Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KPT. PIL. M. MEDWECKIEGO W MORAWICY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KPT. PIL. M. MEDWECKIEGO W MORAWICY"— Zapis prezentacji:

1 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KPT. PIL. M. MEDWECKIEGO W MORAWICY
„…20 lat minęło… jak jeden dzień…” SAMORZĄD TERYTORIALNY GMINY LISZKI woj. małopolskie

2 Witamy w Morawicy i jej pięknej okolicy
Na początku trochę historii… Morawica należy do najstarszych osad w okolicach Krakowa. W średniowieczu była siedzibą rycersko-możnowładczego rodu Toporczyków, a potem Tęczyńskich herbu Topór. Na morawickim wzgórzu Toporczykowie zbudowali w XII wieku drewniany dwór obronny, a ich potomkowie potężny murowany zamek. Na przestrzeni wieków wieś należała do wielkich możnowładczych i arystokratycznych rodów.

3 Na miejscu dawnego zamku wznosi się obecnie zespół budowli kościelnych z XVIII w.

4 KILKA SŁÓW O NASZEJ SZKOLE…
Szkoła w Morawicy została założona w 1815 r. przez księżną Izabellę z Czartoryskich Lubomirską, ówczesną właścicielkę Morawicy i dziedziczkę hrabstwa tenczyńskiego. Budynek, w którym teraz uczymy się to mały dworek, będący kiedyś własnością Potockich. Po II wojnie światowej w Pałacu mieściła się szkoła rolnicza, a potem Urząd Gminy. Po jego likwidacji oddano Pałac do użytku szkole podstawowej.

5 Obecnie uczymy się w Pałacu…

6 Patron naszej szkoły Dnia 10 X 1980 r. nadano naszej szkole imię patrona – kpt. pil. Mieczysława Medweckiego, pierwszego pilota, który zginął 1 IX 1939 r., broniąc ,,polskiego nieba’’ przed hitlerowskim najeźdźcą.

7 Jak było kiedyś? Wspomina nasza obecna p. Dyrektor- Genowefa Burmistrz
„…Warunki lokalowe były bardzo skromne- ciasno, chłodno, ogrzewanie na piece węglowe nie dawało dużo ciepła. W X 1984 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły- nowej szkoły podstawowej w Morawicy. Mimo, iż były już plany jej budowy, nie zostały one niestety zrealizowane”…

8 Drugi budynek szkolny został zakupiony w okresie działalności Samorządu Terytorialnego.

9 Jakie zaszły zmiany?... Samorząd Terytorialny dba o rozwój szkolnictwa, przeznaczając na ten cel środki finansowe. Pani Dyrektor Genowefa Burmistrz wspomina: „…Wiosną r. zakupiono dla celów szkolnych budynek po zlikwidowanym zakładzie- Włókienniczej Spółdzielni „Alfa”. Warunki lokalowe uległy poprawie, jednak praca i nauka w trzech oddalonych od siebie budynkach nie należy do najłatwiejszych. Dzięki Samorządowi pojawiła się nadzieja na powstanie nowej szkoły w Morawicy. Wójt Gminy Liszki Wacław Kula i Starosta Krakowski- Józef Krzyworzeka obiecali pomoc w jak najszybszym rozpoczęciu tej inwestycji. Mamy nadzieję, że w r. prace przy jej budowie ruszą pełną parą”…

10 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Dominika Smardzewska klasa VI Karolina Bobak , klasa V Klaudia Rzewuska , klasa V Elwira Rusinek , klasa IV Damian Grzegórzkiewicz – 1999, klasa IV Dawid Klimkowicz – 1999, klasa IV Mateusz Idzik – 1999, klasa IV Szkoła Podstawowa im. Kpt. Pil. M. Medweckiego w Morawicy Imię i nazwisko Opiekuna Zespołu- Ewa Drabek – Starowicz telefon/ Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KPT. PIL. M. MEDWECKIEGO W MORAWICY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google