Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patrycja Pospieszna Klasa 3b

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patrycja Pospieszna Klasa 3b"— Zapis prezentacji:

1 Patrycja Pospieszna Klasa 3b
Zwierzęta wodne Patrycja Pospieszna Klasa 3b

2 Na świecie żyje wiele różnych zwierząt wodnych, dzisiaj przybliżę Wam kilka z nich. Zacznijmy od tych najliczniejszych, które możemy spotkać w oceanie, w morzu, w rzece, jeziorze, stawie czy też w akwarium, to oczywiście:

3

4 Wszystkie ryby są kręgowcami, żyją w wodzie.
Ryby mają opływowe ciało pokryte łuskami i śluzem. Dzięki temu opór wody jest mały. Płetwy umożliwiają rybom poruszanie się i utrzymanie równowagi. Skrzela pozwalają rybom na oddychanie tlenem rozpuszczonym w wodzie.

5 Jedną z ryb, znaną nam z bajki „Mała Syrenka” jest:

6 Płaszczka Posiada elektroreceptory, niektóre potrafią wytwarzać prąd elektryczny, u wielu gatunków ogon zakończony jest kolcem jadowym, często z haczykami, ciało silnie spłaszczone, z szerokimi, silnie rozwiniętymi płetwami piersiowymi, ułożonymi w płaszczyźnie poziomej, tworzącymi z całym ciałem kształt rombu lub dysku. Płaszczki żyją w ciepłych i tropikalnych wodach całego świata. Zwykle prowadzą nocny tryb życia. Niektóre zakopują się w podłożu. Niektóre gatunki są niebezpieczne dla człowieka (ogończe - niebezpieczeństwo skaleczenia kolcem jadowym, drętwy - niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym), chociaż ataki z ich strony zdarzają się wyjątkowo rzadko, zwykle na skutek nadepnięcia lub nieostrożnego zbliżenia.

7 A teraz kolej na kolejnego bohatera z „Małej Syrenki”, a jest nim:

8 Rekin To jedna z największych ryb, osiągaj długość nawet do 20 m, a masę ciała nawet do 12 ton. Najgroźniejsze gatunki, np. żarłacz biały czy tygrysi posiadają ostre i spiczaste zęby, ułożone w szeregi, stopniowo zużywane i zastępowane nowymi. Wśród rekinów spotykane są typowe drapieżniki oraz ryby planktonożerne. Największe z nich – rekin wielorybi i długoszpar (rekin olbrzymi) – są niegroźne dla człowieka pomimo olbrzymich rozmiarów. Grupa drapieżnych rekinów obejmuje zarówno duże – faktycznie niebezpieczne dla ludzi – gatunki (np. żarłacz biały i żarłacz tygrysi) oraz niewielkich rozmiarów ryby żywiące się innymi wodnymi zwierzętami. Rekiny mają największe mózgi wśród ryb i dysponują zmysłami: wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku, linii bocznej (wyczuwanie drobnych przemieszczeń wody) oraz elektrorecepcji (wyczuwanie zmian pola elektrycznego). Widzą w ciemnościach 10-krotnie lepiej niż człowiek (istnieją wyjątki, np. rekin polarny jest praktycznie ślepy).

9 W wodzie żyją nie tylko ryby
W wodzie żyją nie tylko ryby. Mieszkają tam też ssaki, jednym z nich jest miły i sympatyczny bohater wielu filmów i bajek czyli:

10 Delfin Jest ssakiem wodnym, charakteryzującym się wydłużonym pyskiem.
Delfiny zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowej. Często przebywają w gromadach od kilku do nawet kilkuset o wyraźnie zaznaczonej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki. Posiadają zdolność do echolokacji. Porozumiewają się za pomocą dźwięków określanych jako język delfinów. Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym. Delfin oddycha wynurzając się co 30 sekund na powierzchnię nie budząc się. Delfiny często polują ławicami. Czasami nawet polują z rekinami. Delfiny są zwierzętami socjalnymi o wysokiej inteligencji, wyższej niż u szympansa. Z tego powodu delfiny tresuje się je do sztuczek w delfinariach oraz szkoli do pomocy wojsku. Delfiny żyją od 7 do 21 lat.

11 Kolejnym ssakiem, który zamieszkuje wody i jest znany z filmu dla dzieci „Uwolnić Orkę”, jest:

12 Orka To gatunek walenia z rodziny delfinowatych.
Długość dorosłych samców dochodzi do 10 m, a samic do 8,5 m. Orki mogą ważyć do 9 ton. Pływają z prędkością do 60 km/h. Orki występują we wszystkich oceanach i większych morzach. Orka żywi się dużymi zwierzętami morskimi (także delfinami). Orka żyje do 90 lat. Orki są uważane za najbardziej społeczne walenie. Żyją w grupach 5-40 osobników przewodzonych przez najstarszą i najbardziej doświadczoną samicę. Kiedy samica umiera stado zazwyczaj się rozpada - córki wraz ze swoim potomstwem tworzą nowe grupy, a samce rozpoczynają samotną wędrówkę. Stada zwykle składają się z przedstawicieli 3 pokoleń. Każde stado ma swój własny styl komunikowania, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Orki witają się często pocierając się nawzajem pyskami. Lubią towarzysko skakać, lądując na plecach lub brzuchu.

