Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROBLEM PALENIA TYTONIU W POLSCE ELŻBIETA MICHALAK WSSE OLSZTYN OPRACOWANO NA PODSTAWIE RAPORTU WHO I BADAŃ CENTRUM ONKOLOGII W WARSZAWIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROBLEM PALENIA TYTONIU W POLSCE ELŻBIETA MICHALAK WSSE OLSZTYN OPRACOWANO NA PODSTAWIE RAPORTU WHO I BADAŃ CENTRUM ONKOLOGII W WARSZAWIE."— Zapis prezentacji:

1 PROBLEM PALENIA TYTONIU W POLSCE ELŻBIETA MICHALAK WSSE OLSZTYN OPRACOWANO NA PODSTAWIE RAPORTU WHO I BADAŃ CENTRUM ONKOLOGII W WARSZAWIE.

2 EPIDEMIOLOGIA 29% POPULACJI Polaków pali codziennie co stanowi ok. 9 ml ludności. W roku 2007 34% MĘŻCZYZN paliło codziennie 2% okazjonalnie Ekspalaczy 19% 23 % KOBIET pali codziennie 3% okazjonalnie Ekspalaczki 10%

3 CZĘSTOŚĆ PALENIA Mężczyźni palą średnio 18 papierosów dziennie. Kobiety palą średnio 13 papierosów dziennie. Kobiety i mężczyźni palą średnio po 23 lata swojego życia.

4 BIERNE PALENIE 80% PALĄCYCH PALI WŚRÓD NIEPALĄCYCH 48% PALIŁO W OBECNOŚCI DZIECI 27% PALIŁO W OBECNOŚCI KOBIET W CIĄŻY 25% PLAKÓW JEST NARAŻONYCH NA BIERNE PALANIE W DOMU 35% WDYCHA DYM W BARACH 31% W PUBACH 27% W DYSKOTEKACH I KLUBACH MUZYCZNYCH (grupa 20-29 LAT).

5 PALENIE TYTONIU WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY Rocznie próbuje palenia 180 000 nieletnich 500 dzieci zaczyna palić codziennie ¼ piętnastolatków pali regularnie

6 DLACZEGO MŁODZIEŻ PALI? REKLAMA (BEZPOŚREDNIA W POLSCE ZAKAZANA ) PALENIE W RODZINIE (RODZICE, RODZEŃSTWO) CIEKAWOŚĆ ( WSZYSTKIE NASTOLATKI LUBIĄ EKSPERYMENTOWAĆ) WPŁYW ŚRODOWISKA RÓWIEŚNICZEGO

7 POSTAWY NASTOLATKÓW WOBEC PALENIA W WIEKU 13-15 LAT PRÓBĘ PALENIA PODJĘŁO 64% CHŁOPCÓW I 53% DZIEWCZĄT. 53% CHCE RZUCIĆ PALENIE 62% PODJĘŁO PRÓBĘ RZUCENIA PALENIA

8 BIERNE PALENIE DZIECI I MŁODZIEŻY 4 MLN DZIECI WDYCHA DYM W DOMU LUB MIEJSCACH PUBLICZNYCH 67% ŚRODOWISKA DOMOWEGO NARAŻA DZIECI NA BIERNE PELENIE. 75 TYS. NOWORODKÓW RODZI SIĘ Z ZESPOŁEM UZALEŻNIANIA OD TYTONIU.

9 SKUTKI BIERNEGO PALENIA NA DZIECI NISKA MASA URODZENIOWA ZAKAŻENIA DRÓG ODDECHOWYCH UPOŚLEDZENIA FUNKCJI PŁUC NAWARCAJĄCE CHOROBY UCHA ŚRODKOWEGO ASTMA ZESPÓŁ NAGŁEGO ZGONU NIEMOWLĄT.

10 Środowisko rozwojowe i wychowawcze dzieci 5 i 6 letnich Rodzina Przedszkole Grupa rówieśnicza

11 dziecko w pierwszych 5 latach życia przyswaja sobie zachowanie matki palącej jako nieodłączny element zachowania. W przedszkolu dzieci wzorują się na zachowaniach nauczycieli Dopiero w okresie dorastania wzorują się na postawach rówieśniczych.

12 Program „Czyste powietrze wokół nas” Wersja pilotażowa wdrożona w 1997 roku w Przedszkolu nr 1 w Ząbkach. Od czasu pilotażu 1997 do 2004 program zrealizowano w 900 przedszkolach w Polsce.

13 Stałe elementy programu: Edukacja 5 i 6 latków Edukacja rodziców Edukację realizują niepalący nauczyciele! Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia na terenie przedszkola

14 UDZIAŁ RODZICÓW W PROGRAMIE. ZALECA SIĘ AKTYWNĄ PRACĘ Z RODZICAMI; SPOTKANIE PRZED PROGRAMEM W FORMIE DYSKUSJI, PODPISANIE KONTRAKTU, W KTÓRYM RODZIC WYRAŻA ZGODĘ NA UDZIAŁ DZIECKA W PROGRAMIE I WSPIERANIE DZIECKA.

15 „PROGRAM CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” WYDANO W FORMIE BROSZURY WRAZ ZE SCENARIUSZAMI ZAJĘĆ DLA DZIECI I RODZICÓW, MATERIAŁAMI POMOCNICZYMI.


Pobierz ppt "PROBLEM PALENIA TYTONIU W POLSCE ELŻBIETA MICHALAK WSSE OLSZTYN OPRACOWANO NA PODSTAWIE RAPORTU WHO I BADAŃ CENTRUM ONKOLOGII W WARSZAWIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google