Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czesław Miłosz urodził się w 30 VI 1911 roku w Szetejniach nad Niewiążą (Litwa), zmarł 14 VIII 2004 roku po długiej chorobie. Został pochowany w Krakowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czesław Miłosz urodził się w 30 VI 1911 roku w Szetejniach nad Niewiążą (Litwa), zmarł 14 VIII 2004 roku po długiej chorobie. Został pochowany w Krakowie."— Zapis prezentacji:

1

2 Czesław Miłosz urodził się w 30 VI 1911 roku w Szetejniach nad Niewiążą (Litwa), zmarł 14 VIII 2004 roku po długiej chorobie. Został pochowany w Krakowie w krypcie kościoła Na Skałce. Był poetą, eseistą, tłumaczem i historykiem literatury. Młodość spędził w Wilnie. Czesław Miłosz urodził się w 30 VI 1911 roku w Szetejniach nad Niewiążą (Litwa), zmarł 14 VIII 2004 roku po długiej chorobie. Został pochowany w Krakowie w krypcie kościoła Na Skałce. Był poetą, eseistą, tłumaczem i historykiem literatury. Młodość spędził w Wilnie.

3 Czesław Miłosz był pierworodnym synem Aleksandra Miłosza i synem Aleksandra Miłosza i Weroniki Miłoszowej z Kunatów. Został ochrzczony w kościele Przemienienia Pańskiego w Świętobrości. Rodzina Świętobrości. Rodzina Miłoszów, pieczętująca się herbem Lubicz, cieszyła się starym szlacheckim pochodzeniem. Herb Lubicz

4 Wielkie Księstwo Litewskie, na którego dawnych terenach Miłosz się wychował, wraz ze swą wielokulturową i tolerancyjną atmosferą, wywarło decydujący wpływ na twórczość poety, a on sam często odwoływał się do wspomnień z dzieciństwa czego przykładem jest „Dolina Issy”. Inspirację stanowiło dla niego zarówno spokojne życie na wsi, jak i szalone podróże z ojcem. Ogromny wpływ na poetę wywarły także wydarzenia historyczne, których był świadkiem: rewolucja październikowa i wojna polsko- bolszewicka.

5 Czesław Miłosz po maturze przyjęty został na wydział prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Zaangażowany był w pracę sekcji Twórczości Oryginalnej Koła Polonistów. Był także współzałożycielem grupy poetyckiej "Żagary" i współredaktorem jej pisma. Lata studiów to również okres debiutu młodego poety. W roku 1930 w czasopiśmie uniwersyteckim "Alma Mater Vilnensis" pojawiły się wiersze: "Kompozycja" i "Podróż".

6 „Poemat o Czasie Zastygłym” (1933) „Trzy zimy. Poezje” (1936)

7

8

9 Po rozpoczętej 1 września 1939 niemieckiej agresji na Polskę, Miłosz udał się na południe kraju. Kiedy 17 września na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow wojska Armii Czerwonej rozpoczęły inwazję na wschodniej granicy Rzeczypospolitej, poeta znajdował się już w Rumunii. Wojska ZSRR zajęły Wilno, a potem przekazały je Litwinom. Miłosz powrócił do rodzinnego miasta, przyjmując obywatelstwo litewskie. Jednak już 14 czerwca 1940 roku 150 tys. żołnierzy ZSRR wkroczyło na teren Litwy i rozpoczęła się sowiecka okupacja. Poetą bardzo wstrząsnęły te wydarzenia, co miało odzwierciedlenie w jego poezji. Opuścił Wilno i przeniósł się do okupowanej przez Niemców Warszawy, gdzie pracował jako woźny w Bibliotece Uniwersyteckiej. Uczestniczył w podziemnym życiu literackim, pod pseudonimem Jan Syruć opublikował w 1940 r. tom „Wiersze”.

10 Tłumaczenia Jacques’a Maritaina „Drogami klęski” Tłumaczenia Williama Szekspira „Jak wam się podoba” „Ocalenie” (1945)

11

12 Czesław Miłosz po wojnie przebywał krótko w Krakowie, a pod koniec 1945 roku wstąpił do służby dyplomatycznej i pracował jako radca kulturowy placówek polskich w Stanach Zjednoczonych. W roku 1947 przyszedł na świat pierwszy syn Czesława Miłosza - Antoni Oskar. Poeta w 1949 roku przyjechał do Polski. Ustrój totalitarny wywołał u niego silny wstrząs. Wyjechał do Paryża i tam objął stanowisko I sekretarza Ambasady PRL. Pod koniec roku przyjechał do Polski i stracił paszport. Dzięki protekcji u Bieruta odzyskał go w 1951 roku i wyjechał znów do Paryża, gdzie poprosił o azyl polityczny. Wkrótce przyszedł na świat drugi syn poety - Piotr. Czesław Miłosz zamieszkał w Maisons - Lafitte, jego rodzina natomiast pozostała w USA.

