Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zaangażowanie uczniów w demokrację i samorządność szkolną, czyli nauka demokracji i obywatelskiego działania Projekt Marcina Kaczmarka i Michała Wieczorka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zaangażowanie uczniów w demokrację i samorządność szkolną, czyli nauka demokracji i obywatelskiego działania Projekt Marcina Kaczmarka i Michała Wieczorka."— Zapis prezentacji:

1 Zaangażowanie uczniów w demokrację i samorządność szkolną, czyli nauka demokracji i obywatelskiego działania Projekt Marcina Kaczmarka i Michała Wieczorka z klasy IIa

2 „System rządów” w szkole Forma „szkolnych rządów” przypomina system prezydencki (podobny zwłaszcza do systemu amerykańskiego) ze względu na rolę decyzyjną Dyrekcji danej placówki. Jednak ważna jest również „władza lokalna”, czyli w szkolnym przypadku- Samorząd Uczniowski

3 Po co nam samorząd, co to jest samorząd ? Według źródeł encyklopedycznych samorząd to: Według źródeł encyklopedycznych samorząd to:  „Niezależne od nadrzędnej władzy decydowanie o własnych sprawach, wykonywanie funkcji uzupełniających w stosunku władz np. szkoły, zakładu produkcyjnego, władz państwowych.”

4 Dostęp do samorządu uczniowskiego i jego funkcjonowanie Jak działa samorząd szkolny i jaki jest do niego dostęp?

5 Partnerstwo w szkole Czym jest partnerstwo w szkole? Czym jest partnerstwo w szkole? Czy jest możliwe zaangażowanie wszystkich uczniów w życie szkoły ? Czy jest możliwe zaangażowanie wszystkich uczniów w życie szkoły ? Czy szkoła powinna współpracować z organizacjami pozarządowymi, dlaczego? Czy szkoła powinna współpracować z organizacjami pozarządowymi, dlaczego? Demokracja bezpośrednia, czy przedstawicielstwo, czyli sposoby na uwydatnienie roli uczniów przy decyzjach samorządu? Demokracja bezpośrednia, czy przedstawicielstwo, czyli sposoby na uwydatnienie roli uczniów przy decyzjach samorządu?

6 Jak nauczyć obywateli działać, czyli rola zaangażowania w życie szkoły

7 Różne drogi zaangażowania społeczności w życie szkoły Życie szkoły można pobudzić poprzez współpracę z organizacjami charytatywnymi lub kulturalnymi. Zyska na tym również szkolny pluralizm i demokracja.

8 Prawa i obowiązki uczestnika życia szkolnego

9

10 Gazetka szkolna-czy jest to potrzebne?

11 Wzory i autorytety dla samorządu szkolnego i całej społeczności szkolnej Według jednego z najpopularniejszych portali internetowych, a zarazem największej inicjatywy swobodnie kreowanej przez internautów (Wikipedii) autorytet to: Według jednego z najpopularniejszych portali internetowych, a zarazem największej inicjatywy swobodnie kreowanej przez internautów (Wikipedii) autorytet to: Osoba lub instytucja ciesząca się uznaniem, mająca kredyt zaufania co do profesjonalizmu, prawdomówności i bezstronności w ocenie jakiegoś zjawiska lub wydarzenia. Osoba lub instytucja ciesząca się uznaniem, mająca kredyt zaufania co do profesjonalizmu, prawdomówności i bezstronności w ocenie jakiegoś zjawiska lub wydarzenia. W kontaktach międzyludzkich osoba mająca cechy przywódcze, z wysoką inteligencją emocjonalną lub charyzmą. W kontaktach międzyludzkich osoba mająca cechy przywódcze, z wysoką inteligencją emocjonalną lub charyzmą. Społeczne uznanie, prestiż osób lub grup bądź instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach. Społeczne uznanie, prestiż osób lub grup bądź instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach.

12 Autorytety


Pobierz ppt "Zaangażowanie uczniów w demokrację i samorządność szkolną, czyli nauka demokracji i obywatelskiego działania Projekt Marcina Kaczmarka i Michała Wieczorka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google