Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odys w literaturze , sztuce i kulturze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odys w literaturze , sztuce i kulturze"— Zapis prezentacji:

1 Odys w literaturze , sztuce i kulturze

2 Kultura Oddziaływanie mitu o Odyseuszu na kulturę późniejszych epok
"Odyseja" Homera jest pierwszym literackim opracowaniem mitu o Odyseuszu, bohaterze walczącym pod Troją, który wracał do swej rodzinnej ziemi przez dziesięć lat. Wędrówka ta stała się symbolem ludzkiego życia i dążenia do celu. Motyw wędrówki i postać Odyseusza na stałe wpisały się kulturę europejska. Nawiązań do tego archetypu jest bardzo wiele. Słynna jest powieść Jamesa Joyce`a nosząca tytuł "Ulisses", nie poddająca się łatwej interpretacji, eksperymentalna powieść stanowi polemikę z mitologicznym dążeniem Odyseusza. Bohaterowie Joyce`a błądzą, krążą, nie mogą dotrzeć do nikąd.

3 Sztuka Mit o Odyseuszu wielokrotnie stawał się materiałem tak literatury (Eurypides, G. Hauptmann, S. Wyspiański, N. Kazandzakis, A. Tennyson, L. Feuchtwanger, J. Joyce), jak muzyki (C. Monteverdi, Ch. Gounod), filmu (M. Camerini, S. Kubrick) i sztuk plastycznych (greckie malarstwo wazowe, rzymskie malowidła ścienne w Pompejach i na Eskwilinie, A. Carracci, P.P. Rubens, G.B. Tiepolo, W. Turner, J.A.D. Ingres).

4 Sztuka

5 Literaturze Penelopa i Odyseusz na pewno nie bez powodu nazywani są jedną z najpiękniejszych par w literaturze. Ich związek mimo wielu przeciwności losu przetrwał. Penelopa była sama przez ponad 10 lat. Niejedna kobieta przez ten czas znalazłaby sobie kochanka, lecz nie ona. Była do końca wierna Odyseuszowi. W pobliżu kręciło się wielu zalotników, ale ukochana króla Itaki odpychała ich. Dopiero, gdy została przymuszona zgodziła się na wybór najlepszego mężczyzny. Odyseusz tez musiał pokonać wiele przeszkód w drodze do domu. Mimo że z zakochaną w nim Kalipso przeżył 8 lat, zdobył się potem na dalszą podróż do rodzinnej Itaki, ponieważ jego miłość do Penelopy nigdy nie ustała. Ich spotkanie było wielce wyczekiwane przez obie strony. Jednakże nawet u kresu podróży Odysa, stała przeszkoda w postaci zalotników. Potwierdziło to tezę, że prawdziwa miłość zawsze wygrywa i tak stało się i w tym przypadku. Dzięki cierpliwości, wierności oraz wielkiej miłości jaką darzyli się Penelopa i Odyseusz, wszystko skończyło się dla tych dwojga dobrze.

6 Literatura-przykłady
"Kandyd" "Jerozolima wyzwolona" "Boska Komedia" "Podróże Sindbada Żeglarza" "Odyseja" "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki„ "Faust"


Pobierz ppt "Odys w literaturze , sztuce i kulturze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google