Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

czyli pomoc, która może odmienić życie innych!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "czyli pomoc, która może odmienić życie innych!"— Zapis prezentacji:

1 czyli pomoc, która może odmienić życie innych!

2 Kilka słów wstępnych… Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie. Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy.

3 Wolontariusz - to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu
Wolontariusz - to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Innym określeniem jest ochotnika (choć ten wyraz ma też inne znaczenia). Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

4 Na terenie Polski istnieje wiele organizacji pomagających społeczeństwu, które mogą być dla nas przykładem Są to: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Polski Czerwony Krzyż. Amnestycy International Fundacja Mam Marzenie Salezjański Wolontariat Misyjny ,,Młodzi Światu” Fundacja ,,Polsko-Niemieckie Pojednanie” Diecezjalne Caritas

5

6

7

8

9 Aby was zachęcić do brania udziału w tej niezwykłej pracy, zamieściłyśmy krótki wywiad z naszą znajomą. Ewelina od wielu lat jest wolontariuszką. Zgodziła się na wywiad, aby podzielić się z wami własnymi przeżyciami.

10 Wywiad z wolontariuszką Eweliną
Ania: Od jak dawna jesteś wolontariuszką? Ewelina: Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się w liceum. A.: Dlaczego zainteresowałaś się wolontariatem? E.: Szczerze mówiąc to wszystko stało się przypadkiem. Moja koleżanka chciała zapisać się do PCK, ja miałam jej tylko towarzyszyć. Jednak później, po namowach koleżanki również dołączyłam do grona wolontariuszy. A.: Czym jest dla Ciebie wolontariat? E.: Pod pojęciem ,,wolontariat” rozumiem przede wszystkim kontakt z ludźmi. Nigdy nie zapomnę tych wyjazdów, zabaw z dziećmi. Czymś niezwykłym są dla mnie również rozmowy z osobami starszymi, ich opowieści są niesamowite. A.: W jakich akcjach najchętniej bierzesz udział ? E.: Najbardziej lubię brać udział w WOŚP. Każdego roku zbieramy coraz więcej pieniędzy, dzięki którym możemy pomóc jeszcze większej liczbie chorych ludzi.

11 A.: Czym jeszcze oprócz akcji Ogólnokrajowych zajmujesz się?
E.: Właśnie skończyłam kurs pierwszej pomocy. Razem z przyjaciółmi zamierzamy stworzyć własny program, w którym będziemy uczyć najmłodsze dzieci, jak zachować się w razie wypadku. A.: Jakie masz plany na przyszłość? Czy kiedykolwiek żałowałaś, że zostałaś wolontariuszką? E.: Nigdy! Ta praca daje mi wielką satysfakcje. Obecnie jestem na studiach. Oczywiście nadal będę oddawać krew i udzielać się w przedsięwzięciach charytatywnych. A.: W takim razie powodzenia w dalszej karierze Wolontariuszki. Dziękuję za wywiad. E.: Ja również dziekuję!

12 Wolontariat jest kojarzony przede wszystkim z różnymi akcjami charytatywnymi. Jednak wystarczy, że pomożesz starszej osobie w zakupach. Teraz widzisz, że zostanie jednym z wolontariuszy jest proste!

13 A oto nasze propozycje na pomoc innym ! ;)

14 Akcja ,,Przyjazna Nauka’’
W naszej szkole jest wiele dzieci, które pochodzą z biedniejszych rodzin. Często są one bardzo zdolne, ale nie mają warunków i możliwości do rozwoju swoich umiejętności. Dlatego chciałybyśmy dla tych osób zorganizować darmowe douczanie. Odbywać się będzie ono po lekcjach, w dostosowanym do danego ucznia czasie. Zajęcia przebiegać będą także na świeżym powietrzu, a ich przebieg będzie zależał od potrzeb danych osób. Mamy nadzieję, że ta akcja pomoże Im się wybić.

15 Akcja ,,Raz noszone, nie wyrzucone’’ :)
Każdy z Nas z biegiem czasu wyrasta ze swoich ubrań. Często, są one w dobrym stanie, a niestety nie mamy ich już komu przekazać. Wtedy rzeczy te lądują w koszu na śmieci. Jednak w naszych okolicach mieszka dużo rodzin wielodzietnych. Nie stać ich nawet na najpotrzebniejsze produkty. Postanowiłyśmy więc, przeprowadzić akcję ,,Raz noszone, nie wyrzucone’’. Wraz z pomocą SU zorganizujemy kilka koszy, do których mieszkańcy pobliskich miejscowości mogliby oddawać ubrania, pod warunkiem, że muszą być w bardzo dobrym stanie. Następnie zebrane rzeczy przekażemy do siedziby PCK w Ostrowie Wielkopolskim.

16 Akcja ,, Na pomoc Historii’’
Nasze okolice są przepiękne. Znajduje się w nich mnóstwo bezcennych zabytków. Niestety w wyniku szkodliwej działalności środowiska niszczeją. Razem z grupą chętnych uczniów chciałybyśmy przeprowadzić akcję ,,Na pomoc Historii’’. Będziemy dbać o wszystkie nasze zabytki. Oczywiście, nie mamy uprawnień aby przeprowadzić konserwacje. Jednak mamy nadzieję, że chociaż ta drobna pomoc z naszej strony, poprawi stan tych bezcennych rzeczy.

17 Bibliografia www.wikipedia.pl www.ceo.org.pl www.gazetapraca.pl

18 Pracę wykonały Uczennice Klasy 3a Gimnazjum w Wielowsi:
Anna Stacherzak oraz Anna Kamińska.


Pobierz ppt "czyli pomoc, która może odmienić życie innych!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google