Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patrycja Pospieszna Klasa 3b.  Wszystkie ryby są kręgowcami, żyją w wodzie.  Ryby mają opływowe ciało pokryte łuskami i śluzem. Dzięki temu opór.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patrycja Pospieszna Klasa 3b.  Wszystkie ryby są kręgowcami, żyją w wodzie.  Ryby mają opływowe ciało pokryte łuskami i śluzem. Dzięki temu opór."— Zapis prezentacji:

1 Patrycja Pospieszna Klasa 3b

2

3

4  Wszystkie ryby są kręgowcami, żyją w wodzie.  Ryby mają opływowe ciało pokryte łuskami i śluzem. Dzięki temu opór wody jest mały.  Płetwy umożliwiają rybom poruszanie się i utrzymanie równowagi.  Skrzela pozwalają rybom na oddychanie tlenem rozpuszczonym w wodzie.

5

6  Posiada elektroreceptory, niektóre potrafią wytwarzać prąd elektryczny,  u wielu gatunków ogon zakończony jest kolcem jadowym, często z haczykami,  ciało silnie spłaszczone, z szerokimi, silnie rozwiniętymi płetwami piersiowymi, ułożonymi w płaszczyźnie poziomej, tworzącymi z całym ciałem kształt rombu lub dysku.  Płaszczki żyją w ciepłych i tropikalnych wodach całego świata. Zwykle prowadzą nocny tryb życia. Niektóre zakopują się w podłożu.  Niektóre gatunki są niebezpieczne dla człowieka (ogończe - niebezpieczeństwo skaleczenia kolcem jadowym, drętwy - niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym), chociaż ataki z ich strony zdarzają się wyjątkowo rzadko, zwykle na skutek nadepnięcia lub nieostrożnego zbliżenia.

7

8  To jedna z największych ryb, osiągaj długość nawet do 20 m, a masę ciała nawet do 12 ton.  Najgroźniejsze gatunki, np. żarłacz biały czy tygrysi posiadają ostre i spiczaste zęby, ułożone w szeregi, stopniowo zużywane i zastępowane nowymi. Wśród rekinów spotykane są typowe drapieżniki oraz ryby planktonożerne. Największe z nich – rekin wielorybi i długoszpar (rekin olbrzymi) – są niegroźne dla człowieka pomimo olbrzymich rozmiarów.  Grupa drapieżnych rekinów obejmuje zarówno duże – faktycznie niebezpieczne dla ludzi – gatunki (np. żarłacz biały i żarłacz tygrysi) oraz niewielkich rozmiarów ryby żywiące się innymi wodnymi zwierzętami.  Rekiny mają największe mózgi wśród ryb i dysponują zmysłami: wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku, linii bocznej (wyczuwanie drobnych przemieszczeń wody) oraz elektrorecepcji (wyczuwanie zmian pola elektrycznego).  Widzą w ciemnościach 10-krotnie lepiej niż człowiek (istnieją wyjątki, np. rekin polarny jest praktycznie ślepy).

9

10  Jest ssakiem wodnym, charakteryzującym się wydłużonym pyskiem.  Delfiny zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowej.  Często przebywają w gromadach od kilku do nawet kilkuset o wyraźnie zaznaczonej hierarchii.  Odbywają dalekie wędrówki. Posiadają zdolność do echolokacji. Porozumiewają się za pomocą dźwięków określanych jako język delfinów.  Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym. Delfin oddycha wynurzając się co 30 sekund na powierzchnię nie budząc się. Delfiny często polują ławicami. Czasami nawet polują z rekinami.  Delfiny są zwierzętami socjalnymi o wysokiej inteligencji, wyższej niż u szympansa. Z tego powodu delfiny tresuje się je do sztuczek w delfinariach oraz szkoli do pomocy wojsku.  Delfiny żyją od 7 do 21 lat.

11

12  To gatunek walenia z rodziny delfinowatych.  Długość dorosłych samców dochodzi do 10 m, a samic do 8,5 m.  Orki mogą ważyć do 9 ton.  Pływają z prędkością do 60 km/h. Orki występują we wszystkich oceanach i większych morzach. Orka żywi się dużymi zwierzętami morskimi (także delfinami). Orka żyje do 90 lat.  Orki są uważane za najbardziej społeczne walenie. Żyją w grupach 5-40 osobników przewodzonych przez najstarszą i najbardziej doświadczoną samicę. Kiedy samica umiera stado zazwyczaj się rozpada - córki wraz ze swoim potomstwem tworzą nowe grupy, a samce rozpoczynają samotną wędrówkę. Stada zwykle składają się z przedstawicieli 3 pokoleń. Każde stado ma swój własny styl komunikowania, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Orki witają się często pocierając się nawzajem pyskami. Lubią towarzysko skakać, lądując na plecach lub brzuchu.

