Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XVII Sesja Dzieci i Młodzieży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XVII Sesja Dzieci i Młodzieży."— Zapis prezentacji:

1 XVII Sesja Dzieci i Młodzieży.
Być wolontariuszem to widzieć człowieka we wszystkich ludziach. To szerzyć dobro i radość wokół siebie. Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu.

2 Wolontariat Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

3 Wolontariat w Polsce Wolontariat w Polsce powojennej ograniczał się do Związku Harcerstwa Polskiego oraz ruchów czy organizacji kościelnych, jednak od 1990 r. zaczął rozwijać się w licznie powstających od tego roku organizacjach pozarządowych. Z ogólnopolskich badań Stowarzyszenia Klon/Jawor z 2008 roku wynika, że około 11,3% czyli blisko 4 mln dorosłych Polaków jest lub bywa wolontariuszami[3]. Mimo to wolontariat jest w Polsce zjawiskiem znacznie mniej powszechnym, niż w krajach zachodnich. Wynika to zapewne z trzech przyczyn: brak tradycji wolontariatu, przekazywanej z pokolenia na pokolenie (przerwa spowodowana okresem PRL); dążenie do podniesienia standardu życia, które powoduje, że najpierw zaspokaja się własne potrzeby (np. samodzielne mieszkanie), a dopiero w drugiej kolejności potrzeby społeczne; relatywnie niska świadomość możliwości działania społecznego w organizacjach pozarządowych. Do tej pory wolontariat w zasadzie nie istnieje w polskim prawie. Stwarza to duże praktyczne bariery dla rozwoju tej formy pracy. W czerwcu 2003 r. weszła w życie Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W Polsce istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które oprócz promocji tej idei zajmują się: pośrednictwem ofert pomiędzy organizacjami, a osobami chcącymi zostać wolontariuszami; przygotowywaniem obydwu tych grup do współpracy. Często spotykana jest jeszcze opinia, że wolontariuszem mogą być tzw. społecznicy, ludzie "stworzeni" do pomagania innym. Organizacje pozarządowe na podstawie własnych doświadczeń we współpracy z wolontariuszami wyraźnie sprzeciwiają się takiemu stanowisku i przekonują, że wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć, poziom zamożności, zawód, wykształcenie, doświadczenie itd. Niezbędne są za to takie cechy jak odpowiedzialność i uczciwość.

4 Wolontariusz "Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy. Johann Wolfgang Goethe " Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna. Zwykle wolontariusz nie musi posiadać ściśle określonych kwalifikacji, wystarczające są dobre chęci i wolny czas. Kandydat również nie musi mieć dużego doświadczenia zawodowego, biegle posługiwać się komputerem czy znać perfekcyjnie język obcy, nie musi być też w pełni sprawny fizycznie.

5 Jakie korzyści daje nam wolontariat ?
Wydaje nam się, że najcenniejszym darem jest dawanie szczęścia drugiej osobie. "Nawet skromna pomoc jest zawsze lepsza od wielkiego współczucia. Władysław Loranc "

6 jest dla nas ważniejsza niż wszystkie skarby na Ziemi.
Radość i uśmiech na twarzach tych ludzi jest dla nas ważniejsza niż wszystkie skarby na Ziemi.

7 Nasza działalność wolontariacka
w Domu Kultury Ostatki dla Seniorów

8 Choinka dla Seniorów

9 WIGILIA DLA SENIORÓW

10 Konkurs taneczny

11 Warsztaty komputerowe

12 Zajęcia feryjne 2011

13 Dziękujemy za uwagę. Małgorzata Fijał Faustyna Kozioł
Mamy nadzieje, że zarówno nasza prezentacja, jak i utworzony dokument doskonale prezentują naszą działalność wolontariacką i zaangażowanie w nią. Jeśli ktoś prosi nas o pomoc, to znaczy że jesteśmy jeszcze coś warci. Paulo Coelho Dziękujemy za uwagę. Małgorzata Fijał Faustyna Kozioł


Pobierz ppt "XVII Sesja Dzieci i Młodzieży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google