Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIE LUDZKOŚCI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIE LUDZKOŚCI"— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIE LUDZKOŚCI
PLASTIK UZALEŻNIENIE LUDZKOŚCI

2 Tworzywa sztuczne Materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i nie występujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin "tworzywa sztuczne" funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak: plastik lub plastyk. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer jest określenie "tworzywa polimerowe".

3 Tworzywa sztuczne a naturalne
Współcześnie paleta dostępnych tworzyw sztucznych umożliwia w praktyce zastąpienie nimi niemal każde tworzywo naturalne. Tworzywa sztuczne nie mają jednak zwykle własności identycznych z tworzywami naturalnymi.

4 Zastosowanie tworzywa PET zamiast szkła do produkcji butelek ma następujące zalety:
butelki z PET są lżejsze (znacznie mniejsze zużycie surowca i energii potrzebnej do produkcji, transportu, recyklingu), PET się nie tłucze (zastosowanie w miejscach gdzie nie jest dopuszczalne szkło: stadion, basen itp.), łatwiej jest uformować je w niemal dowolny kształt (wysokie walory estetyczne opakowań), Ale ma też wady: PET w temperaturze pow. 70 °C traci swoje własności mechaniczne (butelki nie nadają się do pasteryzacji w wysokiej temperaturze bez stosowania dodatkowych technik uszlachetniających np. dodatek PEN) niska barierowość butelki (bez dodatkowych technologii zwiększających barierowość (np. butelki wielowarstwowe) nie nadaje się do długoterminowego pakowania piwa, soków, mleka)

5 Przetwarzanie tworzyw sztucznych
Przetwórstwem tworzyw sztucznych nazywa się proces formowania z nich wyrobów. Do podstawowych technik stosowanych w przetwórstwie zalicza się: wytłaczanie wtryskiwanie prasowanie tłoczenie przetłaczanie formowanie płyt walcowanie odlewanie

6

7 Kody recyklingu tworzyw sztucznych
W celu uproszczenia recyklingu tworzyw sztucznych został wprowadzony przez Society of the Plastics Industry Inc (USA) w 1988 kod oznaczania tych tworzyw. Pierwotnie został on zaprojektowany dla tworzyw stosowanych w naczyniach i opakowaniach stosowanych w gospodarstwach domowych. Później jednak został rozszerzony na inne tworzywa, a także na metale. Symbole te ułatwiają ich sortowanie w sortowniach odpadków. Dodatkowo informują też konsumentów z jakim tworzywem mają do czynienia

8 Znaki ekologiczne

9 Ten znak ekologiczny pojawia się na opakowaniach przydatnych do wielokrotnego użytku.

10 Znak ekologiczny jest przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji.

11 Znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego podobnego produktu.

12 Znak ekologiczny przydatności opakowania do recyklingu
Znak ekologiczny przydatności  opakowania do recyklingu. Wraz ze wzrostem produkcji i zużycia dóbr materialnych wzrasta też obciążenie środowiska odpadami opakowaniowymi.

13 Dbaj o czystość! Wrzuć do kosza!

14 EKOlogiczną torbę poproszę!
Przeprowadziłyśmy badanie, którego celem było uświadomienie badanych jak wielką rolę w życiu zwykłego klienta odgrywa jedna, mała „reklamówka”.W badaniu brało udział 10 różnych sklepów. Pytając w sklepach o możliwość zakupienia papierowej torby na zakupy wielokrotnie kasjerki odpowiadały, że nie mają takich w sklepie. 2 razy uzyskałyśmy pozytywną odpowiedź. Również 2 razy ekspedientki odpowiedziały, że nie mają, ale postarają się w przyszłości o takie „eko” torby. Niestety najczęściej panie spoglądały na nas dziwnym wzrokiem, ciekawe dlaczego? ;-)

15 Podsumowanie W dobie nowinek elektrycznych, Internetu oraz wpływu mediów na ludzkość aż wstyd stwierdzić, że ludzie nie mają zbyt wielkiej wiedzy na temat tworzyw sztucznych. Musimy coś z tym zrobić! Dbajmy o naszą Planetę oraz nasze zdrowie. Miejmy na względzie, że my tylko wypożyczyliśmy Ziemię od naszej potomności i mamy obowiązek o nią dbać i zostawić ją w jak najlepszym stanie.


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIE LUDZKOŚCI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google