Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SSAKI O NIEZWYKŁEJ BUDOWIE I FASCYNUJĄCEJ BIOLOGII

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SSAKI O NIEZWYKŁEJ BUDOWIE I FASCYNUJĄCEJ BIOLOGII"— Zapis prezentacji:

1 SSAKI O NIEZWYKŁEJ BUDOWIE I FASCYNUJĄCEJ BIOLOGII
NIETOPERZE SSAKI O NIEZWYKŁEJ BUDOWIE I FASCYNUJĄCEJ BIOLOGII

2 JEDNAK FASCYNUJĄCE Nietoperze to bardzo fascynujące i raczej nieszkodliwe stworzenia. Stanowią po gryzoniach, najliczniejszą grupę ssaków. Znanych jest około 1100 gatunków, należących do 17 rodzin. W Polsce żyje 25 gatunków należących do 2 rodzin.

3

4 BUDOWA CIAŁA Nietoperze posiadają te same cechy co pozostałe ssaki:
Nietoperze posiadają szereg cech charakterystycznych tylko dla nich: obecność gruczołów mlecznych charakterystyczny szkielet pokrycie ciała włosami zróżnicowane uzębienie żyworodność obecność skrzydeł i błona lotna ostroga koziołek narośl na nosie

5 BUDOWA ZEWNĘTRZNA NIETOPERZA

6 APARAT LOTNY Europejskie gatunki osiągają prędkość 52-55 km/godz.
Skrzydła zbudowane są z dwóch warstw skóry, rozpiętej na kościach śródręcza i czterech palców przednich kończyn (II-V) Kciuk jest wolny i zaopatrzony w pazur U wielu gatunków między kończynami tylnymi, a ogonem rozciąga się błona ogonowa (stanowi pomoc przy chwytaniu zdobyczy). Krawędź tej błony to ostroga Europejskie gatunki osiągają prędkość km/godz.

7 STOPY Tylne kończyny posiadają pięciopalczaste stopy, zakończone pazurami. Odwrócone są do tyłu o 180° i mają osobliwy, tzw. system bloczkowy – układ ścięgien powodujący, samoistne zaciskanie się palców pod obciążeniem. Błona ogonowa borowca wielkiego. A - płatek za ostrogą, B - poprzeczna chrząstka, C - ostroga, D - koniec ostrogi fot. Judy, Marfu

8 GŁOWA Uszy u większości krajowych nietoperzy są małe, zaokrąglone lub trójkątne. Tyko u gacków są niemal równe długości przedramienia. W uchu mroczkowatych znajduje się tzw. koziołek, o nieznanej funkcji. Wyposażona jest w liczne struktury. Przedstawiciele rodziny podkowców mają wokół nozdrzy mięsistą narośl. Mroczkowate nie mają na nosie narośli, choć kształt ich nozdrzy jest zróżnicowany. Zróżnicowanie kształtu koziołków nietoperzy. Koziołek lancetowany, zaostrzony: A - nocek wąsatek, B – nocek duży, C – gacek brunatny; koziołek grzybkowaty: D – borowiec wielki, E – mroczek posrebrzany; koziołek tępy, rogalikowaty: F - karlik większy fot. Judy, Marfu,

9 OCZY Większość nietoperzy ma bardzo małe oczy, albowiem organy te u gatunków posługujących się echolokacją ulegają uwstecznieniu. Doskonałe oczy mają tylko nietoperze nie mające dobrze rozwiniętej zdolności echolokacji, na przykład rudawkowate.

10 POKRYCIE CIAŁA Większość części ciała nietoperza, z wyjątkiem uszu, części pyszczka, kończyn i błon lotnych, pokrywa gęste futro o mało atrakcyjnym ubarwieniu

11 WIELKOŚĆ NIETOPERZY Pod względem wielkości ciała nietoperze są raczej zwierzętami niewielkimi. Największym nietoperzem jest kalong Pteropus vampyrus. Ta żyjąca w tropikach południowo-wschodniej Azji rudawka ma rozpiętość skrzydeł ok. 1,7 m i waży ok. 1.5 kg. Z kolei najmniejszym nietoperzem, a zarazem najmniejszym ssakiem, jest żyjący w Tajlandii ryjkonos malutki, świnionosa mysz latająca (Craseonycteris thonglongyai), ważący zaledwie 1,5 g, o rozpiętości skrzydeł ok. 10 cm.

12 Ciężar większości krajowych gatunków mieści się w granicach 5-10 g, podczas gdy mysz waży 10-23 g.
Największy nasz nietoperz to borowiec wielki, waży 40g, a najmniejszy to karlik karliczek, który waży gramów.

13 BIOLOGIA I EKOLOGIA NIETOPERZY

14 Nietoperz ważący 20g może zjeść od 5 do 10g owadów w ciągu jednej nocy
Nietoperz ważący 20g może zjeść od 5 do 10g owadów w ciągu jednej nocy. Ocenia się, że kolonia licząca osobników zjada rocznie od 200 do 400 ton owadów. Jeden nietoperz potrafi zjeść w ciągu nocy 3000 komarów!

15

16 Co zagraża naszym nietoperzom?
Zagrożeniem dla nietoperzy jest postępująca cywilizacja, która nie może obejść się bez środków chemicznych. Wycinka drzew jest jedną z następnych przyczyn zmniejszenia się liczebności nietoperzy, ponieważ pozbawia ich naturalnych miejsc lęgowych. Drogi o intensywnym oraz całodobowym ruchu pojazdów są przyczyną wybudzania się nietoperzy w czasie zimy. Remonty budynków i kościołów. Niekontrolowana turystyka podziemna. Zaśmiecanie i zasypywanie pionowych szybów.

17

18 Nietoperze nigdy nie atakują ludzi, nawet chore starają się uciec
Nietoperze nigdy nie atakują ludzi, nawet chore starają się uciec. Wszystkie przypadki ugryzienia człowieka przez nietoperza były spowodowane próbami brania tych zwierząt do ręki. Każde dzikie zwierzę, które widzi, że jakiś "olbrzym" próbuje je pojmać, będzie się bronić. Oczywiście ugryzienie przez tak małe stworzenie nie może człowiekowi wyrządzić istotnej, bezpośredniej krzywdy.

19 NIE WKRĘCAJĄ SIĘ WE WŁOSY NIE ŻYWIĄ SIĘ LUDZKĄ KRWIĄ
ZAPAMIĘTAJ ! NIETOPERZE : NIE WKRĘCAJĄ SIĘ WE WŁOSY NIE ŻYWIĄ SIĘ LUDZKĄ KRWIĄ NIE SĄ DEMONAMI I tak naprawdę te zwierzęta za wiele od nas nie oczekują – w zupełności wystarczy, jeśli pozwolimy im spokojnie zwisać.

20 Dziękujemy za uwagę Patrycja Czerny Magda Rzeczkowska Szymon Gotowski


Pobierz ppt "SSAKI O NIEZWYKŁEJ BUDOWIE I FASCYNUJĄCEJ BIOLOGII"

Podobne prezentacje


Reklamy Google