYM?

11 Pytanie 2. : JAKIE WYBORY ODBĘDĄ SIĘ W ROKU 2014
Pytanie 2.: JAKIE WYBORY ODBĘDĄ SIĘ W ROKU 2014? (można zaznaczy więcej niż jedną odpowiedź)

12 Pytanie 3.: JAK ROZUMIESZ SŁOWA „BRAĆ UDZIAŁ W ŻYCIU SPOŁECZNYM”?
Pytanie 4.: CZY WIESZ JAK WYGLĄDA KARTA DO GŁOSOWANIA?

13 Pytanie 5.: CZY ODDANIE GŁOSU PODCZAS WYBORÓW UWAŻASZ ZA OBOWIĄZEK OBYWATELSKI?

14 Pytanie 6. : CZY CZUJESZ SIĘ DOINFORMOWANY W KWESTII WYBORÓW
Pytanie 6.: CZY CZUJESZ SIĘ DOINFORMOWANY W KWESTII WYBORÓW? (ordynacji wyborczej)

15 Pytanie 7.: JAK SĄDZISZ, CO JEST POWODEM NISKIEJ FREKWENCJI W WYBORACH?
Pytanie 8.: CZY UWAŻASZ, ŻE SZKOŁA W WYSTARCZAJĄCYM STOPNIU INFORMUJE CIĘ O WYBORACH ORAZ MOŻLIWOŚCIACH UDZIAŁU W ŻYCIU SPOŁECZNYM?

16 Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2014r
Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2014r. Odbędą się 25 maja. Obywatele wybiorą 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych. Będą to trzecie wybory do Parlamentu Europejskiego od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

17 Wybory samorządowe w 2014 roku
Wybory samorządowe w Polsce mają miejsce co 4 lata. Ostatnie wybory do samorządu terytorialnego odbyły się 2010 roku. Najbliższe wybory samorządowe odbędą się jesienią 2014 roku. Ich dokładny termin poznamy we wrześniu 2014.

18 ŹRÓDŁA: http://historia.pgi.pl/demokracja.php


Pobierz ppt "„Demokracja, czyli szanse na decydowanie o kształcie państwa”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google