Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konin nasze miasto Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konin nasze miasto Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina."— Zapis prezentacji:

1 Konin nasze miasto Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina charakteryzuje krajobraz polodowcowy, z licznymi jeziorami, pagórkami i lasami, znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy. Najważniejszy ośrodek przemysłowy, mieszkaniowy i kulturalny Wielkopolski wschodniej. Główny ośrodek subregionu konińskiego. Siedziba powiatu konińskiego ziemskiego. Pod względem liczby ludności jest trzecim (po Poznaniu i Kaliszu) miastem w województwie wielkopolskim i 46. pod względem wielkości miastem w Polsce. Dzieje Konina liczą już około 700 lat. Miasto zostało założone na obecnym miejscu w XIII wieku a prawa miejskie uzyskało przed 1293 r. Od połowy XIV w. Konin był stolicą powiatu w woj. Kaliskim, jako średniej wielkości miasto królewskie. Kazimierz Wielki wzniósł w nim warowny zamek, a samo miasto otoczył murami

2 Legenda Konina Książę Leszek polując zapędził się samotnie za jeleniem, gubiąc przyboczną drużynę. Gdy zmęczony siadł pod drzewem, został napadnięty przez smolarzy leśnych. Leszek bronił się i powoływał na swą nietykalność książęcą. Obiecywał nagrodę, groził nadciągającą drużyną. Niewiele to jednak pomogło. Smolarze przewrócili go i poczęli zdzierać szaty. Wtem dał się słyszeć tętent koni. Napastnicy przekonani, że nadciąga drużyna księcia porzucili łupy i zbiegli do lasu. Okazało się, że był to tabun koni pasących się na leśnych polanach, spłoszonych przez jakiegoś drapieżnika. Książę wdzięczny zwierzętom za ocalenie życia założył miasto i nazwał je Koninem, a w herbie miasta umieścił konia.

3 Dzwonnica kościoła farnego
Dzwonnica kościoła farnego jest to bardzo ciekawy budynek o cechach pseudoklasycznych, na planie krzyża greckiego, ufundowany w 1873r. przez Walentego Modrzejewskiego jednego z najzacniejszych obywateli miasta Konin.

4 Kamienica Zemełki Kamienica Zemełki wybudowana w II poł XVIw. Jest jedynym zachowanym budynkiem świeckim pochodzącym sprzed XIX w. Kamienica utraciła cechy renesansowe po kilku przebudowach. Jest w dwóch kondygnacjach ze dwuspadowym dachem. W 1866r. budynek został przekazany przez W. Modrzejewskiego na potrzeby konińskiej szkoły średniej- progimnazjum. Przed II Wojną Światową mieściło się tam Gimnazjum Koedukacyjne. Dzisiaj mieści się jeden z wydziałów Urzędu Miejskiego w Koninie.

5 Rynek Rynek (dawniej zwany Rynkiem, Dużym Rynkiem, Rynkiem Pierwszym, obecnie Plac Wolności). Do 1786 r. na jego środku stał ratusz.

6 Ratusz Ratusz , zaprojektowany przez Andrzeja Pelletiera, wybudowany między 1796 a 1803 r. Klasycystyczny. Dwukondygnacyjny, na planie trapezu, z wieżą zegarową licowaną drewnem. Fronton z 4 kolumnami doryckimi wielkiego porządku i trójkątnym tympanonem z herbem Konina. Wnętrza przyozdobione są witrażami z początku XX w., a sufit Sali Rady Miejskiej – stiukowym plafonem z poł. XIX w. Zegar z wieży ratuszowej pochodzi z klasztoru w Lądzie. Gmach ratusza jest trzecim w historii miasta, dwa nieistniejące już budynki od XIV do XVIII w. znajdowały się po środku Rynku czyli dzisiejszego Placu Wolności.

7 Park miejski im F. Chopina
Park Miejski im. F.Chopina. Jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce z poł. XIX w. Posiada ponad 170 letnią tradycję. Posiada liczne okazy starego drzewostanu, zwierzyniec, liczne pomniki, a dodatkową atrakcją jest plac zabaw dla dzieci oraz mini ZOO, którego początki sięgają 1975r.

