Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TEATR LALEK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TEATR LALEK."— Zapis prezentacji:

1 TEATR LALEK

2 Teatr lalek – rodzaj teatru, w którym zamiast aktorów w spektaklach grają lalki. Najwcześniejsze jego ślady znajdujemy w starożytnym Egipcie, później w Azji, Europie

3

4

5

6 TEATR LALEK WROCŁAW

7

8 Teatr Lalek "Pleciuga" – teatr lalek w Szczecinie, miejska instytucja kultury, działająca od 1958 roku. Jego repertuar zawiera zarówno przedstawienia dla dzieci, jak i adaptacje literatury światowej dla dorosłych. Przeciętnie w ciągu sezonu teatr przygotowuje 4 premiery przedstawień. Siedziba teatru ma ok. 3 tys. m² powierzchni użytkowej. Sala główna teatru posiada 298 miejsc, z czego 274 dla głównej widowni.

9

10 KURTYNA

11

12 TEATRZYK KUKIEŁKOWY DLA DZIECI

13

14

15

16

17

18 Głównym środkiem wyrazu jest lalka teatralna animowana przez aktora- lalkarza, najczęściej ukrytego za parawanem, czasem występującego razem z lalką na scenie.

19 Lalki mogą też być poruszane przez mechanizm (mechaniczny teatr lalek .
Według legend z czasów starożytnych Indii pierwszego lalkarza i lalkę stworzył Brahma jako rozrywkę dla swej żony Saraswati.

20 Podstawowe typy lalek teatralnych to:
pacynka, kukiełka, jawajka, marionetka, lalka cieniowa

21 Pacynki- rodzaj lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami aktora-animatora. W przypadku lalek o większych rozmiarach animator umieszcza dłoń w głowie pacynki, kontrolując jej mimikę.

22

23 Ciało pacynki jest wtedy zawieszone na jego przedramieniu.
Najprostsza pacynka to skarpetka naciągnięta na rękę.

24 To lalka wkładana na rękę
To lalka wkładana na rękę. Palec wskazujący porusza głową , a kciuk i palec środkowy poruszają rękami kukiełki. Gra pacynką odbywa się za parawanem lub w zapadni ( otwór w podłodze sceny). Ruchy pacynki wymagają dużej sprawności ręki i palców.

25 PACYNKI

26

27 KUKIEŁKI Kukiełki -to lalka teatralna sztywno osadzona na kiju zwanym gabitem, którym porusza aktor animator.

28 KUKIEŁKA

29 Jest to lalka na sztywnym kiju zwanym gabitem
  Jest to lalka na sztywnym kiju zwanym gabitem. Porusza nią aktor, ukryty za parawanem lub w zapadni. Nowoczesne kukły bywają nawet zmechanizowane. Ciężar kukły szybko męczy mięśnie rąk.

30 Regulując długość kija na którym osadzona jest lalka można uniknąć zbyt szybkiego zmęczenia .
Kukiełki najczęściej zrobione są na drewnianym stelażu i uformowane materiałem.

31 KUKIEŁKA

32

33 KUKIEŁKI

34 JAWAJKA Jawajki- to rodzaj lalki teatralnej z głową osadzoną na kiju, animowanej nad parawanem; z ruchomymi rączkami prowadzonymi za pomocą czempurytów (drutów). Pochodzi z azjatyckiego teatru lalkowego, zwłaszcza jawajskiego wayang.

35 JAWAJKA

36 JAWAJKA

37         Głowa jawajki osadzona jest na krótkim kiju odciętym na wysokości talii lalki. Lalka ta ma ruchome ręce, poruszane od dołu przy pomocy dwóch sztywnych linek tzw. czempur. Jedną ręką aktor trzyma kij i palcami reguluje ruchy głowy / ręka ukryta pod kostiumem lalki /, a drugą porusza linkami wprowadzając w ruch ręce lalki. Jawajkę można zrobić z drewna lub pianki poliuretanowej i oczywiście z materiału.

38 JAWAJKI

39 MARIONETKA Marionetki- jest lalką teatralną poruszaną od góry za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku. Każda linka jest przymocowana do innej, oddzielnej części ciała marionetki i przy ruchu krzyżaka są one poruszane. W przeciwieństwie do lalek zakładanych na ręce, marionetka może przedstawiać całą postać.

40 MARIONETKA         Aby animować marionetką niezbędny jest specjalny do niego przymocowane są linki poruszające głowę, korpus, nogi i ręce. Aktor trzyma krzyżak w jednej ręce, a drugą pociąga odpowiednie linki. Zazwyczaj aktor nie chowa się za parawanem lecz jest partnerem lalki na scenie. Ruchy marionetki są niezwykle plastyczne dzięki specjalnej budowie lalki. Marionetka najczęściej wykonana jest z drewna.

41

42

43 MARIONETKI

44 LALKA CIENIOWA Do zabawy niewiele nam potrzeba  - wystarczy źródło światła, gładka ściana, pacynki i zabawa gotowa. Pacynki możemy stworzyć samemu – np. ze starej tektury i patyczków po lodach. No i zawsze, jeśli tylko zabraknie nam rekwizytów, mamy przecież dłonie – jak mniemam robienie zajączków na ścianie nie stanowiło dla nas problemu w dzieciństwie, prawda?

45


Pobierz ppt "TEATR LALEK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google