Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawozdanie z warsztatów Akademii Zdrowego Przedszkolaka Przedszkole nr 4 Krosno Odrzańskie opracowała: Lilia Kowalczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawozdanie z warsztatów Akademii Zdrowego Przedszkolaka Przedszkole nr 4 Krosno Odrzańskie opracowała: Lilia Kowalczyk."— Zapis prezentacji:

1 Sprawozdanie z warsztatów Akademii Zdrowego Przedszkolaka Przedszkole nr 4 Krosno Odrzańskie opracowała: Lilia Kowalczyk

2 „Uczymy si ę o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu”  W akcji uczestniczyło pięć grup od najmłodszych po najstarsze dzieci uczęszczające do naszego przedszkola.  Warsztaty zostały przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja 2014 roku.  Przedszkolak wie, że żywności ekologiczna to zdrowa żywność, która ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie.  Nasze przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wraz ze swoimi Paniami chętnie podejmowały wszelkie działania.

3 „Co to jest zdrowa Ż ywno ść ”  Rozmawialiśmy czym jest zdrowa żywność, że powinniśmy zwraca uwagę na jakość jedzenia i to, jak ważne jest jego pochodzenie.  Wiemy, że jedzenie wartościowe to naturalne produkty.  Wiemy, że należy wystrzegać się pożywienia przetworzonego, w którym są stosowane konserwanty i barwniki.  Wiemy, że należy kupować produkty świeże, z krótką przydatnością do spożycia

4 „Piramida Zdrowego Ż ywienia” Wraz ze Zwierzątkami ze Zdrowego Zakątka udaliśmy się w głąb wnętrza piramidy. Zwierzątka przypomniały nam czym jest Piramida Żywienia oraz omówiliśmy produkty znajdujące się na poszczególnych piętrach.

5

6 Piramida Zdrowych Produktów

7 JAK TO JEST Z TYM OD Ż YWIANIEM Po wysłuchaniu wiersza „Jak to jest z tym odżywianiem „Koszyk Zdrowych Produktów

8 Warsztaty kulinarne Po przyswojeniu wiedzy dotyczącej zdrowych produktów postanowiliśmy przejść do działania. Robiliśmy kanapki, pyszne……

9

10

11 Sałatka owocowa Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin, które dzieciom w okresie wzrostu są szczególnie potrzebne. Znana wszystkim witamina C, która korzystnie wpływa na wzmocnienie naszej odporności, dodatkowo witaminy A i E, które obniżają ciśnienie krwi, jak również wpływają korzystnie na poziom cholesterolu. Ważne jest abyśmy potrafili korzystać z pięknych darów natury, która obdarza nas różnego rodzaju słodkościami (owoce) i przyzwyczajać dzieci do ich smaku, jest to doskonała alternatywa batoników, cukierków, czekolad czy lizaków, które owszem dostarczają organizmowi cukier, jednak jest on tzw. „zapychaczem" i te produkty niestety nie dostarczają one oprócz cukru żadnych wartościowych składników. Przedszkolaki w ramach zajęć na temat zdrowego żywienia przygotowały sałatkę owocową. Zajęcia wzbudziły wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Na koniec zajęć każdy dzielny młody kucharz mógł skosztować przygotowanej sałatki.

12

13 ZDROWA Ż YWNO ŚĆ NA PRZYKŁADZIE JAJ Słuchaliśmy bajki Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka pt: „Skąd się biorą jajka” Dowiedzieliśmy się, że jajko to kopalnia cennych składników. Zawiera 100 % białka oraz prawie wszystkie witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas warsztatów słuchaliśmy wiersza pt. „Jajko” Jana Brzechwy i dowiedzieliśmy się, że jajka można spożywać na różne sposoby: jajecznica, sadzone, na twardo, na miękko, omlet, w koszulkach.

14 Co oznaczaj ą numerki na jajkach Wiemy co oznacza : Pierwsza cyfra „0” na skorupce oznacza, że jajko pochodzi z chowu na wolnym wybiegu, kury żerują na powietrzu i mają zróżnicowany pokarm: - Takie jajka zawierają 30% mniej niezdrowego cholesterolu niż przy chowie klatkowym. Pierwsza cyfra „3” na skorupce oznacza, że jajko pochodzi z chowu fermowego. Kury są trzymane w ciasnych klatkach przez całe ich życie: - Takie jaja mają 30% więcej cholesterolu, dużo wody i znikome ilości witamin, pochodzące z syntetycznych dodatków do pasz.

15 Sk ą d si ę bior ą kury Dowiedzieliśmy się również, skąd się biorą kury i oto nasze śliczne kurczaki, które ozdobiły naszą gazetkę.

16 Jajka małe i du ż e

17 „Dobre i złe jajka” Nauczyliśmy się jak jest zbudowane jajko, pokazując elementy budowy na przykładzie żywego okazu, a w ostateczności na rysunku. Wiemy, że na zewnątrz jest wapienna skorupka. Białko jest przeźroczyste i galaretowate. Żółtko jest półpłynne, lepkie o barwie jasnożółtej do pomarańczowej.

18

19 Pisanki kraszanki jajka malowane Wiemy już, że jajka to cenne źródło wartościowych składników ale nie zapominamy również o przygotowaniu pisanek przed Wielkanocą. Można je ozdabiać na wiele sposobów.

20 Uczyliśmy się piosenki „Pisanki kraszanki jajka malowane nie ma wielkanocy bez barwnych pisanek ……”

21 Zaj ę cia plastyczne Malowaliśmy, rysowaliśmy, przyklejaliśmy szablony jajek oraz przygotowaliśmy koszyczki wielkanocne, w których nie zabrakło pisanek

22 Dekalog eko-przedszkolaka  Warsztaty zakończyły się utrwaleniem informacji zawartych w „Dekalogu eko- przedszkolaka”  Przedszkolaki uroczyście obiecały, że będą odżywiać się zgodnie z jego zasadami

23 Ruch to zdrowie Nie zapominamy też, że ruch i spacery są bardzo ważne więc chętnie korzystamy z zabaw na świeżym powietrzu.

24 Podsumowanie warsztatów W ramach akcji dzieci podejmowały szereg zadań. Poszerzyły słownik o nowe pojęcia takie jak: węglowodany, błonnik, kwasy tłuszczowe. Dowiedziały się także dlaczego zamiast słodyczy warto jeść orzechy, pestki czy nasiona. Wspólnie też, pamiętając o zasadach zdrowego żywienia oraz o Piramidzie Zdrowego Żywienia, która na stałe zagościła do naszego przedszkola ułożyły jadłospis na jeden dzień w przedszkolu. Podczas realizacja warsztatów uczestniczyliśmy w wielu zabawach ruchowych. Powstało także wiele ciekawych wytworów plastycznych. W czasie akcji zaangażowani byli również rodzice dzieci.


Pobierz ppt "Sprawozdanie z warsztatów Akademii Zdrowego Przedszkolaka Przedszkole nr 4 Krosno Odrzańskie opracowała: Lilia Kowalczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google