Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zygmunt Gloger WYKONAŁY: Gabriela Lewicka Patrycja Szczepańczyk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zygmunt Gloger WYKONAŁY: Gabriela Lewicka Patrycja Szczepańczyk"— Zapis prezentacji:

1 Zygmunt Gloger WYKONAŁY: Gabriela Lewicka Patrycja Szczepańczyk
Natalia Bogus Weronika Winnicka Natalia Biędzio Aleksandra Pietruczuk Dominika Poskrobko Weronika Zabłocka Aleksandra Kolenda Z kl.VIe

2 OD 12 MAJA 1964 ROKU ZYGMUNT GLOGER JEST PATRONEM NASZEJ SZKOŁY

3 Zygmunt Gloger Zygmunt Gloger herbu Prus II– polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca. Etnografia – dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk. Folklor (ang. folk-lore "wiedza ludu") – symboliczno-artystyczna dziedzina kultury ludowej, mająca charakter wieloskładnikowy, niejednolity i synkretyczny.

4 Biografia Syn Jana i Michaliny z Woynów w wieku 14 lat zamieszkał w Jeżewie koło Tykocina, w XVIII-wiecznym dworze w nowo nabytym przez jego ojca majątku. Kształcił się w Warszawie, gdzie w 1867 ukończył Szkołę Główną. Na jego zainteresowania mieli wpływ Julian Bartoszewicz, historyk, literaturoznawca i encyklopedysta oraz Józef Ignacy Kraszewski, którzy bywali w majątku jego ojca. W 1867 r. prowadził prace etnograficzne, a w 1868 r. rozpoczął studia naUniwersytecie Jagiellońskim z zakresu historii i archeologii. Na jego dalszą pracę etnograficzną miał wpływ spotkany w Krakowie Wincenty Pol, a także Oskar Kolberg. Od 1872 r. zamieszkał w majątku rodzinnym w Jeżewie, ale mimo to utrzymywał kontakty praktycznie z wszystkimi ówczesnymi uczonymi i humanistami. Po zawarciu małżeństwa w 1883 r. roku z Aleksandrą Jelską odbywał wędrówki etnograficzne i archeologiczne po ziemiach Polski i Litwy. Swoje liczne zbiory gromadził w domu rządcy browarnego i murowanym lamusie, a po jego śmierci do 1939 mieściło się tu jego muzeum. Pod koniec życia w 1906 zamieszkał w Warszawie, gdzie zmarł. Swoje zbiory zapisał w testamencie Towarzystwu Krajoznawczemu, którego był jednym z założycieli i pierwszym prezesem, Towarzystwu Etnograficznemu, i Towarzystwu Bibliotek Publicznych w Warszawie oraz Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.

5 Życie rodzinne Zygmunta Glogera
  Po studiach Gloger powrócił do rodzinnego majątku w Jeżewie, gdzie wraz z ojcem założył Muzeum Rzeczy Staropolskich. W roku poślubił Aleksandrę Jelską, z którą miał dwoje dzieci: syna Stanisława i córkę Janinę. To w Jeżewie powstały kolejne jego publikacje "Słownik gwary ludowej w okręgu tykocińskim", "Dumy i pieśni„. Po śmierci żony w r. Gloger jeszcze bardziej zajął się pracą. Już w następnym roku wydał trzy duże dzieła: „Rok polski", ‘,,Geografia historyczna ziem dawnej Polski", i pierwszy tom "Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej". Najwięcej czasu i pieniędzy Glogerowi zajmowała praca nad encyklopedią. W zamierzeniu autora miało to być wydanie kilkunastotomowe w efekcie zakończyło się na czterech tomach.                 Wiosną r., po 16 latach idealnego małżeństwa, zmarła Aleksandra Glogerowa. Zygmunt zabrał wówczas swoje dzieci i wyprowadził się do Warszawy. W r. Ożenił się powtórnie z 50-letnią wdową, Kazimierą z Weissenbornów Wilczyńską.

6 Przyjaciele Zygmunta Glogera:
Maciej Rataj Arkadiusz Kołodziejczyk Jarosław Książek Marian Jakubik Zbigniew Kuchowicz

7 Pomniki Zygmunta Glogera
POMNIK ZYGMUNTA GLOGERA NA CMENTARZU POWĄZKOWSKIM W WARSZAWIE POMNIK ZYGMUNTA GLOGERA W ŁOMŻY…

8 Gloger był pasjonatem przyrody, zajmował się jej obserwacją
Gloger był pasjonatem przyrody, zajmował się jej obserwacją. My również postanowiliśmy przeprowadzić kilka doświadczeń. Hodowla rzeżuchy

9 Tak wyglądała rzeżucha rosnąca na świetle dnia pierwszego…

10 Rzeżucha rosnąca na świetle dnia 3 była średniej wielkości
Rzeżucha rosnąca na świetle dnia 3 była średniej wielkości. Ale mimo wszystko była większa niż ta rosnąca w ciemności.

11 Rzeżucha rosnąca na świetle dnia 5 była już duża, a ta rosnąca w ciemności ciągle była mała.

12 Rzeżucha rosnąca na świetle dnia 7 wyrosła, ale ta rosnąca w ciemności była nadal mała.

13 Wniosek jest taki, że rzeżucha aby mogła wyrosnąć musi być na świetle.

14 DOŚWIADCZENIE 2 RZEŻUCHA

15 Dzień 1 zasadzenie Podlewanie
Pierwszego dnia zasadziłam rzeżuchę i podlałam. Przez siedem dni będę obserwowała co się będzie z nią działo. Na pierwszym talerzyku jest zasadzona ze zwykła wodą. Na następnych jest coraz więcej płynu (o jedną kroplę).

16 Rzeżucha po zasadzeniu – dzień 1

17 Dzień 3 W każdym z pojemników zaczęła kiełkować
Dzień 3 W każdym z pojemników zaczęła kiełkować. Do tej pory rosną w ten sam sposób( w tym samym tempie). Korzenie zaczynają rosnąć i rozrastać, wrastać w płatki . Powoli widać rzeżuchę.

18 Dzień 5 Nasiona rzeżuchy ze zwykła wodą rosną najlepiej: z 1 łyżką wody z płynem rośnie trochę gorzej, wolniej. Z 4 łyżkami wody z płynem rzeżucha przestała rosnąć, stoi w miejscu. Z 2 i 3 rosną dość powoli. Ze zwykłą wodą rośnie w górę, a z 1 łyżką wody z płynem na boki.

19 Dzień 7 Ze zwykła wodą rzeżucha rośnie szybko i wysoko.
Z 1 łyżką wody z płynem rośnie na boki, tak samo. Z wodą z 4 łyżkami przestała rosnąć i zaczęła gnić. Ze zwykłą wodą rzeżucha bardzo szybko rośnie. Najlepiej ze wszystkich.

20 DOŚWIADCZENIE 3 Pleśń

21 PLEŚŃ bez dostępu do słońca

22 PLEŚŃ z dostępem do słońca

23 WNIOSKI DO PLEŚNI Nie ma znaczenia czy pleśń hoduje się na słońcu czy w ciemności. Można z tego wywnioskować, że światło nie ma wpływu na hodowlę pleśni.


Pobierz ppt "Zygmunt Gloger WYKONAŁY: Gabriela Lewicka Patrycja Szczepańczyk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google