Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rekordy geograficzne Polski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rekordy geograficzne Polski"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja pt.’’Geograficzne rekordy Polski ‘’ Patrycji Wawro z klasy lll b

2 Rekordy geograficzne Polski
1.Najwyższy szczyt w Polsce - Rysy 2503 m.n.p.m. 2. Najdłuższa rzeka w Polsce - Wisła 1047 km 3. Najciekawsze góry w Polsce - Góry Izraelskie 4. Najdalej wysunięty punkt na północ kraju - Przylądek Rozewie 5. Największe miasto w Poslce - Warszawa 6. Najdalej wysunięta miejscowość na zachód - Osinów 7. Najdalej wysunięta miejsowość na wschód - Zosin 8. Najdalej wysunięty punkt na południe - Opołonek 9. Najzimniejsze miasto w Polsce - Suwałki 10. Najcieplejsze miasto w Polsce - Tarnów 11. Największe województwo - woj. mazowieckie 12. Najmniejsze województwo - woj. opolskie 13. Największa depresja w Polsce -Żuławy Wiślane 14. Najwyżej położone miasto - Zakopane 15. Najcieplejsze regiony - niziny 16. Najgłębsze polskie jezioro - Hańcza [108,5 m.p.p.m.] 17. Największy wodospad w Polsce – Siklawa

3 Rysy (2503 m n.p.m.) – szczyt położony na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy, w całości na terytorium Słowacji (2503 m), zaś północny stanowi najwyżej położony punkt Polski (2499 m).

4 Wisła– najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km
Wisła– najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego. Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1107 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wisła posiada deltę i uchodzi do Zatoki Gdańskiej.

5 Warszawa, miasto stołeczne Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowo mazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu. Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem po Lwowie).

6 Polska jest krajem w większej części nizinnym, na południu występują również tereny wyżynne i pasma górskie. Polska jest położona w Europie Środkowej, nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Najdalej na północ wysunięty kraniec Polski 54°50' N – miejscowość Jastrzębia Góra, w gminie Władysławowo, powiat pucki (punkt lądowy; skrajnym północnym punktem terytorium Polski (do którego zalicza się morze terytorialne) jest punkt oddalony o 12 mil morskich na północ od przylądka Rozewie – 55°02' N); Najdalej na południe wysunięty kraniec Polski 49°00' N – szczyt Opołonek w gminie Lutowiska, powiat bieszczadzki (właściwie – nienazwane siodło leżące kilkaset metrów na wschód od szczytu, znajdujące się ok. 1,5" bardziej na południe od samego szczytu); Najdalej na zachód wysunięty kraniec Polski 14°07' E – kolano Odry koło Osinowa Dolnego w gminie Cedynia, powiat gryfiński (Siekierki są często podawaną błędną lokalizacją tego punktu); Najdalej na wschód wysunięty kraniec Polski 24°08' E – kolano Bugu we wsi Zosin w gminie Horodło, powiat hrubieszowski (Strzyżów jest często podawaną błędną lokalizacją tego punktu).

7 Siklawa, Wielka Siklawa– wodospad w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka
Siklawa, Wielka Siklawa– wodospad w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Największy wodospad w Polsce. Wodospad spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami (w zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie). Nachylenie ściany wynosi ok. 35°, wysokość progu ok. 64–70 m. Jest to największy (chociaż nie najwyższy) wodospad w Tatrach.

8

9 Góry Izerskie – góry na terenie Czech i Polski, część Sudetów Zachodnich. Od zachodu zamknięte Bramą Żytawską, od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Tworzy je szereg grzbietów górskich o przebiegu północny zachód – południowy wschód; najważniejsze z nich to: w części polskiej: Grzbiet Kamienicki (Kamienica – 974 m n.p.m.), Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m. – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich) oba grzbiety łączy wododział Kwisy i Małej Kamiennej Rozdroże Izerskie; w części czeskiej

10 Śniardwy– największe jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: mrągowskim i piskim, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy. Lustro wody jest na wysokości 117 m n.p.m. W wielu miejscach płytkie dno jeziora usiane jest głazami narzutowymi, które kryją się tuż pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) stwarzając zagrożenie w żegludze.

11 Hańcza – jezioro położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim
Hańcza – jezioro położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Jego głębokość wynosi 108,5 m , co sprawia, iż jest to najgłębsze jezioro w Polsce i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Zlewnia jeziora, odwadniana przez sieć cieków i rowów melioracyjnych, zdominowana jest przez tereny rolnicze z fragmentami borów świerkowych i lasów mieszanych oraz niewielkimi obszarami zarośli na terenach podmokłych i nieużytkach. W zlewni zbiornika znajdują się mniejsze zbiorniki wodne: Oklinek, Boczniel, Jegliniszki.

12 W Raczkach Elbląskich na Żuławach znajduje się najniższy punkt w Polsce: 1,8 m poniżej poziomu morza! Miejsce zostało oznakowane dzięki staraniom elbląskiego oddziału PTTK.

13 Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny wiodący z Bliżyna do Zagnańska. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów.

14 Biebrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony w Największy park w Polsce o powierzchni ha, położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz.

15 Źródła : http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Siklawa_a2.jpg

16 KONIEC ! Prezentacje wykonała uczennica klasy lll b Patrycja Wawro ; )) .


Pobierz ppt "Rekordy geograficzne Polski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google