Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Co już wiem o zdaniu pojedynczym i o równoważniku zdania? Aleksandra Włodzimirow.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Co już wiem o zdaniu pojedynczym i o równoważniku zdania? Aleksandra Włodzimirow."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Co już wiem o zdaniu pojedynczym i o równoważniku zdania? Aleksandra Włodzimirow

2 z klasy IV Przypomnienie z klasy IV Zdanie pojedyncze to wypowiedzenie, w którym występuje jedno orzeczenie. Zdanie pojedyncze to wypowiedzenie, w którym występuje jedno orzeczenie. Kuba przyjechał dziś do domu. Kuba przyjechał dziś do domu. Wyróżniamy zdania pojedyncze nierozwinięte i rozwinięte. Wyróżniamy zdania pojedyncze nierozwinięte i rozwinięte. Zdanie pojedyncze nie rozwinięte składa się z orzeczenia lub z podmiotu i orzeczenia. Zdanie pojedyncze nie rozwinięte składa się z orzeczenia lub z podmiotu i orzeczenia. Idzie. Kuba idzie. Idzie. Kuba idzie. W zdaniu pojedynczym rozwiniętym, oprócz orzeczenia lub podmiotu i orzeczenia, występują określenia. W zdaniu pojedynczym rozwiniętym, oprócz orzeczenia lub podmiotu i orzeczenia, występują określenia. Mały Kuba szybko idzie do szkoły, Mały Kuba szybko idzie do szkoły,

3 Ćwiczenie (na karcie pracy) Rozwiń podane zdania, dodając różne określenia. Koda patrzy. Uśmiechnięty Koda patrzy na swoje zmienione w lodzie odbicie. Uśmiechnięty Koda patrzy na swoje zmienione w lodzie odbicie. Grają. Grają.

4 Gromit podlewa. Shrek trzyma.

5 Czarownica leci. Czarownica leci. Koń biegnie. Koń biegnie.

6 Rozum śpiewa. Dziecko płacze.

7 Przypomnienie z klasy V Równoważnik zdania to wypowiedzenie, które nie zawiera orzeczenia. Np. Podróż przez góry. Ocenianie wyników. Odpowiedź dobra. Po co to? Zły pies! Lot balonem. Podróż pociągiem. Szkolny do Krakowa.

8 Łysy obywa si ę bez grzebienia, a równowa ż nik zdania bez orzeczenia.

9 Równoważnikami zdań posługujemy się bardzo często, zwłaszcza w mowie potocznej. Słysząc pukanie do drzwi, pytamy po prostu: Kto tam? Kupując bilet na stacji, możemy na przykład powiedzieć: Szkolny do Warszawy. Takie wypowiedzi są w pełni zrozumiale, bo łatwo można domyślić się orzeczenia, czy to w związku z sytuacją, w jakiej się wypowiadamy, czy też w związku z treścią poprzedniego zdania, np. Gdzie byłaś? W kinie. Często spotykamy równoważniki zdań w przysłowiach, np. Komu w drogę, temu czas.

10 Ćwiczenie (ustnie) Wyjaśnij, czym różnią się podane wypowiedzenia: Chodźmy! Byłam wczoraj w teatrze. Zabawa z psem. Pomożesz mi? Pomyśl! Chciałbym umieć tyle, co ty. Dlaczego dzisiaj?

11 Przypomnienie z klasy IV Ze względu na cel wypowiedzi wyróżniamy następujące zdania i równoważniki zdań. Ze względu na cel wypowiedzi wyróżniamy następujące zdania i równoważniki zdań. Oznajmujące – informują nas o czymś; kończymy je kropką, a czasami wykrzyknikiem. Oznajmujące – informują nas o czymś; kończymy je kropką, a czasami wykrzyknikiem. Spacer po lesie. Jestem tutaj! Spacer po lesie. Jestem tutaj! Rozkazujące – wyrażają polecenie, rozkaz lub życzenie; kończymy je wykrzyknikiem lub kropką. Rozkazujące – wyrażają polecenie, rozkaz lub życzenie; kończymy je wykrzyknikiem lub kropką. Odrób lekcje! Wymień wszystkie części mowy. Odrób lekcje! Wymień wszystkie części mowy. Pytające – służą do postawienia pytania; kończymy je znakiem zapytania, do którego możemy dodać wykrzyknik. Pytające – służą do postawienia pytania; kończymy je znakiem zapytania, do którego możemy dodać wykrzyknik. Jaka pogoda? Dla czego to zrobiłeś?! Jaka pogoda? Dla czego to zrobiłeś?!

12 Ćwiczenie (na karcie pracy) Przekształć zdania z oznajmujących na rozkazujące Przykład: Czytam książkę. Przeczytaj książkę. Idę sobie. ________________ Jem obiad. ________________ Odrabiam lekcje. ________________ Uczę się wiersza na pamięć. ________________________ Gram na komputerze. __________________________


Pobierz ppt "Temat: Co już wiem o zdaniu pojedynczym i o równoważniku zdania? Aleksandra Włodzimirow."

Podobne prezentacje


Reklamy Google