Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fotografia Marcin Staszak. Historia Aparat fotograficzny to w swych podstawach po prostu pudełko z otworem przez który wpada światło tworzące obraz na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fotografia Marcin Staszak. Historia Aparat fotograficzny to w swych podstawach po prostu pudełko z otworem przez który wpada światło tworzące obraz na."— Zapis prezentacji:

1 Fotografia Marcin Staszak

2 Historia Aparat fotograficzny to w swych podstawach po prostu pudełko z otworem przez który wpada światło tworzące obraz na tylnej ściance owego pudełka. Pierwsze profesjonalne aparaty nazywały sie Camera obscura (Camera obscura z łac. ciemna komnata)

3 Historia Dzisiaj jednak otworek zastąpiony jest skomplikowanymi układami precyzyjnych soczewek, a na tylnej ściance jest umieszczona błona światłoczuła lub częściej elektroniczny przetwornik obrazu

4 Historia W roku 1928 powstał pierwszy aparat z lustrem stałym (tzw. Lustrzanka), jest to dwuobiektywowy Roleiflex (6 x 6 cm), w 1933 roku firma Ihagee wyprodukowała pierwszą jednoobiektywowa lustrzankę (lustro podnoszone automatycznie na czas naświetlania błony) o nazwie Exakta (4,5 x 6 cm), 1935 rok - firma Kodak wprowadza do sprzedazy pierwszy film barwny. Prototyp pierwszego aparatu elektronicznego to również dzieło firmy Kodak z 1976 roku. Pierwszy elektroniczny aparat do powszechnego użytku który zapisywał obraz na nośnikach magnetycznych zaprezentowała firma Sony na Photokinie w roku 1981. Aparat nazwano Mavica. Był on „pierwsza jaskółka” zapowiadająca nadejście ery aparatów cyfrowych.

5 Budowa Aparatu Fotograficznego Podstawowe elementy aparatu: *korpus światłoszczelny *wizjer *przesłona *obiektyw *migawka

6 Budowa Aparatu Fotograficznego

7

8 Korpus aparatu Korpus aparatu: chroni delikatne części oraz zapobiega wnikaniu niepożądanego światła Budowa Aparatu Fotograficznego

9 Wizjermatówka Wizjer lub odpowiednik wizjera – matówka, to elementy, które umożliwiają obserwację sceny oraz ocenę ostrości fotografowanego przedmiotu zanim zostanie wykonane zdjęcie. W obecnych czasach wizjer coraz częściej zastępowany jest trybem „Live View” na okranach LCD.

10 Budowa Aparatu Fotograficznego Migawka Migawka, to urządzenie mechaniczne lub elektromechaniczne służące do otwierania i zamykania drogi światłu padającemu przez obiektyw na materiał światłoczuły.

11 Budowa Aparatu Fotograficznego Obiektyw Obiektyw jest to układ optyczny, który w aparacie fotograficznym umożliwia rzutowanie obrazu widzianych obiektów na kliszę fotograficzną lub matrycę światloczułą. W soczewkach wykorzystano zjawisko załamania się światła. Charakteryzuje się ona tzw. ogniskową. Ogniskowa – odleglość pomiędzy środkiem soczewki, a punktem w którym skupione zostają promienie światła. Opisuje się ją w mm.

12

13 Budowa Aparatu Fotograficznego Przysłonę Przysłonę obektywu tworzy kilka blaszek dzięki, którym można regulować ilość światła dostającą się poprzez obiektyw na matrycę światłoczułą lub kliszę.

14 Budowa Aparatu Fotograficznego Obiektywy umożliwiają zbliżenie optyczne (zoom optyczny). Posługując się zoomem można uzyskać: -zmianę katu widzenia -powiększenie Im dłuższa jest ogniskowa, tym większe zbliżenie, ale mniejszy kat widzenia. Można wyróżnić dwie główne grupy obiektywów: -zoomy zmiennoogniskowe -obiektywy stałoogniskowe Do każdej z powyższych grup należą niżej wymienione podgrupy obiektywów

15 Budowa Aparatu Fotograficznego Rybie oka (bardzo mała ogniskowa -> 0d 5 -14 mm)

16 Budowa Aparatu Fotograficznego Szerokokątne (ogniskowe w zakresie 10- 30 mm)

17 Budowa Aparatu Fotograficznego Standardowe (ogniskowe w zakresie 30- 100 mm)

18 Budowa Aparatu Fotograficznego Obiektywy macro (zakres ogniskowych 0d 10-100 mm, lecz inny układ i budowa soczewek)

19

20 Budowa Aparatu Fotograficznego Teleobiektywy (zakres ogniskowych od 100-5200 mm)

21

22 Budowa Aparatu Fotograficznego Zasadnicza różnica między aparatem cyfrowym, a analogowym to rodzaj materiału światłoczułego. Zamiast filmu w aparacie cyfrowym znajduje się element półprzewodnikowy, tzw. Przetwornik obrazu. Jest to matryca składająca się z milionów elemantów światłoczułych. To ich ilośc decyduje o rozdzielczości.

23 Budowa Aparatu Fotograficznego Błona fotograficzna (klisza) – wykonana jest z elastycznego podłoża oraz jednej lub kilku warstw światłoczułej emulsji. Perforowana na jednej lub dwóch krawędziach w celu ułatwienia precyzyjnego przewijania w aparacie. Matryca światłoczuła – wykorzystywana w aparatach cyfrowych na postać mozaiki. Aby uzyskać kolorowy obraz, na monochromatyczne elementy światłoczułe (kolor szary) nalożone są kolorowe filtry (zwykle RGB).


Pobierz ppt "Fotografia Marcin Staszak. Historia Aparat fotograficzny to w swych podstawach po prostu pudełko z otworem przez który wpada światło tworzące obraz na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google