8 Szpital pod wezwaniem Św. Ducha
Szpital pod wezwaniem Św. Ducha: budynek powstał w r jako nowa siedziba szpitala pod wezwaniem św. Ducha ufundowanego wraz z kościołem Św. Ducha w 1422r. W okresie II RP mieściły się tam Gimnazjum Żeńskie im. Królowej Jadwigi, Sąd Grodzki, Powiatowa Komeda Policji. Obecnie budynek jest siedzibą Zespołu Szkół Hutniczych.

9 Pałac Reymonda Pałac Reymonda wybudowany przez Edwarda Reymonda około 1880r. w stylu eklektycznym. Jeden z najpiękniejszych zabytków Konina i jedyny w mieście pałac z prawdziwego zdarzenia. Bogato zdobiony, posiada w części zachowany misternie kuty płot oraz bramę wjazdową z inicjałami Edwarda Reymonda. Szczególną uwagę przyciągają figury aniołków zdobiące budynek w części dachowej, gdzie widnieje napis „Praca jest źródłem powodzenia”.

10 Kościół farny Kościół farny p. wez. Św. Bartłomieja: gotycki, trójnawowy o układzie bazylikowym. Zbudowany z II poł XIV w., rozbudowany z I poł. XVw. Od południowej strony są kaplice: gotycka Najświętszej Marii Panny i renesansowa Kaplica Jana Zemełki. W prezbiterium kościoła znajduje się nagrobek marszałka koronnego i starosty konińskiego Stanisława Przyjemskiego. Polichromię i witraże wykonał w latach Eligiusz Niewiadomski. Drzwi frontowe posiadają brązowe antaby z XV w. w kształcie lwich głów.

11 Synagoga Synagoga została zbudowana w latach na miejscu starej synagogi. W latach przeprowadzono prace remontowe, podczas których dodano orientalną dekorację. Połączył on ze sobą synagogę główną oraz sąsiadujący z nią nowy budynek synagogi ze szkołą talmudyczną. Podczas II wojny światowej w październiku 1939 roku, hitlerowcy zdewastowali synagogę, w której następnie urządzili magazyn. Po wojnie budynek synagogi przez wiele lat stał opuszczony. W latach 80. przeprowadzono gruntowny remont podczas którego synagoga odzyskała swój dawny oryginalny wygląd. Obecnie w synagodze znajduje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury.

12 Słup Milowy Słup drogowy w Koninie, zwanym Słupem milowym, uznawany za najstarszy znak drogowy w kraju. Słup znajduje się w odległości ok. 52km od każdego z miast. Mieści się przy kościele św. Bartłomieja w tzw. starym Koninie. Inskrypcja na nim głosi, że został ufundowany przez komesa Piotra Włostowica w 1151 r. Pierwotnie (do 1828 r.) umiejscowiony był w okolicach konińskiego zamku na obecnym Pl. Zamkowym, dawniej zwanym Rynkiem Garncarskim. Wskazywał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy.

13 Dworek Zofii Urbanowskiej
Dworek Zofii Urbanowskiej: z poł. XIX w o konstrukcji murowano-drewnianej, położony na narożniku ul. Z. Urbanowskiej i Westerplatte. Po przebudowie w latach 90tych XX w. częściowo utracił swój dawny wygląd. Dworek należał do rodziny Urbanowskich, z której pochodzi słynna pisarka dla dzieci i młodzieży Zofia Urbanowska ( ). Dziś jest to siedziba Urzędu Stanu Cywilnego

14 Kościół sw.Ducha Kościół ewangelicko-augsburki p. wez.Św. Ducha budynek z pocz. XIX w. wybudowany w formie małego dworku. Na przestrzeni lat utracił klasyczne ozdoby. Fasada ozdobiona małym portykiem z datą 1840r. i wstęgą z kwiatem po środku. Od strony ul. Kolskiej zachował się stary, ozdobny mur otaczający plebanię.

15 Zydowski dom nauki Żydowski "dom nauki" ("bes medresz" - "bet ha-midrasz") znajdujący się obok synagogi, zbudowany w 1883 roku. Obecnie znajduje się w nim oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej

16 Wykonawcy Waldemar Staszczak, Karol Markaczewski, Mateusz Michalski,


Pobierz ppt "Konin nasze miasto Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google