13 „Światło dzienne” (1953) „Zniewolony umysł” (1953) „Zdobycie władzy” (1953) „Dolina Issy” (1955) „Traktat poetycki” (1957) „Kontynenty” (1958)

14

15 Przez kolejnych dwadzieścia lat był zawodowo związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkley. Przez cały ten czas Czesław Miłosz tworzył. Publikował głównie w Paryżu i USA. Zdobywał renomę międzynarodowego poety, potwierdzoną przede wszystkim stypendium Guggenheima (1976), nagrodą The Neustadt International Prize for Literature (1978) i wreszcie literacką Nagrodą Nobla (1980). Dzięki tej nagrodzie w Polsce możliwa była publikacja utworów poety, który z powodu emigracji został uznany za zdrajcę i drukowanie jego tekstów było zabronione. W 1981 roku po trzydziestu latach spędzonych na emigracji, Czesław Miłosz przyjechał do Polski, aby odebrać tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkał się wówczas z przedstawicielami "Solidarności”. Ogromnym wyróżnieniem dla tego wybitnego poety było zaproszenie na Uniwersytet Harwardzki w Cambridge. Objął tam katedrę imienia Eliota Nortona, gdzie wygłosił sześć odczytów o poezji. W roku 1981 otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu Nowojorskiego.

16

17 W roku 1995 Czesław Miłosz został wyróżniony Orderem Wielkiego Księcia Giedymina II stopnia za zasługi dla Litwy, który odebrał osobiście z rąk prezydenta Algirdasa Brazauskasa. Poeta bardzo chętnie spotykał się z czytelnikami, wygłaszał opinie na temat współczesnej literatury, udzielał wywiadów na temat swojej twórczości, pochodzenia czy też pracy zawodowej. W spotkaniach tych często uczestniczyła jego druga żona - Caroll. W 1996 Polskie Radio przyznało mu Diamentowy Mikrofon. W 1985 roku w Paryżu opublikowano autobiograficzną książkę "Zaczynając od moich ulic". Poeta otrzymał również honorowy doktorat Brandeis University. Rok później zmarła jego żona, Janina. W 1989 roku Czesław Miłosz odwiedził Polskę po raz drugi i otrzymał dwa kolejne doktoraty: Uniwersytetu Harwardzkiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W roku 1992 poeta przybył na Litwę, gdzie przyjął tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie. W tym samym roku otrzymał także doktoraty honorowe uniwersytetów w Bolonii i w Rzymie.

18 „Król Popiel i inne wiersze” (1962) „Gucio zaczarowany” (1965) „Miasto bez imienia” (1969) „Widzenia nad zatoką San Francisco” (1969) „Prywatne obowiązki” (1972) „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada” (1974) „Ziemia Urlo (1977) „Ogród nauk” (1979)

19

20 „Świadectwo poezji” (1983) „Piesek przydrożny” (1997) „Życie na wyspach” (1997) „Abecadło Miłosza” (1997) „Inne abecadło” (1998) „Wyprawa w dwudziestolecie (1999)

21

22 „To” (2000) „Esse” (2001) „Druga przestrzeń” (2002) „Orfeusz i Eurydyka” (2003) „Spiżarnia literacka” (2004) „O podróżach w czasie” (2004)

23

24 Na podstawie jego powieści "Dolina Issy" Tadeusz Konwicki nakręcił w 1982 roku film o tym samym tytule.Na podstawie jego powieści "Dolina Issy" Tadeusz Konwicki nakręcił w 1982 roku film o tym samym tytule. Tuż po wojnie Miłosz i Andrzejewski napisali scenariusz filmu na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana. Z powodu wielu interwencji cenzorskich, straszliwie zniekształcających pierwotny zamysł, Miłosz wycofał swoje nazwisko z czołówki "Robinsona warszawskiego".Tuż po wojnie Miłosz i Andrzejewski napisali scenariusz filmu na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana. Z powodu wielu interwencji cenzorskich, straszliwie zniekształcających pierwotny zamysł, Miłosz wycofał swoje nazwisko z czołówki "Robinsona warszawskiego". Czesław Miłosz był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (PAU).Czesław Miłosz był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). Pisarz, zanim został laureatem literackiej Nagrody Nobla, w 1978 r.otrzymał nagrodę, zwaną "Małym Noblem", była to Międzynarodowa Nagroda Literacka Neustadt.Pisarz, zanim został laureatem literackiej Nagrody Nobla, w 1978 r.otrzymał nagrodę, zwaną "Małym Noblem", była to Międzynarodowa Nagroda Literacka Neustadt. Czesław Miłosz otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.Czesław Miłosz otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W roku 1974 Czesław Miłosz otrzymał nagrodę polskiego PEN Clubu za przekłady na język angielski poezji polskiej.W roku 1974 Czesław Miłosz otrzymał nagrodę polskiego PEN Clubu za przekłady na język angielski poezji polskiej.

25 Czesław Miłosz był Kawalerem Orderu Orła Białego.Czesław Miłosz był Kawalerem Orderu Orła Białego. W 1989 roku otrzymał Medal Kongresu USA - Congressional Medal Of Arts za szczególny wkład w rozwój sztuki.W 1989 roku otrzymał Medal Kongresu USA - Congressional Medal Of Arts za szczególny wkład w rozwój sztuki. W 1960 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz na Harvardzie.W 1960 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz na Harvardzie. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (otrzymał legitymację nr 1).Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (otrzymał legitymację nr 1). Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W 1978 roku Miłosz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt zwaną "Małym Noblem".W 1978 roku Miłosz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt zwaną "Małym Noblem".

26 Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie, przeżywszy 93 lata. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce Zasłużonych na Skałce.


Pobierz ppt "Czesław Miłosz urodził się w 30 VI 1911 roku w Szetejniach nad Niewiążą (Litwa), zmarł 14 VIII 2004 roku po długiej chorobie. Został pochowany w Krakowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google