Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkotyki-Jako największy wróg młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkotyki-Jako największy wróg młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Narkotyki-Jako największy wróg młodzieży
Autor: Nikola Chandzlik 6a

2 Nałóg Narkotykowy Narkotyki: uzależnienie i nałóg
Legalne czy nie, twarde czy miękkie, narkotyki to narkotyki. Zmiana percepcji, zaburzenia nastroju i zachowania... skutki narkotyków są różne. Zależą one od substancji, od częstotliwości zażywania oraz od ilości zażytych dawek... Jedna stała: regularna konsumpcja prowadzi do uzależnienia. Zobacz również: Emigracja zarobkowa - jej złe skutki Na krótką metę: wypadki, napady agresji, przemoc, przedawkowanie... Na dłuższą metę: nowotwory, zaburzenia psychiczne, choroby układu oddechowego albo układu sercowo-naczyniowego. Ale, bardzo często, użykownik nie dostrzega wszystkich tych zagrożeń, ponieważ uważa on, iż jest w stanie sam kontrolować poziom swojej konsumpcji. Wzrost poziomu dopaminy Jak uważa doktor Philippe Arvers, lekarz uzależnień w Grenoble, narkotyki są różne i jest ich dużo, ale wszystkie mają te same cechy charakterystyczne. Zwiększają one w mózgu uwalnianie dopaminy. Która aktywuje „obwód nagradzania”. A ten ostatni pokazuje nam, w jakim stanie fizycznym i psychicznym jesteśmy. Kiedy ilość dopaminy wzrasta, odczuwamy przyjemność, nawet w przypadku depresji. Jest to zjawisko, które nasz specjalista nazywa „pozytywnym wzmocnieniem”. Powtarzające się zażywanie narkotyków zmienia sposób, w jaki nasz mózg postrzega źródła zadowolenia. Zakłóca ono nasze poszukiwanie przyjemności i prowadzi prostą drogą ku uzależnieniu.

3 Rodzaje narkotyków: Kokaina Jest to druga szkodliwa substancja najpowszechniej używana we Francji. Ten biały proszek, bez zapachu, często jest używany albo w postaci wdychanego proszku, albo poprzez zastrzyk dożylny. Kokaina może być również palona, a wtedy mówimy o słynnym „cracku”. Kokaina wywołuje natychmiastową euforię, poczucie wszechmocy, fizycznej i/lub intelektualnej. Prowokuje ona przede wszystkim skurczanie większości naczyń krwionośnych, zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia psychiczne Przedawkowanie kokainy przyczynia się do zatrzymania akcji serca. Jego pierwsze symptomy przepowiadające nie powinny mylić: halucynacje słuchowe i wzrokowe, bardzo nieregularny rytm serca. Ale kokaina jest śmiertelna także pod innymi względami, kontynuuje doktor Philippe Arvers: samobójstwa w szkole, z powodu „ bad trip” albo z powodu braku, mnożą się od pewnego czasu.

4 Marihuana Slang młodzieżowy posiada wiele nazw tego narkotyku, jest to obecnie jeden z najpopularniejszych narkotyków w Polsce. W slangu można usłyszeć takie nazwy jak: trawka, gandzia, jacek, maryśka, ziele, zioło, temat.  Marihuana zwykle palona jest jak papieros. Jest także palona w gilzdach bez filtra, które zostały opróżnione z tytoniu i napełnione mieszanką marihuany z tytoniem lub samej marihuany a więc łączy się marihuanę z aktywnymi składnikami nikotyny i innych szkodliwych substancji chemicznych. Marihuane można również mieszać z żywnością lub spożywać jak "parzoną herbatę". Marihuana– są to przede wszystkim wysuszone kwiatostany żeńskich roślin konopi zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli. Marihuana (określenie to pochodzi z Hiszpanii) to suszone i czasem sfermentowane kwiatostany konopi. Zawiera szereg substancji działających przez agonizm receptorów kanabinoidowych. Narkotyk ten ma działanie psychotropowe, w zależności od warunków: uspokajające, lekko euforyzujące i przeciwbólowe; pobudza apetyt, dodatkowo działa rozkurczowo na mięśnie, zmniejsza ciśnienie śródgałkowe i rozszerza oskrzela. Marihuana a zdrowie psychiczne Związek pomiędzy paleniem marihuany a schorzeniami psychicznymi jest znany od dawna. Faktem jest jednak, że nie są poznane wszystkie zależności. Palący mają czterokrotnie większą szansę na rozwój depresji, nawet po upływie wielu lat abstynencji. Osoby sięgające po ‘jointa’ w bardzo młodym wieku – w okresie gimnazjum i liceum, mają dwukrotnie większą szansę na poważne problemy psychiczne, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Część psychiatrów uważa jednak, że w przypadku części narkomanów istnieje też inna relacja. Mianowicie osoby, które już cierpią z powodu zaburzeń psychicznych są bardziej narażone na rozwój uzależnienia, ponieważ narkotyk poprawia ich subiektywne samopoczucie. Konopie indyjskie nie są jednak lekarstwem, a poprawiając nastrój oddalają niezbędną wizytę w gabinecie psychiatry.

