Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paszyńskie Palmy Wielkanocne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paszyńskie Palmy Wielkanocne"— Zapis prezentacji:

1 Paszyńskie Palmy Wielkanocne
Prezentacja do projektu „Na szkle malowane” w ramach programu EtnoLog – Zaloguj się na ludowo

2 Paszyn-historia Paszyn – wieś położona w województwie małopolskim , w powiecie nowosądeckim , w gminie Chełmiec licząca mieszkańców. Wieś ta powstała ok.1320 roku, w wyniku osadnictwa mieszczan sądeckich.

3 Tradycja Palm Wielkanocnych
Wielki Tydzień, poprzedzający Wielkanoc, rozpoczyna Niedziela Palmowa, która upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy i zgodnie z tradycją katolicką, w tym dniu wierni przynoszą do kościoła palmy - symbol odradzającego się życia, aby przez ich poświęcenie zapewnić sobie pomyślność w całym roku. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od czasów średniowiecznych. Wtedy to rozpoczyna się tydzień ścisłego postu i umartwiania się na pamiątkę Zmartwychwstania Pana Jezusa. Z tradycji ludowych natomiast przejęła Niedziela Palmowa zwyczaj wykonywania barwnych i skomplikowanych palm wielkanocnych. W Paszynie w szczególny sposób ludzie troszczą się o zachowanie tego pięknego zwyczaju, robiąc co roku palmy, które przyozdabiane są wstążkami kwiatami z bibuły lub krepiny. Odbywa się również konkurs na najdłuższą i najpiękniejszą palmę wielkanocną.

4 ...Palmy Paszyńskie...

5 Przygotowanie palm na Niedzielę Palmową...
Przygotowanie kwiatów do plam Wielkanocnych zajmuje sporo czasu, gdyż na jedną palę potrzeba ich około 100 sztuk. Kwiaty te przygotowują parafianie w własnym zakresie. Aby zrobić 100 kwiatów należy poświęcić na to ok. trzech tygodni ((zależy to również od wielkości kwiatów)). Najczęściej kwiaty te są wykonane z bibuły marszczonej...lub krepiny.

6 ...Kwiaty do palm...

7

8 Wykonanie palm Wielkanocnych
Wykonanie Palmy Wielkanocnej jest bardzo wyczerpujące i pracochłonne. Palmę najczęściej wykonują mężczyźni, gdyż jest to bardzo ciężka praca, natomiast zdobieniem zajmują się kobiety. Tradycyjna palma paszyńska wykonana jest z gałązek jodły lub sosny. Do zdobienia używa się również bazi i suchych traw. Wykonanie palmy zajmuje ok. 5 godzin. Najczęściej mają one długość od 6 do 9 metrów.

9 Wykonanie palm

10

11 Tradycyjny Paszyński Grób Wielkanocny
W kościele w Paszynie Grób Pana Jezusa wykonany jest z palm wielkanocnych, których przygotowaniem zajmują się parafianie. Tę tradycję zapoczątkował ks.Edward Nitka, który nie chciał wyrzucać tak pięknych dzieł sztuki, więc postanowił wykorzystać je do udekorowania Grobu Wielkanocnego. Mieszkańcom Paszyna pomysł ten spodobał się tak bardzo, że do tej pory z wielkim zapałem kontynuują tę tradycję. Obecny proboszcz parafii prałat Stanisław Janas dokłada wszelkich starań, aby tradycja ta nie zanikła.

12 Ks.Edward Nitka

13 Ks.Prałat Stanisław Janas

14 Paszyński Grób Wielkanocny

15 Honorowa Warta przy Grobie Pana Jezusa
Honorową wartę przy Grobie Pana Jezusa trzymają strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Paszynie. Robią to bezinteresownie i z wielkim zaangażowaniem .

16 Twórczość Paszyna w świecie
Co roku w okresie wielkanocnym bardzo dużo turystów z kraju i zza granicy odwiedza nasz kościół by podziwiać tak piękny Grób Pański wykonany z palm. Przez cały rok turyści i koneserzy odwiedzają Muzeum Parafialne Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki. Prace twórców ludowych z Paszyna wystawiane były po za granicami naszego Państwa. Dzięki temu Paszyn i jego twórczość zastały rozsławione na całą Europę.

17 Przygotowali: Marta Szczecina Patryk Szczecina...
Opiekun: Iwona Gargas


Pobierz ppt "Paszyńskie Palmy Wielkanocne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google