13 Każdy z nas oglądał lub czytał bajkę „Pinokio”, w niej poznaliśmy kolejnego ssaka zamieszkującego oceany i morza, to:

14 Wieloryb To także ssak z rodziny waleni. Wieloryby są największymi zwierzętami zamieszkującymi Ziemię. Od wieków poławiane dla mięsa, a przede wszystkim dla tłuszczu i spermacetu. Wieloryby od dawna pobudzały wyobraźnię ludzi. Ich olbrzymie rozmiary budziły lęk i prowokowały do snucia niesamowitych opowieści, a korzyści, jakie czerpano polując na nie, pchały ludzi na morze, często w zupełnie nieznane rejony, w poszukiwaniu pożądanych dóbr: ambry, oleju, spermacetu, oraz tranu. Badania składu aminokwasów i składu tranu pozyskanego z upolowanych wielorybów grenlandzkich przeprowadzone w r. w Kalifornii udowodniły, że badane osobniki miały od 135 do 211 lat, co oznacza, że są to najdłużej żyjące ssaki. Potwierdziły to analizy znajdowanych w ciele odłamków kościanych harpunów, które wykazały, że niektóre osobniki były celem nieudanych polowań przed co najmniej 120 laty (stalowych harpunów zaczęto używać dopiero w latach 80 XIX wieku).

15 Zwierzęciem wodnym jest także coraz częściej spotykany w naszych domach, równie częsty bohater bajek czyli

16 Żółw morski Może mieć długość do 140 cm i ważyć nawet 500 kg.
Żółwie te całe życie spędzają w morzu a jedynie samice na krótki czas wychodzą na ląd w celu złożenia jaj. Większość życia spędzają na otwartych wodach a jedynie od czasu do czasu są spotykane w pobliżu raf. Większość życia spędzają samotnie chociaż od czasu do czasu zbierają się w duże stada jeśli gdzieś występuje nagromadzenie pożywienia. Mogą spać przy powierzchni wody jak i w razie potrzeby ukryć się na dnie wśród przybrzeżnych skał. Małe żółwiki śpią płynąc przy powierzchni zwykle mając przednie odnóża pływne podniesione nad grzbiet. Kiedy podrosną wracają do zatok, ujść raf koralowych by tam żyć. Żółwie morskie występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata.

17 Zwierzęciem wodnym jest także znany dzieciom z wyliczanek i wierszyków:

18 Rak Zamieszkuje dna czystych jezior.
Jest aktywny w nocy. Dzień spędza ukryty w szuwarach i pod kamieniami. Odżywia się drobnymi roślinami i szczątkami zwierząt. Oddycha za pomocą skrzeli tlenem rozpuszczonym w wodzie. Ciało raka okrywa gruby pancerz zbudowany z chityny. Rak posiada głowotułów i odwłok, 19 par odnóży, które pełnią różne funkcje: odnóża kroczne - dzięki nim może się poruszać, pierwsza para to szczypce, służą do chwytania ofiary i do obrony, odnóża odwłokowe z których ostatnia para tworzy wachlarz służący do pływania; a także czułki - odbierają bodźce węchowe i dotykowe; aparat gębowy - pobiera i rozdrabnia pokarm.

19 Ostatnie zwierzę jakie postanowiłam zaprezentować, dla jednych bywa apetycznym daniem a czasami obiektem pożądania, małe smaczne i ozdobne, to:

20 Małże Mają ciało okryte podwójną muszlą. Ciało małża składa się z tułowia i nogi. Jest pozbawione głowy i szczęki. Małże pełzają, żyją w dnie, ryją, pływają lub przytwierdzają się do podłoża. Liczne gatunki, np. ostrygi i omułki, są jadalne. Z niektórych pozyskuje się cenne perły oraz masę perłową. W Polsce małże występuje niezmiernie rzadko, głównie na terenie Sudetów. Natomiast sercówka drobna występuje w jednym miejscu na świecie, w morzu Bałtyckim. Małże żyją we wszystkich strefach geograficznych, wyłącznie w środowisku wodnym. Większość gatunków zasiedla przybrzeżne płycizny w wodach morskich. Tam często stanowią główny element fauny. Mniej licznie występują w głębinach morskich i w wodach słodkich lub słonawych.

21 Źródła informacji: http://pl.wikipedia.org:
plaszczka.na-pulpit.com


Pobierz ppt "Patrycja Pospieszna Klasa 3b"

Podobne prezentacje


Reklamy Google