Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu ”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu ”"— Zapis prezentacji:

1 „Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu ”
Sprawozdanie z warsztatów Akademii Zdrowego Przedszkolaka Przedszkole nr 4 Krosno Odrzańskie opracowała: Lilia Kowalczyk

2 „Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu”
W akcji uczestniczyło pięć grup od najmłodszych po najstarsze dzieci uczęszczające do naszego przedszkola. Warsztaty zostały przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja 2014 roku. Przedszkolak wie, że żywności ekologiczna to zdrowa żywność , która ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie. Nasze przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wraz ze swoimi Paniami chętnie podejmowały wszelkie działania.

3 „Co to jest zdrowa Żywność”
Rozmawialiśmy czym jest zdrowa żywność , że powinniśmy zwraca uwagę na jakość jedzenia i to, jak ważne jest jego pochodzenie. Wiemy , że jedzenie wartościowe to naturalne produkty. Wiemy, że należy wystrzegać się pożywienia przetworzonego, w którym są stosowane konserwanty i barwniki. Wiemy, że należy kupować produkty świeże, z krótką przydatnością do spożycia

4 „Piramida Zdrowego Żywienia”
Wraz ze Zwierzątkami ze Zdrowego Zakątka udaliśmy się w głąb wnętrza piramidy. Zwierzątka przypomniały nam czym jest Piramida Żywienia oraz omówiliśmy produkty znajdujące się na poszczególnych piętrach.

5

6 Piramida Zdrowych Produktów

7 JAK TO JEST Z TYM ODŻYWIANIEM
Po wysłuchaniu wiersza „Jak to jest z tym odżywianiem „Koszyk Zdrowych Produktów

8 Warsztaty kulinarne Po przyswojeniu wiedzy dotyczącej zdrowych produktów postanowiliśmy przejść do działania. Robiliśmy kanapki, pyszne……

9

10

11 Sałatka owocowa Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin, które dzieciom w okresie wzrostu są szczególnie potrzebne. Znana wszystkim witamina C, która korzystnie wpływa na wzmocnienie naszej odporności, dodatkowo witaminy A i E, które obniżają ciśnienie krwi, jak również wpływają korzystnie na poziom cholesterolu. Ważne jest abyśmy potrafili korzystać z pięknych darów natury, która obdarza nas różnego rodzaju słodkościami (owoce) i przyzwyczajać dzieci do ich smaku, jest to doskonała alternatywa batoników, cukierków, czekolad czy lizaków, które owszem dostarczają organizmowi cukier, jednak jest on tzw. „zapychaczem" i te produkty niestety nie dostarczają one oprócz cukru żadnych wartościowych składników. Przedszkolaki w ramach zajęć na temat zdrowego żywienia przygotowały sałatkę owocową. Zajęcia wzbudziły wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Na koniec zajęć każdy dzielny młody kucharz mógł skosztować przygotowanej sałatki.

12

13 ZDROWA ŻYWNOŚĆ NA PRZYKŁADZIE JAJ
Słuchaliśmy bajki Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka pt: „Skąd się biorą jajka” Dowiedzieliśmy się, że jajko to kopalnia cennych składników. Zawiera 100 % białka oraz prawie wszystkie witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas warsztatów słuchaliśmy wiersza pt. „Jajko” Jana Brzechwy i dowiedzieliśmy się, że jajka można spożywać na różne sposoby: jajecznica, sadzone, na twardo, na miękko, omlet, w koszulkach.

14 Co oznaczają numerki na jajkach
Wiemy co oznacza : Pierwsza cyfra „0” na skorupce oznacza, że jajko pochodzi z chowu na wolnym wybiegu, kury żerują na powietrzu i mają zróżnicowany pokarm: - Takie jajka zawierają 30% mniej niezdrowego cholesterolu niż przy chowie klatkowym. Pierwsza cyfra „3” na skorupce oznacza, że jajko pochodzi z chowu fermowego. Kury są trzymane w ciasnych klatkach przez całe ich życie: - Takie jaja mają 30% więcej cholesterolu, dużo wody i znikome ilości witamin, pochodzące z syntetycznych dodatków do pasz.

15 Skąd się biorą kury Dowiedzieliśmy się również, skąd się biorą kury i oto nasze śliczne kurczaki, które ozdobiły naszą gazetkę.

16 Jajka małe i duże

17 „Dobre i złe jajka” Nauczyliśmy się jak jest zbudowane jajko, pokazując elementy budowy na przykładzie żywego okazu, a w ostateczności na rysunku. Wiemy, że na zewnątrz jest wapienna skorupka. Białko jest przeźroczyste i galaretowate. Żółtko jest półpłynne, lepkie o barwie jasnożółtej do pomarańczowej.

18

19 Pisanki kraszanki jajka malowane
Wiemy już, że jajka to cenne źródło wartościowych składników ale nie zapominamy również o przygotowaniu pisanek przed Wielkanocą . Można je ozdabiać na wiele sposobów.

20 Uczyliśmy się piosenki
„Pisanki kraszanki jajka malowane nie ma wielkanocy bez barwnych pisanek ……”

21 Zajęcia plastyczne Malowaliśmy, rysowaliśmy, przyklejaliśmy szablony jajek oraz przygotowaliśmy koszyczki wielkanocne, w których nie zabrakło pisanek

22 Dekalog eko-przedszkolaka
Warsztaty zakończyły się utrwaleniem informacji zawartych w „Dekalogu eko- przedszkolaka” Przedszkolaki uroczyście obiecały , że będą odżywiać się zgodnie z jego zasadami

23 Ruch to zdrowie Nie zapominamy też, że ruch i spacery są bardzo ważne więc chętnie korzystamy z zabaw na świeżym powietrzu.

24 Podsumowanie warsztatów
W ramach akcji dzieci podejmowały szereg zadań. Poszerzyły słownik o nowe pojęcia takie jak: węglowodany, błonnik, kwasy tłuszczowe. Dowiedziały się także dlaczego zamiast słodyczy warto jeść orzechy, pestki czy nasiona. Wspólnie też, pamiętając o zasadach zdrowego żywienia oraz o Piramidzie Zdrowego Żywienia, która na stałe zagościła do naszego przedszkola ułożyły jadłospis na jeden dzień w przedszkolu. Podczas realizacja warsztatów uczestniczyliśmy w wielu zabawach ruchowych. Powstało także wiele ciekawych wytworów plastycznych. W czasie akcji zaangażowani byli również rodzice dzieci.


Pobierz ppt "„Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu ”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google