Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina charakteryzuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina charakteryzuje."— Zapis prezentacji:

1

2 Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina charakteryzuje krajobraz polodowcowy, z licznymi jeziorami, pagórkami i lasami, znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy. Najważniejszy ośrodek przemysłowy, mieszkaniowy i kulturalny Wielkopolski wschodniej. Główny ośrodek subregionu konińskiego. Siedziba powiatu konińskiego ziemskiego. Pod względem liczby ludności jest trzecim (po Poznaniu i Kaliszu) miastem w województwie wielkopolskim i 46. pod względem wielkości miastem w Polsce. Dzieje Konina liczą już około 700 lat. Miasto zostało założone na obecnym miejscu w XIII wieku a prawa miejskie uzyskało przed 1293 r. Od połowy XIV w. Konin był stolicą powiatu w woj. Kaliskim, jako średniej wielkości miasto królewskie. Kazimierz Wielki wzniósł w nim warowny zamek, a samo miasto otoczył murami

3 Legenda Konina Książę Leszek polując zapędził się samotnie za jeleniem, gubiąc przyboczną drużynę. Gdy zmęczony siadł pod drzewem, został napadnięty przez smolarzy leśnych. Leszek bronił się i powoływał na swą nietykalność książęcą. Obiecywał nagrodę, groził nadciągającą drużyną. Niewiele to jednak pomogło. Smolarze przewrócili go i poczęli zdzierać szaty. Wtem dał się słyszeć tętent koni. Napastnicy przekonani, że nadciąga drużyna księcia porzucili łupy i zbiegli do lasu. Okazało się, że był to tabun koni pasących się na leśnych polanach, spłoszonych przez jakiegoś drapieżnika. Książę wdzięczny zwierzętom za ocalenie życia założył miasto i nazwał je Koninem, a w herbie miasta umieścił konia.

4 Dzwonnica kościoła farnego Dzwonnica kościoła farnego jest to bardzo ciekawy budynek o cechach pseudoklasycznych, na planie krzyża greckiego, ufundowany w 1873r. przez Walentego Modrzejewskiego jednego z najzacniejszych obywateli miasta Konin.

5 Kamienica Zemełki Kamienica Zemełki wybudowana w II poł XVIw. Jest jedynym zachowanym budynkiem świeckim pochodzącym sprzed XIX w. Kamienica utraciła cechy renesansowe po kilku przebudowach. Jest w dwóch kondygnacjach ze dwuspadowym dachem. W 1866r. budynek został przekazany przez W. Modrzejewskiego na potrzeby konińskiej szkoły średniej- progimnazjum. Przed II Wojną Światową mieściło się tam Gimnazjum Koedukacyjne. Dzisiaj mieści się jeden z wydziałów Urzędu Miejskiego w Koninie.

6 Rynek Rynek (dawniej zwany Rynkiem, Dużym Rynkiem, Rynkiem Pierwszym, obecnie Plac Wolności). Do 1786 r. na jego środku stał ratusz.Rynek1786

7 Ratusz Ratusz, zaprojektowany przez Andrzeja Pelletiera, wybudowany między 1796 a 1803 r. Klasycystyczny. Dwukondygnacyjny, na planie trapezu, z wieżą zegarową licowaną drewnem. Fronton z 4 kolumnami doryckimi wielkiego porządku i trójkątnym tympanonem z herbem Konina. Wnętrza przyozdobione są witrażami z początku XX w., a sufit Sali Rady Miejskiej – stiukowym plafonem z poł. XIX w. Zegar z wieży ratuszowej pochodzi z klasztoru w Lądzie. Gmach ratusza jest trzecim w historii miasta, dwa nieistniejące już budynki od XIV do XVIII w. znajdowały się po środku Rynku czyli dzisiejszego Placu Wolności.

8 Park miejski im F. Chopina Park Miejski im. F.Chopina. Jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce z poł. XIX w. Posiada ponad 170 letnią tradycję. Posiada liczne okazy starego drzewostanu, zwierzyniec, liczne pomniki, a dodatkową atrakcją jest plac zabaw dla dzieci oraz mini ZOO, którego początki sięgają 1975r.

