Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasztor w Stams AUSTRIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasztor w Stams AUSTRIA."— Zapis prezentacji:

1 Klasztor w Stams AUSTRIA

2 POŁOŻENIE Klasztor cystersów w Stams położony jest na austriackim Tyrolu.

3 Tyrol Tyrol- jest to region w zachodniej Austrii i północnych Włoszech. Jest to główny ośrodek turystyczny Austrii. Można tam przebywać w ośrodkach wypoczynkowych, jeździć do uzdrowisk, a także uprawiać sporty zimowe.

4

5

6

7 Zakon Cystersów Jest to katolicki zakon monastyczny założony w 1098 r. przez Roberta z Molesme, pierwszego opata z Cîteaux we Francji. Do polski cystersi dotarli w II p. XII wieku natomiast pierwsze klasztory cysterskie powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Opactwa i klasztory cysterskie w średniowieczu były bardzo ważne. Wprowadzały postęp w rzemiośle i rolnictwie , kultywowały kulturę, medycynę oraz naukę.

8 ŚW. ROBERT Z MOLESME

9 O zakonnikach Cystersi- nazywani często białymi mnichami, z powodu i wyglądu, ponieważ noszą biały habit, czarny szkaplerz przepasany pasem. Zakon wydał około 850 świętych i błogosławionych (najbardziej znanym był św. Bernard z Clairvaux), a także administratorów. Z jego szeregów pochodziło ponad stu biskupów.

10

11

12 Powstawanie Klasztor został ufundowany w 1273 przez Meinharda II i jego żonę Elżbietę Bawarską dla cystersów z Kaisheim. Stał się miejscem pochówku władców Tyrolu a dzięki licznym nadaniom przekształcił się w gospodarcze centrum regionu.

13

14

15 Historia klasztoru Klasztor podupadł znacznie w XVI wieku po reformacji, wojnie chłopskiej w 1525 roku, splądrowaniu w 1552 przez oddziały Maurycego Saskiego i pożarze w 1593 roku. Ostało się wówczas tylko ok. trzech zakonników. Klasztor odbudowano na początku XVII wieku. W I połowie XVIII wieku otrzymał barokowy wystrój, autorstwa Georga Antona Gumppa, Johanna Georga Wolckera i Franza Xavera Feuchtmayera. Sam kościół klasztorny pochodzi z 1284 roku.

16

17 W w okresie wojen napoleńskich - rząd bawarski rozwiązał klasztor, ale został on reaktywowany w 1816 (gdy Tyrol wrócił pod władzę Austrii) przez cesarza Austrii Franciszka I. W latach naziści zajęli budynki klasztorne na punkt przesiedleniowy dla mieszkańców południowego Tyrolu. Zakonnicy powrócili do Stams dopiero w 1945roku. W 1984 papież Jan Paweł II podniósł kościół klasztorny do rangi bazyliki mniejszej. W krypcie klasztornej zostali pochowani członkowie rodu Habsburgów, którzy rządzili Tyrolem, w tym: Fryderyk IV Habsburg i Zygmunt Habsburg.

18 Robiąc prezentację korzystałam z:
Wikipedia.pl Google.pl Grafika Stron poświęconych klasztorowi

19 Marta Chojnacka kl.VIa


Pobierz ppt "Klasztor w Stams AUSTRIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google