Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Front zachodni 1914 - 1918.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Front zachodni 1914 - 1918."— Zapis prezentacji:

1 Front zachodni

2 Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku, niemiecka armia jako pierwsza utworzyła front zachodni atakując neutralny Luksemburg oraz neutralną Belgię, następnie przejmując kontrolę nad ważnymi okręgami przemysłowymi w północnej Francji. Niemieckie postępy na froncie zostały dramatycznie zatrzymane na skutek bitwy pod Marną.

3 Rok 1914 Niemiecka inwazja na Francję i Belgię

4 Na początku działań wojennych pierwszej wojny światowej, niemiecka armia wykonała zmodyfikowaną wersję planu Schlieffena, opracowanego do szybkiego zaatakowania Francji poprzez terytorium neutralnej Belgii. Pierwszą bitwą na terenie Belgii było oblężenie miasta Liège, które trwało od 5 do 16 sierpnia. Wraz z upadkiem Liège, większość belgijskiej armii wycofała się do Antwerpii i Namur. Z kolei Francuzi posiadali pięć armii rozlokowanych na swojej granicy. Główna ofensywa rozpoczęła się 14 sierpnia, kiedy to 1 i 2 armia zaatakowały nieodległy Sarrebourg-Morhange w Lotaryngii. Niemieckie oddziały rezerwowe w wyniku przeprowadzonego kontrnatarcia w dniach 7-10 sierpnia zmusiły Francuzów do wycofania się.

5 Rok 1915 Wielka Brytania i Francja

6 19 stycznia odbył się pierwszy nalot bombowy niemieckich sterowców  na Wielką Brytanię.
Niemcy starali się utrzymać niezmienioną sytuacją na froncie i jednocześnie przygotowywali ofensywę w rejonie miasta Ypres, które Brytyjczycy zdobyli w listopadzie Po dwudniowym bombardowaniu, 22 kwietnia 1915 wojska niemieckie wypuściły gaz chlorowy (nowa broń), który został zaniesiony z wiatrem nad okopy brytyjskie. Chmura zaczęła dusić obrońców a jednostki tyłowe rzuciły się do panicznej ucieczki, co spowodowało wytworzenie się 3-kilometrowej luki w liniach alianckich. Na jesieni 1915 na niebie nad polami bitew coraz częściej zaczęły się pojawiać się samoloty. We wrześniu 1915 alianci przeprowadzili nową ofensywę, w której Francuzi zaatakowali w Szampanii, a Brytyjczycy w Loos.  25 września zostało przeprowadzone natarcie brytyjskie na Loos

7 Rok 1916 Wojna na wyczerpanie

8 Niemcy twierdzili, że przełamanie linii frontu jest niemożliwe, ale uważał, że jeżeli Francuzi w dalszym ciągu będą ponosić tak olbrzymie straty, to może to doprowadzić do całkowitego ich wyczerpania i kapitulacji. Celem było Verdun (twierdza Francuzka) która miała strategiczne znaczenie. Bitwa pod Verdun zaczęła się 21 lutego Pomimo ogromnych strat Francuzom, dzięki alianckim posiłkom 28 lutego udało się zatrzymać postępy wojsk cesarskich. W bitwie pod Somma po raz pierwszy w czasie wojny zostały użyte czołgi. W czasie trwania bitwy nad Sommą i podczas zimy Niemcy przystąpili do budowy nowych pozycji obronnych poza główną linią frontu, co zostało nazwane „Linią Hindenburga”.

9 Rok 1917 Przyłączenie się Stanów Zjednoczonych

10 W kwietniu 1917 oddziały brytyjskie i kolonialne przeprowadziły atak, który dał początek bitwie pod Arras. 3 maja skrajnie wyczerpana 2. dywizja francuska odmówiła wykonania rozkazu a oficerowie nie widzieli jaką karę zastosować i nie wyciągnięto żadnych konsekwencji. Wkrótce bunt ogarnął także 54 dywizję. Zamiast stosowania kar nawoływano do postawy patriotycznej i obowiązku wobec ojczyzny. Było to skuteczne lecz od tego czasu Francuzi pozostawali odtąd cały rok w defensywie, a ciężar ataków przypadł na Brytyjczyków i ich wojska kolonialne. Od 25 czerwca do Francji zaczęły przybywać pierwsze oddziały amerykańskie. 20 listopada Brytyjczycy dokonali pierwszego w tej wojnie ataku z użyciem bardzo dużej liczby czołgów.

11 1918 Koniec

12 3 marca 1918 Niemcy podpisały z bolszewicką Rosją traktat w Brześciu, w wyniku którego ta ostatnia ogłosiła jednostronne wycofanie z wojny. W lipcu Ferdinand Foch (marszałek Francji)  zapoczątkował ofensywę skierowaną przeciwko niemieckim pozycjom wysuniętym na linii rzeki Marny. Atak ten powiódł się i doprowadził do całkowitej likwidacji wybrzuszenia na linii frontu. Armia niemiecka w ciągu 4 lat walk została poważnie osłabiona; występowały poważne braki w materiale wojennym Niemcy w ciągu zaledwie 8 dni przesunęli linię frontu o 100 km.

13 Przygotowali: Jakub Jarysz i Damian Scheiding


Pobierz ppt "Front zachodni 1914 - 1918."

Podobne prezentacje


Reklamy Google