Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie w wodzie..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie w wodzie.."— Zapis prezentacji:

1 Życie w wodzie.

2 Trzy strefy wód

3 Trzy strefy wód strefa przybrzeżna: panują tu bardzo dobre warunki dla życia roślin i zwierząt. Woda w tej strefie jest płytka, a przez to cieplejsza od wody w innych strefach. Światło słoneczne może docierać do dna, strefa toni wodnej: żyją w niej przede wszystkim ryby, strefa denna: tu także żyją organizmy, przede wszystkim bakterie i pierwotniaki, pierścienice, małże, ryby denne. Jeśli jezioro jest bardzo głębokie, w strefie przydennej nie występują rośliny zielone, którym do życia są potrzebne tlen i światło.

4 Jezioro Jeziora to zbiorniki wodne powstałe w wyniku wypełnienia wklęsłych form terenu wodą z opadów, płynących rzek, lub topniejącego lądolodu skandynawskiego.

5 Rośliny słodkowodne Zdrojek, Lobelia jeziorna, Pałka wodna.
Rogatek sztywny, Grążel żółty, Ramienica, Grzybień biały, Moczarka kanadyjska, Lilia wodna, Rzęsa wodna,

6 Zwierzęta słodkowodne
Szczupak, Okoń, Ciernik, Płoć, Karaś, Karp, Boleń, Kiełb, Kleń, Lin.

7 Morze Morze – część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami.

8 Rośliny słonowodne Krasnorosty, Zielenice, Brunatnice,
Morszczyn pęcherzykowaty, Sałata morska, Listownica, Morszczyn piłkowany, Trawa morska, Widlik, Rozróżka,

9 Zwierzęta słonowodne Parposz, Foka szara, Morświn, Iglicznia,
Foka pospolita, Cios, Płastuga, Babka, Chełbia modra, Krab brzegowy,

10 Ciekawostki o zwierzętach wodnych
Kałamarnica olbrzymia ma największe oczy. Ich średnica dochodzi do 40 cm . Płetwal błękitny  jest największym zwierzęciem jaki kiedykolwiek żył na Ziemi. Jego ciało osiąga długość 30 m, waga wynosi do 150 ton. Sam język waży ok kg.

11 Ciekawostki o roślinach wodnych
Moczarka kanadyjska pochodzi z Ameryki Północnej, skąd w XIX wieku został zawleczony do wód większej części Europy i innych części świata. Listownica liczy 30 gatunków, występujących w morzach północnych. Budową zewnętrzną przypomina wielki liść ogonkowy, przyczepiony do podłoża, łodygokształt i chwytnikowa. Jest surowcem do produkcji jodu oraz kwasu alginowego.

12 Ciekawostki o rybach  Ponad 31 tysięcy współcześnie żyjących gatunków ryb opisano naukowo, a co roku naukowcy opisują 100–150 nowych gatunków morskich i nieco więcej słodkowodnych. W Polsce występuje około 120 gatunków ryb. Szacuje się, że nie odkryto jeszcze co najmniej 5000 gatunków, głównie ryb głębinowych ze strefy klimatu tropikalnego. Ryby są najstarszymi kręgowcami świata, pojawiły się około 480 mln lat temu.

13 Rośliny wodne

14 Rośliny wodne

15 Zwierzęta wodne

16 Zwierzęta wodne

17 BIBLIOGRAFIA www.wikipedia.pl www.opracowanie.pl www.zadanie.pl

18 WYKONAŁY Machińska Eliza Tomys Dominika Woźniak Kasia Krawczyk Weronika Król Martyna

19 DZIĘKUJEMY !!!


Pobierz ppt "Życie w wodzie.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google