Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bocian Biały (Ciconia ciconia).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bocian Biały (Ciconia ciconia)."— Zapis prezentacji:

1 Bocian Biały (Ciconia ciconia)

2 Opis Bocian Biały należy do ptaków brodzących. Czarne pióra pokrywają skrzydła a białe resztę ciała. Liczebność tego gatunku spada, ponieważ bagna z biegiem czasu osuszają się.

3 Występowanie Zasiedla miejsca z dostępem do żywności.
Miejsca do gniazdowania. Obszary o glebie podmokłej. Zimą spędza czas w Afryce.

4 Wielkość Przeciętna waga wynosi 3,5 kg. Wielkość ciała do 105 cm.
Rozpiętość skrzydeł to aż 2,20 m.

5 Odżywianie Bociany Białe żywią się dżdżownicami, gryzonie, gady, owady i płazy oraz w niewielkim stopniu na żaby.

6 Młode bociany Samica Bociana Białego składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez około 30 dni. Gdy młode już się wyklują są zdani na pomoc rodzicielską. Po upływie 10 dni opuszczają swoje gniazdo i ruszają, by założyć swoją własną rodzinę.

7 Liczebność Bocianów Białych
Bociany białe są nielicznym gatunkiem. Najwięcej występuje ich w Polsce. Mówiąc w przenośni „co czwarty bocian jest Polakiem”.

8 Wędrówka do ciepłych krajów
Bociany Białe w wędrówce wykorzystują ciepłe prądy, więc można je zobaczyć gołym okiem. Latają na wysokości metrów, by uniknąć spotkania z orłami. Mimo iż są wielkie, to boją się orłów. Bocian po spotkaniu z orłem.

9 Ciekawostki Bocian Biały nie jest globalnie zagrożonym gatunkiem, choć w przeciągu 100 lat ich liczba się zmniejszyła. W wierzeniu Słowian Bocian Biały przynosił szczęście. Gdy imperium Tureckie okupywało Grecję uznali, że bociany przynoszą pecha. Dlatego wybito wszystkie bociany. Gdy wybuchło powstanie Greków zniszczono również ich gniazda. Nie ocalało żadne z nich.

10 Jastrząb Gołębiarz (Accipiter gentilis)

11 Opis Jastrząb Gołębiarz należy do najsilniejszych ptaków Europy mimo swoich niewielkich rozmiarów. Są monogamistami, czyli żyje z jedną samicą, ale nie zawsze jest jej wierny. Poluje z ukrycia. Gdy ofiara znajdzie się w jego zasięgu niepostrzeżenie rzuca się do ataku.

12 Występowanie W Polsce jest nielicznym gatunkiem.
Występuje w miejscach zalesionych. Zimą i jesienią pojawiają się tu z północy.

13 Wielkość Wielkość ciała wynosi 58-66 cm.
Rozpiętość skrzydeł cm. Ciężar ciała to około 1,5 kg.

14 Odżywianie Jastrzębie Gołębiarze polują na mniejsze ptaki, takie jak: sojki, drozdy, gołębie, wrony, kuropatwy, kury domowe, kaczki oraz inne zwierzęta: wiewiórki, dzikie króliki. Królik rozszarpywany przez Jastrzębia Gołębiarza.

15 Młode jastrzębie Samica Gołębiarza rodzi 2-5 jaj, które leżą bezpiecznie w gnieździe na najwyższych drzewach. Wyląg trwa 40 dni. Młode są samodzielne po 70 dniach.

16 Ciekawostki Jego nazwa wzięła się od ptaka Gołębia, ponieważ były najczęstszą jego ofiarą. Jastrząb Gołębiarz w przeszłości uznawany był za szkodnika, ponieważ zabijał hodowane gołębie. Gdy człowiek zbliży się do ich gniazda są wstanie zaatakować.

17 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Jastrz%C4%85 b_zwyczajny
C5%82y


Pobierz ppt "Bocian Biały (Ciconia ciconia)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google