13

14  To także ssak z rodziny waleni. Wieloryby są największymi zwierzętami zamieszkującymi Ziemię. Od wieków poławiane dla mięsa, a przede wszystkim dla tłuszczu i spermacetu.  Wieloryby od dawna pobudzały wyobraźnię ludzi. Ich olbrzymie rozmiary budziły lęk i prowokowały do snucia niesamowitych opowieści, a korzyści, jakie czerpano polując na nie, pchały ludzi na morze, często w zupełnie nieznane rejony, w poszukiwaniu pożądanych dóbr: ambry, oleju, spermacetu, oraz tranu.  Badania składu aminokwasów i składu tranu pozyskanego z upolowanych wielorybów grenlandzkich przeprowadzone w 2000 r. w Kalifornii udowodniły, że badane osobniki miały od 135 do 211 lat, co oznacza, że są to najdłużej żyjące ssaki. Potwierdziły to analizy znajdowanych w ciele odłamków kościanych harpunów, które wykazały, że niektóre osobniki były celem nieudanych polowań przed co najmniej 120 laty (stalowych harpunów zaczęto używać dopiero w latach 80 XIX wieku).

15

16  Może mieć długość do 140 cm i ważyć nawet 500 kg.  Żółwie te całe życie spędzają w morzu a jedynie samice na krótki czas wychodzą na ląd w celu złożenia jaj. Większość życia spędzają na otwartych wodach a jedynie od czasu do czasu są spotykane w pobliżu raf.  Większość życia spędzają samotnie chociaż od czasu do czasu zbierają się w duże stada jeśli gdzieś występuje nagromadzenie pożywienia.  Mogą spać przy powierzchni wody jak i w razie potrzeby ukryć się na dnie wśród przybrzeżnych skał.  Małe żółwiki śpią płynąc przy powierzchni zwykle mając przednie odnóża pływne podniesione nad grzbiet. Kiedy podrosną wracają do zatok, ujść raf koralowych by tam żyć.  Żółwie morskie występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata.

17

18  Zamieszkuje dna czystych jezior.  Jest aktywny w nocy. Dzień spędza ukryty w szuwarach i pod kamieniami.  Odżywia się drobnymi roślinami i szczątkami zwierząt.  Oddycha za pomocą skrzeli tlenem rozpuszczonym w wodzie.  Ciało raka okrywa gruby pancerz zbudowany z chityny.  Rak posiada głowotułów i odwłok, 19 par odnóży, które pełnią różne funkcje: odnóża kroczne - dzięki nim może się poruszać, pierwsza para to szczypce, służą do chwytania ofiary i do obrony, odnóża odwłokowe z których ostatnia para tworzy wachlarz służący do pływania; a także czułki - odbierają bodźce węchowe i dotykowe; aparat gębowy - pobiera i rozdrabnia pokarm.

19

20  Mają ciało okryte podwójną muszlą. Ciało małża składa się z tułowia i nogi. Jest pozbawione głowy i szczęki. Małże pełzają, żyją w dnie, ryją, pływają lub przytwierdzają się do podłoża. Liczne gatunki, np. ostrygi i omułki, są jadalne. Z niektórych pozyskuje się cenne perły oraz masę perłową. W Polsce małże występuje niezmiernie rzadko, głównie na terenie Sudetów. Natomiast sercówka drobna występuje w jednym miejscu na świecie, w morzu Bałtyckim.  Małże żyją we wszystkich strefach geograficznych, wyłącznie w środowisku wodnym. Większość gatunków zasiedla przybrzeżne płycizny w wodach morskich. Tam często stanowią główny element fauny. Mniej licznie występują w głębinach morskich i w wodach słodkich lub słonawych.

21  http://pl.wikipedia.org: http://pl.wikipedia.org:  http://www.mikrojezioro.met.pl http://www.mikrojezioro.met.pl  http://przyroda5.republika.pl/ http://przyroda5.republika.pl/  http://mobini.pl http://mobini.pl  http://www.tapeciarnia.one.pl: http://www.tapeciarnia.one.pl:  http://www.tapeta-wodne-zwierzeta- plaszczka.na-pulpit.com http://www.tapeta-wodne-zwierzeta- plaszczka.na-pulpit.com  http://zwierzaczki990.pinger.pl http://zwierzaczki990.pinger.pl


Pobierz ppt "Patrycja Pospieszna Klasa 3b.  Wszystkie ryby są kręgowcami, żyją w wodzie.  Ryby mają opływowe ciało pokryte łuskami i śluzem. Dzięki temu opór."

Podobne prezentacje


Reklamy Google