9 Szpital pod wezwaniem Św. Ducha Szpital pod wezwaniem Św. Ducha: budynek powstał w 1825-1827r jako nowa siedziba szpitala pod wezwaniem św. Ducha ufundowanego wraz z kościołem Św. Ducha w 1422r. W okresie II RP mieściły się tam Gimnazjum Żeńskie im. Królowej Jadwigi, Sąd Grodzki, Powiatowa Komeda Policji. Obecnie budynek jest siedzibą Zespołu Szkół Hutniczych.

10 Pałac Reymonda Pałac Reymonda wybudowany przez Edwarda Reymonda około 1880r. w stylu eklektycznym. Jeden z najpiękniejszych zabytków Konina i jedyny w mieście pałac z prawdziwego zdarzenia. Bogato zdobiony, posiada w części zachowany misternie kuty płot oraz bramę wjazdową z inicjałami Edwarda Reymonda. Szczególną uwagę przyciągają figury aniołków zdobiące budynek w części dachowej, gdzie widnieje napis „Praca jest źródłem powodzenia”.

11 Kościół farny Kościół farny p. wez. Św. Bartłomieja: gotycki, trójnawowy o układzie bazylikowym. Zbudowany z II poł XIV w., rozbudowany z I poł. XVw. Od południowej strony są kaplice: gotycka Najświętszej Marii Panny i renesansowa Kaplica Jana Zemełki. W prezbiterium kościoła znajduje się nagrobek marszałka koronnego i starosty konińskiego Stanisława Przyjemskiego. Polichromię i witraże wykonał w latach 1904-1910 Eligiusz Niewiadomski. Drzwi frontowe posiadają brązowe antaby z XV w. w kształcie lwich głów.

12 Synagoga Synagoga została zbudowana w latach 1825-1829 na miejscu starej synagogi. W latach 1878-1883 przeprowadzono prace remontowe, podczas których dodano orientalną dekorację. Połączył on ze sobą synagogę główną oraz sąsiadujący z nią nowy budynek synagogi ze szkołą talmudyczną. Podczas II wojny światowej w październiku 1939 roku, hitlerowcy zdewastowali synagogę, w której następnie urządzili magazyn. Po wojnie budynek synagogi przez wiele lat stał opuszczony. W latach 80. przeprowadzono gruntowny remont podczas którego synagoga odzyskała swój dawny oryginalny wygląd. Obecnie w synagodze znajduje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury.

13 Słup Milowy Słup drogowy w Koninie, zwanym Słupem milowym, uznawany za najstarszy znak drogowy w kraju. Słup znajduje się w odległości ok. 52km od każdego z miast. Mieści się przy kościele św. Bartłomieja w tzw. starym Koninie. Inskrypcja na nim głosi, że został ufundowany przez komesa Piotra Włostowica w 1151 r. Pierwotnie (do 1828 r.) umiejscowiony był w okolicach konińskiego zamku na obecnym Pl. Zamkowym, dawniej zwanym Rynkiem Garncarskim. Wskazywał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy.

14 Dworek Zofii Urbanowskiej Dworek Zofii Urbanowskiej: z poł. XIX w o konstrukcji murowano- drewnianej, położony na narożniku ul. Z. Urbanowskiej i Westerplatte. Po przebudowie w latach 90tych XX w. częściowo utracił swój dawny wygląd. Dworek należał do rodziny Urbanowskich, z której pochodzi słynna pisarka dla dzieci i młodzieży Zofia Urbanowska (1849-1939). Dziś jest to siedziba Urzędu Stanu Cywilnego

15 Kościół sw.Ducha Kościół ewangelicko-augsburki p. wez.Św. Ducha budynek z pocz. XIX w. wybudowany w formie małego dworku. Na przestrzeni lat utracił klasyczne ozdoby. Fasada ozdobiona małym portykiem z datą 1840r. i wstęgą z kwiatem po środku. Od strony ul. Kolskiej zachował się stary, ozdobny mur otaczający plebanię.

16 Zydowski dom nauki Żydowski "dom nauki" ("bes medresz" - "bet ha-midrasz") znajdujący się obok synagogi, zbudowany w 1883 roku. Obecnie znajduje się w nim oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej1883

17 Wykonawcy Waldemar Staszczak, Karol Markaczewski, Mateusz Michalski,


Pobierz ppt "Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. Okolice Konina charakteryzuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google