Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

My, z woli Bożej roku Pańskiego 1994 zaistniała,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "My, z woli Bożej roku Pańskiego 1994 zaistniała,"— Zapis prezentacji:

1 My, z woli Bożej roku Pańskiego 1994 zaistniała,
7 Drużyna Harcerska „Dragon” z zacnego Hufca Międzychód, pragniemy dzieje szlachetnego Rodu Grzymalitów Międzychodzkich w całej okazałości swej ukazać. Obaczcie przeto z woli własnej, waćpanny i waćpanowie, ową prezentacyję.

2 Zacny ród ten Grzymalitów z woli Niebios niepodzielnie władał grodem międzychodzkim od roku 1376 do roku Pańskiego Podług Janka z Czarnkowa siedzibę swą tu mieli. Herbem ich w polu złotym mur czerwony o trzech blankach, w bramie rycerz zbrojny z mieczem w prawej i tarczą w lewej ręce. W klejnocie nad hełmem w koronie na pięciu piórach strusich - trzy wieże. Miarkujcie jednakowoż, iż zaiste podobieństwo do współczesnego herbu Międzychodu odszukać możnaby.

3 Herb Grzymalitów Herb Międzychodu

4 Onegdaj Domarat Grzymalita herbu Grzymała z małżonką swą szacowną Hanką i synem pierworodnym Teodorykiem przez lasy puszczańskie nadnoteckie przeprawiali się. Tam, na brodzie, syna swego zapodzieli pośród trzcin. Szczęśliwie „mezi chodami” znalazłszy go, gród Mezichod założyli.

5 Tenże sam dobrodziej Domarat z woli Pańskiej zamianyi dokonuje
Tenże sam dobrodziej Domarat z woli Pańskiej zamianyi dokonuje. Osadę Rokitno miarkuje waszmościowi Mikołajowi z Bytynia darować, by w zamian osadę Muchocin i Radgoszcz wziąć. Zali działo się to 18 grudnia roku Pańskiego 1378 w Międzychodzie.

6 w 1386 król Jagiełło tronu nie dostał. Tedy i powód waśni zaniknął.
Roku Pańskiego 1382 wdał się Domarat w potyczkę zbrojną z rodem Nałęczan. Niechętnym okiem Nałęczanie w stronę Zygmunta Luksemburczyka jako pretendenta tronu królewskiego patrzali. Ukochał natomiast Domarat Zygmunta i owa niechęć zadrą w sercu mu tkwiła, przeto w odwecie wojnę rozpoczął od zagrabienia Nałęczowa. Tak ino wzajemnie rabowali i łupili sobie włościa, póki w 1386 król Jagiełło tronu nie dostał. Tedy i powód waśni zaniknął.

7 Wdał się też Domarat w kolejną waśń w roku 1393
Wdał się też Domarat w kolejną waśń w roku Niechwalebnie wielce Bogu ducha winnych kmieci osady Przytoczna uprowadził. Pan na osadzie, Mikołaj z Przytocznej, nie zdzierżył tego i skargę wniósł, 70 grzywien żądał. Toczył też w 1397 roku sprawę z wojewodą Sędziwojem Świdwą o opłaty targowe.

8 Roku Pańskiego 1400 śmierć na dobrodzieja Domarata nadeszła
Roku Pańskiego 1400 śmierć na dobrodzieja Domarata nadeszła. Świeć Panie nad jego duszą. Po nim , władzę miłościwa małżonka Hanka sprawowała, z problemami jednakowoż, gdyż Kasztelan Międzychodzki długi po sobie zostawił niezmierne, za które Hanka ścigana była i przez wojewodę poznańskiego i przez kasztelana Starogrodzkiego Mikołaja z Bytynia.

9 Po Hance syn jej śmiały Jan Międzychodzki podług dokumentów z roku 1407 władzę sprawował, dalej Teodoryk od roku 1415 do Przez problemy majątkowe stracił zacny ród ten Miedzychód w 1423 na rzecz kasztelana poznańskiego Łodzica Mościca ze Stęszewa.

10 Wybitne Indywidua Domarat Grzymała – (ur. ? Zm. 1400) założyciel grodu. Z królem Jagiełło kontakty przednie miał i co szło, dla Wielkopolski i Międzychodu pozyskiwał. Jednakoż portret jego czcigodny nie zachował się.

11 Wybitne Indywidua Wawrzyniec Goślicki herbu Grzymała, (ur – zm. 31 października 1607) – wybitny skryba polityczny, biskup katolicki.

12 Wybitne Indywidua Marcin Kazanowski herbu Grzymała (ur. 1563, zm. 28 marca 1636 w Kamieńcu) – hetman polski koronny. Brał udział w potyczkach Rzeczypospolitej z Rosją, Turcją, Szwecją i Mołdawią.

13 Z pochodzenia Wielkopolanin.
Wybitne Indywidua Ignacy Pantaleon Prądzyński herbu Grzymała (ur. 20 lipca 1792 r. w Sannikach zm. 4 sierpnia 1850 r. na wyspie Helgoland) – generał wojsk polskich Z pochodzenia Wielkopolanin.

14 Wybitne Indywidua Hanna Śleszyńska, herbu Grzymała (ur. 11 kwietnia 1959 w Warszawie) – polska aktorka filmowa i teatralna.

15 Za chęć obejrzenia waszmości dziękujęmy i prezentacyi część drugą, współczesną, proponujemy, jak to dzielni harcerze informacyji poszukiwali…

16 7 D H D r a g o n Hufiec Międzychód

17 Krótko o nas  Istniejemy od 1994 roku i od tego tez roku działamy we Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich. Reprezentujemy na zlotach Chorągiew Wielkopolską 

18 To my 

19 Nie było łatwo znaleźć informacje o rodzie Grzymalitów, gdyż większość dokumentów o nich spłonęła podczas częstych w średniowieczu pożarów Międzychodu. To, co się udało, wyszukaliśmy w czeluściach biblioteki. Z tego też powodu nie ma żadnych zdjęć dokumentujących nasze poszukiwania. Bardzo pomocną osobą był p. Antoni Taczanowski, skarbnica wiedzy o Międzychodzie.

20 Bibliografia Szweda Adam, „Ród Grzymałów w Wielkopolsce”, Toruń 2001
Pawliszczew Nikołaj, „Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego”, Warszawa 2007 „Międzychód – dzieje, gospodarka, kultura”, Międzychód 2002

21 Indeks zdjęć Slajd 1 – zdjęcie 7 DH Dragon, hufiec Międzychód
Slajd 4 – zdjęcie starego Międzychodu Slajd 5 – zdjęcie aktu I Pokoju Toruńskiego Litwinów i Krzyżaków w 1411 roku Slajd 6 – zdjęcie Zygmunta Luksemburczyka Slajd 8 – monety za czasów Jagiełły

22 By ® 7 DH Dragon www.7dhdragon.prv.pl
D Z I E K U J E M Y By ® 7 DH Dragon


Pobierz ppt "My, z woli Bożej roku Pańskiego 1994 zaistniała,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google