Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i twórczość Adama Mickiewicza. Dom rodzinny w Zaosiu Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Adam Bernard.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i twórczość Adama Mickiewicza. Dom rodzinny w Zaosiu Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Adam Bernard."— Zapis prezentacji:

1 Życie i twórczość Adama Mickiewicza

2 Dom rodzinny w Zaosiu Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka.

3 Działalność Mickiewicza Adam Mickiewicz- polski poeta, działacz, publicysta polityczny, członek stowarzyszenia Filomatów, mesjanista, jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce. Adam Mickiewicz- polski poeta, działacz, publicysta polityczny, członek stowarzyszenia Filomatów, mesjanista, jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce.

4 Adam Mickiewicz obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego jest uważany za największego poetę polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej. Juliusz Słowacki Zygmunt Krasiński

5 Adam Mickiewicz - „ Przyjaciele ” Morał z bajki Adama Mickiewicza: Morał z bajki Adama Mickiewicza: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

6 Adam Mickiewicz - „ Świtezianka ” „ Jakiż to chłopiec piękny i młody? „ Jakiż to chłopiec piękny i młody? Jaka to obok dziewica? Jaka to obok dziewica? Brzegami sinej Świtezi wody Brzegami sinej Świtezi wody Idą przy świetle księżyca. (…)” Idą przy świetle księżyca. (…)” Świtezianka była wodną rusałką, która potrafiła tańczyć po tafli jeziora.

7 Maryla Wereszczakówna W młodzieńczych latach Mickiewicz zakochał się w Maryli Wereszczkównej. Dzięki tej niespełnionej miłości powstał utwór W młodzieńczych latach Mickiewicz zakochał się w Maryli Wereszczkównej. Dzięki tej niespełnionej miłości powstał utwór „ Niepewność ”. „ Niepewność ”.

8 Adam Mickiewicz- „ Pan Tadeusz ” Pan Tadeusz to epopeja narodowa, najważniejszy utwór poety, napisanym w Paryżu w 1834 roku.

9 „ Pan Tadeusz ”- fragment „ U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków! Ileż scen i obrazów z samej gry obłoków! Bo każda chmura inna: na przykład jesienna Pełźnie jak żółw leniwa, ulewą brzemienna(…) ” „ U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków! Ileż scen i obrazów z samej gry obłoków! Bo każda chmura inna: na przykład jesienna Pełźnie jak żółw leniwa, ulewą brzemienna(…) ”

10 Adam Mickiewicz - „ Pan Tadeusz” „ Dwa stawy pochyliły ku sobie oblicza Jako para kochanków: prawy staw miał wody Gładkie i czyste jako dziewicze jagody; Lewy ciemniejszy nieco, jako twarz młodziana Smagława i już męskim puchem osypana. (…) ” „ Dwa stawy pochyliły ku sobie oblicza Jako para kochanków: prawy staw miał wody Gładkie i czyste jako dziewicze jagody; Lewy ciemniejszy nieco, jako twarz młodziana Smagława i już męskim puchem osypana. (…) ”

11 Grzybobranie – Adam Mickiewicz "Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice, Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice, Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada I dziwna, żaden owad na nich nie usiada. ( … )”

12 Śmierć Adama Mickiewicza Adam Mickiewicz zmarł nagle podczas epidemii cholery. Adam Mickiewicz zmarł nagle podczas epidemii cholery.

13 Cmentarz des Chapaux Jego ciało zostało przewiezione do Paryża i w 1855 pochowane na cmentarzu des Champeaux w Montmorency. Jego ciało zostało przewiezione do Paryża i w 1855 pochowane na cmentarzu des Champeaux w Montmorency. - cmentarz des Champeaux w Montmorency

14 Ciało Mickiewicza na Wawelu W roku 1890 przeniesione na Wawel, co dało sposobność do manifestacji patriotyczniej. W roku 1890 przeniesione na Wawel, co dało sposobność do manifestacji patriotyczniej.

15 Informacje zawarte w prezentacji wykorzystałyśmy ze stron : http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Mickiewicz ; www.google.pl

16 Wykonały: Marta Balicka Aleksandra Nowak Klasa 6


Pobierz ppt "Życie i twórczość Adama Mickiewicza. Dom rodzinny w Zaosiu Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Adam Bernard."

Podobne prezentacje


Reklamy Google