Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Zuzanna Wolniak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Zuzanna Wolniak"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Zuzanna Wolniak
Adam Mickiewicz Autor: Zuzanna Wolniak

2

3 Adam Mickiewicz – urodzony 24 grudnia roku w Zaosiu koło Nowogródka. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Ojciec, Mikołaj, był adwokatem i komornikiem mińskim, natomiast matka, Barbara z Majewskich, pochodziła ze starego rodu szlacheckiego, który od wielu lat mieszkał na Nowogródczyźnie.

4 Dom poety w Nowogródku

5 Rodzina Adama Mickiewicza

6 Księgi narodu polskiego, Księgi pielgrzymstwa polskiego (1832)
Żył i tworzył w epoce , którą nazywano romantyzmem. Było to w XIX wieku. Najważniejsze dzieła poety w okresie romantyzmu to: Zima miejska (1818 ) Reduta Ordona (1831) Oda do młodości (1820) Dziady , część III (1832) Ballady i romanse (1822) Księgi narodu polskiego, Księgi pielgrzymstwa polskiego (1832) Grażyna (1823) Dziady , część II i IV (1823) Sonety krymskie (1826) Pan Tadeusz (1834) Konrad Wallenrod (1828) Liryki lozańskie ( )

7

8 WYJAZD NA STAŁE LUB NA JAKIŚ CZAS
OPUSZCZENIE OJCZYZNY EMIGRACJA WYJAZD NA STAŁE LUB NA JAKIŚ CZAS

9 ADAM MICKIEWICZ PRZYCZYNA EMIGRACJI ŻYCIE SPĘDZONE NA EMIGRACJI
DZIAŁALNOŚĆ PATRIOTYCZNA CZĘSTE PODRÓŻE PRZEDE WSZYSTKIM DO: -WŁOCHY, NIEMCY, - FRANCJA

10

11 ADAM MICKIEWICZ PISAŁ O:
OJCZYŹNIE PRZYRODZIE PRZYJAŹNI „Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie …” „Dwa stawy pochyliły ku sobie oblicza, jako para kochanków …” „ Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie …”

12 PRZYJACIELE (fragment)
„Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie; Ostatni znam jej przykład w oszmiańskim powiecie. Tam żył Mieszek, kum Leszka, i kum Mieszka Leszek. Z tych, co to: gdzie ty, tam ja, - co moje, to twoje. Mówiono o nich. że gdy znaleźli orzeszek, Ziarnko dzielili na dwoje; Słowem, tacy przyjaciele, Jakich i wtenczas liczono niewiele. Rzekłbyś; dwójduch w jednym ciele …’’

13 ŚWITEZIANKA (fragment)
„Jakiż to chłopiec piękny i młody? Jaka to obok dziewica? Brzegami sinej Świtezi wody Idą przy świetle księżyca. Ona mu z kosza daje maliny, A on jej kwiatki do wianka; Pewnie kochankiem jest tej dziewczyny, Pewnie to jego kochanka.”

14 NIEPEWNOŚĆ (fragment)
„Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; Jednakże gdy cię długo nie oglądam, Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam; I tęskniąc sobie zadaję pytanie: Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?”

15 Młodzieńcza miłość poety
Maryla Wereszczakówna

16 Niestety, Adam nadaremnie do niej wzdychał
Niestety, Adam nadaremnie do niej wzdychał. Panna wybrała na męża znacznie bogatszego młodzieńca.

17 Pan Tadeusz wyreżyserowany został przez Andrzeja Wajdę

18 Inwokacja Litwo! Ojczyzno maja! Ty jesteś jak zdrowie, Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie" Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem! Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem, (Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu Iść za wrócone życie podziękować Bogu),

19 Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono
Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono. Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych; Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała, Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała, A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.

20 OSTATNIE LATA ŻYCIA We wrześniu 1855 roku, podczas wojny krymskiej, wyjechał do Konstantynopola, aby tworzyć oddziały polskie (Legion Polski), a także złożony z Żydów tzw. Legion Żydowski do walki z carską Rosją. Zmarł nagle podczas epidemii cholery (prawdopodobnie na tę chorobę, choć ostatnio coraz częściej mówi się, że mógł zostać otruty arszenikiem lub doznać wylewu krwi do mózgu). Jego ciało zostało przewiezione do Paryża i w 1855 pochowane na cmentarzu des Champeaux w Montmorency, a w roku przeniesione na Wawel, co dało sposobność do manifestacji patriotyczniej.

21 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Autor: Zuzanna Wolniak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google