Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cięcina dawniej i dziś Projekt edukacyjny przygotowany przez uczniów klasy II „a” i II „b” Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Cięcinie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cięcina dawniej i dziś Projekt edukacyjny przygotowany przez uczniów klasy II „a” i II „b” Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Cięcinie."— Zapis prezentacji:

1 Cięcina dawniej i dziś Projekt edukacyjny przygotowany przez uczniów klasy II „a” i II „b” Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Cięcinie

2 Cięcina Krótka legenda o powstaniu Cięciny.

3 Kilka informacji o naszej miejscowości:
Położenie: Polska Województwo śląskie Powiat żywiecki Gmina Węgierska Górka Nasza miejscowość należała kiedyś do województwa bielskiego.

4 Kotlinę Żywiecką, w której położona jest miejscowość otaczają cztery pasma górskie:
- Beskid Śląski, obejmujący grupę Baraniej Góry - Skrzycznego ograniczając ją od zachodu; - Beskid Mały, zamykający kotlinę od północy; - Beskid Średni, który otacza omawianą kotlinę od wschodu (obejmuje ona pasma Pewelskie i Lasku); - Beskid Żywiecki, stanowiący zachodnią część Beskidu Wysokiego. Rozciąga się na południe od Kotliny Żywieckiej;

5 Cięcina znajduje się na granicy dwóch Beskidów – Śląskiego i Żywieckiego. Od zachodu ogranicza ją rzeka Soła, od wschodu góry Groń, Kiczora, Magura, od południa pasmo Abrahamowa z Bieguńskim Groniem, od południowego - zachodu Grapa (lokalna nazwa - Piramida), oraz Bukowina.

6 Administracyjnie Cięcina graniczy z następującymi miejscowościami: od południa z Żabnicą, od południowego wschodu z Brzuśnikiem i Bystrą, od północy z Przybędzą i Wieprzem, a od południowego- zachodu i zachodu z Węgierską Górką. Jest wsią posiadającą nierównomierną zabudowę, rozciąga się ona wzdłuż rzeki Soły (ok. 3 km) oraz potoków Cięcinka i Loraniec.

7 Historia Cięciny

8 Zapraszamy na wywiad z Panem Stanisławem Ficoniem.

9 Pytania zadawane podczas wywiadu.
Jaki był pierwszy obraz Cięciny, który Pan zapamiętał, jak wtedy wyglądał kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także innych historycznych budynków ? Jak wyglądała sytuacja mieszkańców Cięciny w czasach niemieckiej agresji na Polskę, a następnie w czasie okupacji, jakie charakterystyczne wydarzenia Pan zapamiętał? W jaki sposób zmieniał się wizerunek naszej wioski w czasach PRL? Czy spotkał się Pan z jakimiś represjami dotyczącymi ludzi przebywających tutaj, a jeśli tak to z jakimi? Jakie zakłady istniały na terenie Cięciny jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, a co powstało z inicjatywy władz Rzeczypospolitej Ludowej? Jak wyglądało i jak zmieniało się rolnictwo na terenie Cięciny w ciągu tych ostatnich kilkudziesięciu lat? W jaki sposób kiedyś odnoszono się do ochrony przyrody, czy w ogóle była ona w jakiś sposób prawnie chroniona, a jeśli tak, to w jaki? Czy w ogóle według Pana coś kiedyś było lepszego, a obecnie zmieniło się na gorsze, a jeśli tak to co?

10 Krótki wywiad z babcią naszego kolegi Michała Stopki

11 Wystawa zdjęć z dawnej Cięciny
Serdecznie zapraszamy do przejścia do tablic i oglądnięcia!

12 Cięcina teraz, czyli temat rzeka…

13 Zapraszamy na wywiad z Panem Markiem Durajem

14 Pytania zadawane podczas wywiadu.
Jak zmieniło się szkolnictwo przez ostatnie kilka lat? Jak rozwinęła się nasza miejscowość w ostatnim czasie? Jakie stowarzyszenia, bądź kluby powstały w Cięcinie? Jak rozwinął się sport w naszej miejscowości i gminie? Czy jest Pan zadowolony z osiągnięć sportowych? Jakie są zamierzenia oraz pomysły na zachęcenie młodzieży i dzieci do uprawiania sportów? Czy są jakieś plany związane ze zmianami w naszej miejscowości? Co Pana zdaniem mogłoby zostać zmienione w Cięcinie? Czy młodzież jest chętna do pomocy w zmianach? Jak wyobraża sobie Pan naszą miejscowość oraz gminę za 10 lat? Co Pana zdaniem może się rozwinąć przez najbliższe kilka lat? Co może podupaść przez najbliższe kilka lat? Czy zamierza Pan dalej pomagać w rozwoju sportu wśród młodszych mieszkańców gminy? Jakie plany rozwojowe dla sportu chciałby Pan zrealizować w tym roku? Jakie jest Pana marzenie w związku z rozwojem naszych młodych siatkarek oraz jakie są pomysły na dalszą mobilizację do gry?

15 Kultura, folklor, oświata, turystyka, przemysł, usługi oraz zabytki dnia dzisiejszego

16 Kościół Św. Katarzyny

17 Wikarówka

18 Kapliczka przy kościele Św. Katarzyny

19 Stara Plebania przy kościele Św. Katarzyny

20 Kapliczka na Butorzonce

21 Pomnik żeliwny na cmentarzu parafialnym

22 Krzyż cmentarny

23 Przedszkole

24 Szkoła Podstawowa nr. I

25 Szkoła Podstawowa nr. II

26 Gimnazjum

27 Hala sportowa przy gimnazjum

28 Melaxa II-Gronie

29 Agroturystyka u Państwa Juraszków

30 Żywiec Zdrój

31 Strażnica OSP


Pobierz ppt "Cięcina dawniej i dziś Projekt edukacyjny przygotowany przez uczniów klasy II „a” i II „b” Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Cięcinie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google