5 Heroina Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, narkotyk ten jest „heroiną” kultury pop. Danny Boyle, reżyser filmu Trainspotting, jest w zasadzie jej główną postacią. W proszku albo w granulkach, które się rozgniata, heroina jest wstrzykiwana drogą dożylną, ale można ją również wciągać nosem albo palić. Bardzo szybko powoduje ona poczucie błogości, euforię oraz uczucie ekstazy. W ciągu kilku tygodni, użykownik zaczyna odczuwać potrzebę zwiększania dawek oraz częstotliwości ich zażywania. Życie codzienne kręci się więc wokół produktu. W większości przypadków, uzależnienie pojawia się bardzo szybko. Heroinoman oscyluje więc między dwoma stanami: euforycznej ulgi (kiedy jest pod wpływem substancji) oraz stanu braku, który powoduje niepokój i pobudzenie. Uzależnienie od heroiny prowokuje prawie zawsze ryzyko marginalizacji społecznej. Problemy pojawiają się bardzo szybko, a wśród nich jest anoreksja i bezsenność. Przedawkowanie heroiny powoduje zapaść oddechową, często śmiertelną. Przede wszystkim, używanie tych samych igieł wspólnie z kimś, albo używanie ponownie tej samej igły, jak również innych materiałów potrzebnych do zrobienia zastrzyku (wata, waciki, alkohol, sterylna woda…) narażają na większe ryzyko zarażenia wirusem HIV oraz/lub wirusem zapalenia wątroby typu C.

6 Amfetaminy Klasyfikuje się je pod nazwą generyczną speed
Amfetaminy Klasyfikuje się je pod nazwą generyczną speed. Są to bardzo silne środki psychostymulujące oraz anoreksygenne, które dają iluzję pokonania zmęczenia i bycia niezwyciężonym. Ich zażywanie może być przyczyną napadów tężyczki albo przerażenia. Produkty te okazują się niebezpieczne dla pacjentów cierpiących na depresję, na zaburzenia sercowo-naczyniowe oraz na padaczkę. W połączeniu z innymi produktami, takimi jak alkohol, wzrasta ryzyko neurotoksyczności.

7 LSD Związany z ruchem hippisowskim w latach sześćdziesiątych XX wieku, czasami nawet z zespołem The Beatles (i z ich radosną piosenką Lucy in the Sky with Diamonds), kwas lizergowy najczęściej występuje w postaci nasączonej bibuły, na której znajduje się jakiś obrazek. Po około 30 minutach po położeniu na język, i przez 5 godzin około, pojawiają się bardzo silne halucynacje. Czasami koszmarne, mogą więc spowodować „bad-trip”, a następstwa są brutalne: przerażenie, panika, fobie, napady bredzenia „Powroty kwasu” mogą się zdarzyć nawet wiele lat po zażyciu. Stosowanie LSD może wywoływać bardzo ciężkie zaburzenia psychiczne, które utrzymują się, nawet jeśli zażywanie zostało przerwane. W 2008 roku, ponad 90 000 produktów z LSD (bibuły, kapsułki...) zostało przechwyconych we Francji.

8 Ecstasy Atrakcyjne dla najmłodszych w trakcie wieczornych wyjść, ecstasy generalnie występuje w postaci pastylek o różnych kolorach, przyozdobionych logo. Zwiększenie ciśnienia tętniczego, przyśpieszenie rytmu serca, skurcze mięśni szczęki, skóra, która staje się wilgotna, i usta, które stają się suche – takie są główne skutki tego narkotyku. Później nadchodzi lekka euforia, dobre samopoczucie i uczucie przyjemności. Ale każdy medal ma ... tę okropną drugą stronę. Esctasy wywołuje uczucie przerażenia, fobie, depresję. Może również przyczynić się do pojawienia się konwulsji, zaburzeń rytmu serca oraz dolegliwości wątrobowych. Nie można również zapominać, jak podkreśla Philippe Arvers, o utracie uczucia głodu oraz pragnienia. Wraz z realnym ryzykiem odwodnienia w konsekwencji. Konsumpcja ecstasy wykracza dzisiaj poza środowiska związane z imprezami muzyki techno. Policja stale stwierdza zgony związane z konsumpcją tego narkotyku, a także stale przechwytuje transporty z pastylkami.

