Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fotografia Marcin Staszak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fotografia Marcin Staszak."— Zapis prezentacji:

1 Fotografia Marcin Staszak

2 Historia Aparat fotograficzny to w swych podstawach po prostu pudełko z otworem przez który wpada światło tworzące obraz na tylnej ściance owego pudełka. Pierwsze profesjonalne aparaty nazywały sie Camera obscura (Camera obscura z łac. ciemna komnata)

3 Historia Dzisiaj jednak otworek zastąpiony jest skomplikowanymi układami precyzyjnych soczewek, a na tylnej ściance jest umieszczona błona światłoczuła lub częściej elektroniczny przetwornik obrazu

4 Historia W roku 1928 powstał pierwszy aparat z lustrem stałym (tzw. Lustrzanka), jest to dwuobiektywowy Roleiflex (6 x 6 cm), w 1933 roku firma Ihagee wyprodukowała pierwszą jednoobiektywowa lustrzankę (lustro podnoszone automatycznie na czas naświetlania błony) o nazwie Exakta (4,5 x 6 cm), 1935 rok -  firma Kodak wprowadza do sprzedazy pierwszy film barwny. Prototyp pierwszego aparatu elektronicznego to również dzieło firmy Kodak z 1976 roku. Pierwszy elektroniczny aparat do powszechnego użytku który zapisywał obraz na nośnikach magnetycznych zaprezentowała firma Sony na Photokinie w roku Aparat nazwano Mavica. Był on „pierwsza jaskółka” zapowiadająca nadejście ery aparatów cyfrowych. 

5 Budowa Aparatu Fotograficznego
Podstawowe elementy aparatu: *korpus światłoszczelny *wizjer *przesłona *obiektyw *migawka

6 Budowa Aparatu Fotograficznego

7 Budowa Aparatu Fotograficznego

8 Budowa Aparatu Fotograficznego
Korpus aparatu: chroni delikatne części oraz zapobiega wnikaniu niepożądanego światła

9 Budowa Aparatu Fotograficznego
Wizjer lub odpowiednik wizjera – matówka, to elementy, które umożliwiają obserwację sceny oraz ocenę ostrości fotografowanego przedmiotu zanim zostanie wykonane zdjęcie. W obecnych czasach wizjer coraz częściej zastępowany jest trybem „Live View” na okranach LCD.

10 Budowa Aparatu Fotograficznego
Migawka, to urządzenie mechaniczne lub elektromechaniczne służące do otwierania i zamykania drogi światłu padającemu przez obiektyw na materiał światłoczuły.

11 Budowa Aparatu Fotograficznego
Obiektyw jest to układ optyczny, który w aparacie fotograficznym umożliwia rzutowanie obrazu widzianych obiektów na kliszę fotograficzną lub matrycę światloczułą. W soczewkach wykorzystano zjawisko załamania się światła. Charakteryzuje się ona tzw. ogniskową. Ogniskowa – odleglość pomiędzy środkiem soczewki, a punktem w którym skupione zostają promienie światła. Opisuje się ją w mm.

12

13 Budowa Aparatu Fotograficznego
Przysłonę obektywu tworzy kilka blaszek dzięki, którym można regulować ilość światła dostającą się poprzez obiektyw na matrycę światłoczułą lub kliszę.

14 Budowa Aparatu Fotograficznego
Obiektywy umożliwiają zbliżenie optyczne (zoom optyczny). Posługując się zoomem można uzyskać: -zmianę katu widzenia -powiększenie Im dłuższa jest ogniskowa, tym większe zbliżenie, ale mniejszy kat widzenia. Można wyróżnić dwie główne grupy obiektywów: -zoomy zmiennoogniskowe -obiektywy stałoogniskowe Do każdej z powyższych grup należą niżej wymienione podgrupy obiektywów

15 Budowa Aparatu Fotograficznego
Rybie oka (bardzo mała ogniskowa -> 0d mm)

16 Budowa Aparatu Fotograficznego
Szerokokątne (ogniskowe w zakresie mm)

17 Budowa Aparatu Fotograficznego
Standardowe (ogniskowe w zakresie mm)

18 Budowa Aparatu Fotograficznego
Obiektywy macro (zakres ogniskowych 0d mm, lecz inny układ i budowa soczewek)

19

20 Budowa Aparatu Fotograficznego
Teleobiektywy (zakres ogniskowych od mm)

21

22 Budowa Aparatu Fotograficznego
Zasadnicza różnica między aparatem cyfrowym, a analogowym to rodzaj materiału światłoczułego. Zamiast filmu w aparacie cyfrowym znajduje się element półprzewodnikowy, tzw. Przetwornik obrazu. Jest to matryca składająca się z milionów elemantów światłoczułych. To ich ilośc decyduje o rozdzielczości.

23 Budowa Aparatu Fotograficznego
Błona fotograficzna (klisza) – wykonana jest z elastycznego podłoża oraz jednej lub kilku warstw światłoczułej emulsji. Perforowana na jednej lub dwóch krawędziach w celu ułatwienia precyzyjnego przewijania w aparacie. Matryca światłoczuła – wykorzystywana w aparatach cyfrowych na postać mozaiki. Aby uzyskać kolorowy obraz, na monochromatyczne elementy światłoczułe (kolor szary) nalożone są kolorowe filtry (zwykle RGB).


Pobierz ppt "Fotografia Marcin Staszak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google