Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święty Wojciech Życie Męczennika.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święty Wojciech Życie Męczennika."— Zapis prezentacji:

1 Święty Wojciech Życie Męczennika

2 Biografia Wojciech Sławnikowic urodził się ok.956r. w Libicach. Gdy ciężko zachorował w młodości, jego ojciec uwierzył, że do zdrowia przywróciło go położenie na ołtarzu, przekazał go na wychowanie kościelne w 972 pod opiekę arcybiskupa Adalberta, którego imię przybrał na bierzmowaniu. W 981 r. przyjął święcenia kapłańskie. W Magdeburgu pobierał nauki w szkole Oktryka. Nauczył się łaciny, niemieckiego i języka Lutyków. Wrócił do Czech jako subdiakon, a od 3 kwietnia 983 stał na czele diecezji praskiej, w wieku 27 lat.

3 Po konflikcie z wiernymi wyjechał ok. 989r
Po konflikcie z wiernymi wyjechał ok. 989r. do Rzymu, gdzie zrzekł się urzędu biskupa Pragi. Po śmierci swego następcy wrócił w 992 do Pragi. Rozpoczął działania misyjne na Słowacji. W 994 wyjechał do Rzymu. Następnie przebywał na dworze Ottona III, od którego wyruszył do kraju Bolesława I Chrobrego. W Polsce jego celem miało być chrystianizowanie Prusów. W Gdańsku przeprowadził masowy chrzest. Potem płynęli łodzią, osłaniani przez 30 wojów Chrobrego, wraz z jego bratem Radzimem oraz prezbiterem Boguszą – Benedyktem dotarli do ziemi Prusów.

4 Ich działalność misyjna nie spotkała się z przychylnym przyjęciem
Ich działalność misyjna nie spotkała się z przychylnym przyjęciem. Po pięciu dniach misji (obecnie w okolicy wsi Święty Gaj) 23 kwietnia 997r. odpoczywających po mszy zaskoczyło 7 strażników prowadzonych przez kapłana pogan. Wojciecha jako przywódcę, zaprowadzono na wzgórze i zabito uderzeniami włóczni przez Prusa Sicco. Ciału odcięto głowę i nabito na pal. Jego towarzyszy odesłano do Polski. Głowę przewiózł do Gniezna Pomorzanin. Wkrótce Chrobry wykupił resztę ciała i kazał pochować w Gnieżnie. Do jego grobu przybył w 1000r. Otton III.

5 Święty Wojciech Św. Wojciech Relikwiarz

6 Patron Święty Wojciech został patronem polski i jej pierwszym męczennikiem. Jest uznawany za patrona Czech, Prus i Węgier. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim i ewangelickim obchodzone jest 23 kwietnia i 20 października jako uroczystość liturgiczna. W tym dniu odczytywane jest życie i cuda św. Wojciecha.

7 Relikwie Relikwie św. Wojciecha oraz jego brata Radzima złożone w katedrze gnieźnieńskiej zostały wywiezione do Czech i znajdują się do dziś w katedrze św. Wita. Część relikwii została złożona w bazylice gnieźnieńskiej.

8 -Podręcznik do religii dla klasy I gimnazjum
Opracowanie Paweł Tomczyszyn kl. I a Źródła: - pl.wikipedia.org -Podręcznik do religii dla klasy I gimnazjum


Pobierz ppt "Święty Wojciech Życie Męczennika."

Podobne prezentacje


Reklamy Google