9 Metamfetamina: Narkotyk ten jest nielegalnym środkiem odurzającym, popularnym wśród bywalców nocnych lokali a także młodzieży. Dr Alfred Heller z University of Chicago postanowił sprawdzić, jak przyjmowanie tego rodzaju narkotyku wpływa na rozwijający się płód. Badania, które zostały przeprowadzone na myszach wykazały, że jeśli ciężarne samice dostające metamfetaminę, ich męskie potomstwo jest w późniejszym życiu przede wszystkim szczególnie narażone na niekorzystne efekty działania tego środka. Nie wiadomo, dlaczego płeć ma wpływa na działanie tego narkotyku. Jeśli rezultaty przenieść na ludzi, wynika z nich, że z płodów narażonych na działanie tego narkotyku wyrosną osoby bardziej narażone w razie używania tego środka na chorobę Parkinsona i zaburzenia układu nerwowego Krótkotrwałe skutki zażywania metamfetaminy: Jako potężny narkotyk, narkotyk, nawet w małych ilościach, może podnieść zdolność czuwania, fizyczną aktywność i zmniejszyć apetyt. Jako następstwo wypalenia lub iniekcji metamfetaminy pojawia się krótkie, ale wyjątkowo intensywne pobudzenie. Jest to wynik wyrzutu dużej ilości przekaźnika neuronalnego, jakim jest dopamina, w rejonach mózgu, które są odpowiedzialne za uczucie przyjemności. Przypuszcza się, że ogromny wyrzut dopaminy w wyniku działania metamfetaminy czyli środka narkotyczne jest odpowiedzialny za szkodliwy wpływ tej substancji na zakończenia nerwowe w mózgu. Wysokie dawki tego narkotyku mogą niebezpiecznie podnieść temperaturę ciała, czasem ze skutkiem śmiertelnym, a także doprowadzić do napadów drgawkowych. 

10 Opium - substancja otrzymywana przez wysuszenie soku mlecznego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (Papaver somniferum). Zawiera około 40 alkaloidów, które można podzielić na dwa rodzaje: * pochodne fenantrenu (morfina, kodeina) * pochodne izochinoliny (papaweryna). Opium było w przeszłości używane głównie jako środek przeciwbólowy, uspokajający, środek nasenny i odurzający. Stosowane było głównie w postaci nalewki alkoholowej (laudanum) lub palone. Szczególnie szeroko opium stosowano w Europie i USA w XIX wieku. Próby ograniczania sprowadzania brytyjskiego opium do Chin doprowadziły do wojen opiumowych. Według różnych źródeł opium zawiera około 25 czynnych składników stosowanych w lecznictwie, m.in. takie alkaloidy jak morfina, kodeina, narkotyna, papaweryna i inne. Również makowiny, tj. suche, dojrzałe i opróżnione z nasion torebki maku, wraz z szypułkami oraz wymłócona słoma makowa są źródłem tych samych alkaloidów. Pochodna morfiny - kodeina stosowana jest jako lek uspokajający i znoszący odruch kaszlu. Podobnie, przeciwkaszlowe działanie ma narkotyna, która jednocześnie pobudza ośrodek oddechowy. Papaweryna używana jest przy kolce jelitowej, wątrobowej i innych narządów, gdyż blokuje bodźce nerwowe powodujące skurcz mięśni gładkich układu pokarmowego.

11 Dilerzy Diler– osoba na co dzień zajmująca się zbawianiem ludzi, czyli handlowaniem narkotykami. Diler mieszka na odludziu lub w tzw. ciemnej uliczce w obskurnej kamienicy. Każdy diler jest zły, nawet nie przez to, że handluje narkotykami, tylko przez to, że ma on takie skłonności od urodzenia. Ma on również niepohamowaną chcicę do dilowania. Diler zawsze jest ubrany na czarno, biało lub szaro. Raczej nie bierze narkotyków, bierze najwyżej kawę, nie pije alkoholu, za to papierosy owszem. Diler sam chodzi za ludźmi i kusi ich, aby brali narkotyki. Często grasuje na dyskotekach i innych imprezach, tam wśród pulsujących świateł może wciągać młodzież w szpony nałogu. Nie chodzi mu o samo sprzedawanie. Odczuwa seksualną satysfakcję z tego, że inni biorą narkotyki. Diler jest osobą bardzo tajemniczą, zamkniętą w sobie, nie ma przyjaciół, rodziny, nawet znajomych. Nie ma też żadnych zwierząt. Na środku pokoju dilera znajduje się stolik, na którym są nieskończone zapasy narkotyków. Jest lampka, dzięki której może pracować nawet w nocy. Leży tam (ukradziona) karta kredytowa, którą równiutko dzieli amfę na „porcje”. Ma leżący na podłodze rozpieprzony, dziurawy materac, na którym śpi. Obok niego leży telewizor (który jest zasilany kradzionym prądem), na którym oglądnie trochę discovery. Jego dom nie posiada szyb, ma tylko skrawki szkła w wybitych oknach. Może też mieć Xboxa, którego dostał za paręnaście pakietów. Prawdziwy diler powinien także mieć na wyposażeniu wagę elektroniczną, aby móc świadomie oszukiwać swoich klientów w kwestii ilości towaru.

12 Rozpowszechniane przez dilerów narkotyki:
Marihuana

13 Kokaina j

14 Heroina k

15 Amfetamina k

16 LSD k

17 Ecstasy k

18 Metaamfetamina (Piko)
h

19 Opium j

20 Dziękuję za uwagę 


Pobierz ppt "Narkotyki-Jako największy wróg młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google